آلودگی صوتی در کدام نقطه تهران بیشتر است؟

سروصدا بخشی از شهر است. اگر مزایای زندگی در شهری شلوغ و پرتراکم را می خواهید،  باید در کنار آن سر و صدای عابرین ، صداهای ناهنجار وسایل نقلیه و آلودگی صوتی همسایه های ناراضیتان را نیز تحمل کنید.

مطالعات علمی اخیر نشان داده است که ارتباطی قوی بین سرو صدای محیط و افزایش خطر ابتلا به فشار خون وجود دارد. علاوه بر این کسانی که در محیط هایی با آلودگی صوتی بالا زندگی می کنند( مثل مناطق نزدیک فرودگاهها) بیشتر در معرض خطر حمله قلبی و سکته مغزی قرار دارند.

آلودگی صوتی چیست؟

آلودگی صوتی به مقدار بیش از حد سر و صدایی اشاره دارد که با ریتم طبیعی زندگی روزانه ما در تعارض است. آلودگی صوتی همچنین می تواند ناشی از صداهایی باشد که لزوما بلند نیست اما آزار دهنده و ناراحت کننده است.

برای سنجش آلودگی صوتی در محیطی که در آن زندگی می کنید تنها کافیست برای یک دقیقه چشمان خود را ببندید، و توجهتان را به آنچه می شنوید جلب کنید. ممکن است به این نتیجه برسید که بطور مثال در دفتر کاری آرام زندگی می کنید. با این حال حتی در ساکت ترین محیط ها نیز از صدای وسایل برقی، لامپ های فلورسنت، جریان ترافیک عبوری در خیابان و صداهای اتاق های دیگر در امان نخواهید بود.

منابع اصلی آلودگی صوتی در شهر چیست؟

آلودگی صوتی می تواند ناشی از برنامه ریزی شهری ناکارآمد باشد. با این حال حتی در شهرهایی که تدابیر جامعی برای کنترل این معضل وضع شده نیز شرایط اغلب فراتر از کنترل برنامه ریزان خواهد بود. بطور مثال ساخت و سازها در شهر، رویدادهای اجتماعی مثل کنسرت ها و همچنین کسب و کار روزمره صنایع.

در یک دسته بندی کلی منابع اصلی آلودگی صوتی در شهر را میتوان به شرح زیر برشمرد:

صداهای ترافیک خیابان توسط ماشین ها، اتوبوس عابرین پیاده، آمبولانس و …
سرو صدای ساخت و ساز مثل حفاری یا عملیات با ماشین های سنگین
فرودگاه ها و صداهای ناشی از ترافیک هوایی هنگام فرود و برخاستن هواپیماها
سر و صدای محیط های کاری، عموما در فضاهای کاری باز
صداهای ثابت موسیقی در نزدیکی مکان های تجاری
صداهای صنعتی مثل فن ها، ژنراتور، کمپرسور و کارخانه ها
ایستگاه های قطار
صداهای خانگی، از تلویزیون یا دستگاه های پخش موسیقی، کامپیوتر، جاروبرقی، فن و کولر، ماشین لباسشویی و غیره.
برنامه های شهری مثل آتش بازی یا مراسم هایی که در سطح شهر برگزار می شود.

پر سرو صداترین نقطه تهران کجاست؟

در مطلب” آلودگی صوتی در شهرهای جهان” با وضعیت آلودگی صوتی در مناطق مختلف جهان و کلانشهرها و تأثیرات آنها آشنا شدیم. اما وضعیت در ایران و کلانشهر تهران به چه صورت است؟

آنگونه که مسئولان شهری می گویند تهران رتبه اول آلودگی صوتی در کشور را دارد. بزرگراه هایی که در تهران قرار دارند و عبور مرور خودروها از آنها، مهمترین عامل آلودگی صوتی شهر تهران است. به گفته مسئولین میزان آلودگی صوتی در 10 سال گذشته روند صعودی داشته و 8 تا 9 دسی بل افزایش یافته است.

نقشه آلودگی صوتی تهران

نقشه ایستگاه های سنجش صوت در تهران

طبق نقشه سنجش صوت شهرداری، هم اکنون 34 ایستگاه ثابت در نقاط مختلف شهر تهران قرار دارند و گزارش وضعیت آلودگی صوتی را به طور ساعتی، روزانه، هفتگی و ماهانه ارائه می دهند. براساس شاخصی که این نقشه تعریف کرده، تراز صوت 55 تا 60 دسی بل برای شاخص روزانه در محدوده سالم قرار دارد و بالاتر از 70 دسی بل محدوده خطرناک است که قرارگیری مداوم در معرض آن می تواند منجر به آسیب شود. برمبنای راهنمای شاخص شبانه این نقشه نیز محدوده سالم شامل ترازهای بین 45 تا 50 دسیبل و محدوده خطرناک تراز بالای 60 دسی بل است.

نمودار میله ای آلودگی صوتی مناطق تهران

نمودار میانگین تراز صوت در نقاط مختلف شهر تهران طی یکسال گذشته

نمودار بالا از بررسی داده های یک سال گذشته این ایستگاه ها (به جز ایستگاه حکیم که از فروردین امسال شروع بکار کرده) بدست آمده و میانگین تراز صوت را نشان می دهد و همانگونه که مشخص است بیشتر مناطق تهران در وضعیتی نامناسب از نظر آلودگی صوتی قرار دارند.

میدان بسیج در منطقه 15 بیشترین آلودگی صوتی را دارد و بعد از آن بزرگراه افسریه در منطقه 14 ، بزرگراه آیت ا… سعیدی در منطقه 18، میدان امام خمینی در منطقه 12 و سه راه آذری در منطقه 10 پر سر و صدا ترین نقاط تهران هستند. نکته قابل توجه این است که این نقاط در نزدیکی مناطق مسکونی قرار دارند و تراز بالای صوت در این مناطق (بالاتر از 70 و در محدوده خطرناک) میتواند مشکلات زیادی برای ساکنین این مناطق ایجاد کند.

در مقابل، ایستگاه گلبرگ در منطقه 8 ساکت ترین نقطه شهر تهران است و تنها ایستگاهیست که میانگین تراز صوت آن در یکسال گذشته در محدوده مناسب (سالم) قرار داشته است. بعد از آن ایستگاه محلاتی در منطقه 14 و ایستگاه ترافیک در میدان پونک و میدان نوبنیاد در منطقه یک، کم سر و صدا ترین نقاط شهر تهران هستند.

پرسروصداترین و ساکت ترین مناطق تهران

جدول میزان آلودگی صوتی در مناطق تهران

داده های این بررسی همچنین نشان می دهد که پر سر و صدا ترین ساعت شبانه روز در تهران ساعت 23 شب است و اسفند ماه نیز شلوغ ترین ماه سال از نظر آلودگی صوتی در شهر تهران بوده است.

پرسروصداترین ماه در تهران

آلودگی صوتی در ماه های مختلف در تهران

وضعیت آلودگی صوتی در تهران نشان می دهد اگر اکنون این موضوع مورد توجه جدی مسئولین و مردم قرار نگیرد در آینده همچون آلودگی هوا میتواند به مشکلی پیچیده، دردسرساز و خطرآفرین برای شهروندان تبدیل شود.

منابع:
pollutionservices.tehran.ir
planetizen.com
mehrnews.com

نظر بدهید