افزایش آلاینده ازن در تهران

سرپرست گروه “سلامت هوا” مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت تاکید کرد: افزایش آلاینده ازن در هوای تهران برای عموم مردم نگران کننده نیست و فقط گروه‌های حساس باید فعالیت خود را کاهش دهند.

به گزارش ایسنا، دکتر عباس شاهسونی با اشاره به اخباری که درباره افزایش آلاینده ازن در هوای تهران منتشر شده، توضیح داد و گفت: ازن آلاینده ثانویه است. آلاینده‌های اولیه مانند ذرات معلق همان طور که تولید می‌شوند، مستقیم وارد اتمسفر می‌شوند. برخی آلاینده‌ها نیز مانند ازن در اثر واکنش با آلاینده‌های دیگر وارد اتمسفر می‌شوند. بالاترین غلظت ازن نسبت به سایر فصول در بعد از ظهرهای تابستان وجود دارد؛ چون شدت آن رابطه مستقیمی با میزان شدت تابش نور خورشید دارد.

وی ادامه داد: ازن ناشی از احتراق است. این احتراق ممکن است در اجاق خانه یا به دلیل تردد وسایل نقلیه ایجاد شده باشد. این آلاینده بعد از ذرات معلق بیشترین تاثیر را در میان آلاینده‌ها دارد، اما از روز اول تیرماه سال جاری تا ۲۴ همین ماه، ۱۵ روز هوای سالم و قابل قبول و ۹ روز نا سالم برای گروه‌های حساس ثبت شده است. مسئول این ۹ روز هوای ناسالم نیز آلاینده ازن بوده است و باعث شد هوا برای گروه‌های حساس ناسالم باشد. شاخص کیفیت هوا در این ۹ روز، ۱۰۱ تا ۱۵۰ گزارش شده بود.

منبع : تابناک

نظر بدهید