تعطیلات آخر هفته کجای تهران برویم؟

بیشتر از آنچه تصورش را کنید می‌توانید در پایتخت و در اوج گرما تفریح کنید، خانواده‌تان را ببینید و البته این گشت‌وگذارخیلی هم خرج روی دست‌تان نگذارد.

 کجا برویم؟ چه کنیم؟ چه غذایی بخوریم؟ و هزار و یک سوال دیگر که تا یک گُله جا باز می‌شود وسط زندگی‌مان که آخر هفته با هم باشیم، سر و کله‌شان پیدا می‌شود. حالا اگر تابستان باشد و گرما و خاموشی و بی‌حوصلگی و خستگی که دیگر نگو. ولی غمتان نباشد، بیشتر از آنچه تصورش را کنید می‌توانید در پایتخت و در اوج گرما تفریح کنید، خانواده‌تان را ببینید و البته خیلی هم خرج روی دست‌تان نگذارد. چطور و چگونه‌اش را در ادامه بخوانید.

«لیلا و چند مسافر»ی که منتظرند برایمان حرف بزنند

هفته که هفته کرامت است و در آستانه میلاد امام هشتم شیعیان‌، شاید برایتان جالب باشد که به تماشای نمایش «لیلا و چند مسافر» بنشینید. در قسمتی از آن، چند زائر امام رضا(ع) حرف‌های دلشان را با شما به اشتراک می‌گذارند. یک موسیقی_ نمایش است که می‌توانید هم به صدای نیما مسیحا گوش دهید، هم نمایشی خاص را به تماشا بنشینید. کافیست به سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر در خیابان طالقانی، خیابان شهید موسوی شمالی، ضلع جنوبی باغ هنر، جنب خانه هنرمندان بروید و ساعت ۱۹:۳۰ یا ۲۰:۳۰ با مسافرهای این نمایش همراه شوید.

امامزاده روح‌الله؛ امامزاده‌ای غریب در قلب تهران

شاید حوصله‌تان به نمایش و نمایش‌بینی نکشد و دلتان برای آخر هفته یک جای دنج و آرام بخواهد برای دعا و خلوت کردن با خود و خدا. خب، خدا را شکر در دل پایتخت و مرکز شهر هم جایی هست که دلتان را ببرد. کافیست خودتان را به میدان امام خمینی(ره) برسانید؛ با اتوبوس و مترو و ماشین شخصی‌اش آنقدرها فرقی نمی‌کند. به میدان که رسیدید، راسته باب‌همایون را بگیرید و به جلو بروید. بعد از یک بازارچه باصفا و جذاب، چشمتان به جمال آستان ورودی امامزاده روح‌الله روشن می‌شود. امامزاده‌ای که نسبش به امام حسن مجتبی(ع) می‌رسد و اوایل قرن دهم هجری در این مکان شهید و به خاک سپرده شده. شاید باورتان نشود اما نیم قرن مهجور و غریب بوده؛ زمانی ساختمان مرتفع مخابرات، بقعه کوچک و دنجش را در خود بلعیده بود و بعد از انقلاب هم منافقین و بمب گذاری‌شان نگذاشت آب خوش از گلوی مشتاقان زیارت این امامزاده مقرب پایین برود. حالا سه سالی است که می‌توانید به امامزاده روح الله بروید و اگر گله و غربتی است آنجا حتما گوشی برای شنیدن پیدا می‌کنید.

بنویسید فست فود؛ بخوانید آب دوغ خیار

گرمازدگی و فکر کردن به غذای گرم حالتان را بد می‌کند؟ کاملا حق دارید! حال نوبتی هم که باشد، نوبت یک پیشنهاد خوشمزه است و آن چیزی نیست جز آب دوغ خیار. یک فست فود ایرانی و اصیل که به جز طعم عالی و خنکی طبع، امتیازهای دیگری هم دارد برای اینکه تبدیل به یک غذای عالی شود. خانواده، دوستان، بچه‌ها و بزرگترها، همه می‌توانند در درست کردن این غذا کمک کنند. ماست، آب، خیار، تکه نان، گردو، نعنای خشک، نمک و کشمش کل موادیست که نیاز دارید و چه بهتر که بگذارید بیشتر کوچک‌های جمع در ریختن خوراکی و مخلوط کردن آن‌ها کمک کنند و ببینند می‌شود با چه مواد کم و پیش‌پا افتاده‌ای یک غذای لذیذ را برای خود دست و پا کرد.

در حیات وحش قدم بزنید

مستند حیات وحش و شگفتی‌های طبیعت را دوست دارید، اما تماشا از نوع نزدیک را ترجیح می‌دهید؟ بچه‌هایتان مدام در مورد موجودات عجیب و غریب سوال پیچتان می‌کنند؟ رفت و برگشت به باغ وحش‌برایتان وقت و هزینه و زحمت زیادی دارد؟ طوری نیست می‌توانید این بار موزه حیات‌وحش هفت‌چنار در منطقه بریانک را امتحان کنید. مسیرش هم سرراست و راحت‌الوصول است. بریانک از شمال به خیابان کمیل، از شرق به بزرگراه نواب و از جنوب به خیابان قزوین ختم می‌شود. از اسفنج ها، نرم‌تنان، خارتنان، سخت‌پوستان و حشرات در هیبت بی‌جان می‌توانید در آنجا ببینید تا انواع ماهی‌های خوش آب و رنگ گوشخوار و گیاهخوار و لاک‌پشت، آن هم در آکواریومی پرپیچ و خم در دل یک غار.

انواع پرندگان و پستانداران وحشی و اهلی از سال‌های مختلف تاکسیدرمی شده و بی‌خطر در جای‌جای ساختمان عهد قجری موزه جا خوش کرده‌اند. حتی مباحث زمین‌شناسی مثل یک تصویر زنده با اشیا برایتان سلیس‌تر از هر کلاس جعرافیا حرف می‌زنند. جز شنبه‌ها از هشت صبح تا ۱۰ شب می‌توانید بی دردسر و بدون هزینه بالا لذت حضور و لمس در حیات‌وحشی بی‌خطر را تجربه کنید.

این تکه کاغذ دوست داشتنی

این روزها دید و بازدیدها و حال و احوال‌ها کمتر حضوری و بیشتر مجازی است و خانه پُرش به تماسی تلفنی ختم می‌شود. اگر آخرهفته‌ای بخت یارتان بود و جمع تان جمع، چه چیز بهتر از اینکه از کنار هم بودن لذت ببرید و خوش بگذرانید. حتما هر کدامتان راهی دارید و روشی. ولی بد نیست این بار که خانواده و فامیل، دور هم جمع بودند، یک تکه کاغذ برداید و کلمه‌ای روی آن بنویسید و بازی «حدس بزن برنده شو» را با «بیست‌سوالی» ترکیب کنید. تکه‌کاغذ را روی پیشانی یک نفر داوطلب بچسبانید و او بیست سوال بپرسد، تا به جواب برسد. هم فال است و هم تماشا. کلی خنده و خوشی هم نصیبتان می‌شود و دفعه بعد کمتر کسی از بچه‌ها و جوان‌ترهای جمع بهانه می‌آورند برای نبودن در آن جمع شاد.

آخر هفته با گل و گلدان و سبزی

اگر جزو آن دسته از افراد هستید که عاشق گل و گیاه و سبزی هستید اما آ‍پارتمان‌نشینی دست و ‍پاگیرتان شده، همیشه راه حلی وجود دارد. این آخر هفته که کمتر سر شلوغی دارید سری به یکی از بازار گل‌های پایتخت بزنید. بازار گل شهیدفکوری را در ابتدای جاده مخصوص کرج می‌توانید دریابید. اگر ساکن غرب تهران هستید بازارگل غرب تهران در دومین خروجی اتوبان ستاری، جنب پمپ بنزین آبشناسان به کارتان می‌آید. بازار گل محلاتی در نبرد جنوبی و بازارگل در جاده بهشت زهرا هم دیگر گفتن ندارد از شهرت و تنوع و فراوانی. به هر حال دستتان برای انتخاب بازار گل و خرید چند گلدان آپارتمانی حسابی باز است، فقط اراده و سلیقه می‌خواهد که آن هم مردمان ایرانی کم ندارند.

آخرین نشان مردی در تعطیلات آخر هفته
اگر این ایام نفس راحتی از تمام شدن ارائه تز و پایانرنامه می‌کشید یا آه از نهادتان برآمده از نوشتن پایان‌نامه و ارائه مقاله، در هر دو حالت می‌توانید ساعاتی از زندگی‌تان را به خواندن «آخرین نشان مردی» مهرداد صدیقی از انتشارات سوره مهر بگذرانید که به واقع موقع نوشتنش، حال مشابه حامد داستان را داشته و مشغول نگارش تز دکتری بوده. لهجه و طنازی خاص نویسنده بی شک به طبعتان خوش می‌آید.

رکاب بزنید، نفس بکشید، زندگی کنید

حال و حوصله کتاب خواندن ندارید؟ هر روز راه خانه تا محل کار، هر هفته مسیر خانه تا مهمانی و تفریح را با ماشین شخصی، مترو و اتوبوس طی می‌کنید؟ احتمالا محاسبات میلیمتری دارید که از مسیری بروید که کمتر ‍پیاده‌روی نصیبتان بشود؟‌ خب نمی‌شود همه این کارها را به پای تنبلی و عدم تحرک گذاشت، شاید وقت کم است واز آن کمتر حوصله و انگیزه.

اما اگر این آخرهفته حوصله و وقت‌تان بیشتر است، دلتان را به دریا بزنید و مثل ایام کودکی یا جوانی دوچرخه‌سواری را امتحان کنید. می‌توانید این بار پیست دوچرخه سواری پارک جنگلی سرخه‌حصار در شرق تهران را امتحان کنید. اگر خودروی شخصی دارید از افسریه و شرق بزرگراه رسالت به برگزاره یاسینی برسید و آنجا دیگر تابلوهای سرخه‌حصار را می‌بینید. حتی با بی‌آرتی می‌توانید به سه راه تهرانپارس بروید و با تاکسی به جنگل برسید.

به درب سوم شرقی پارک که بروید از ۹ صبح تا عصر وقت دارید هر چقدراز هشت کیلومتر مسیر پیست را که خواستید رکاب بزنید، هم فضا و شیبش مناسب است و هم حقیقتا دوچرخه هایش استانداردی قابل قبول دارند. اگر از جمع خانوادگی‌تان کسی نخواست یا نتوانست دوچرخه‌سواری کند، فضای پارک و بوفه و امکانات دیگر در نزدیکی پیست کم نیست و حتی قدم زدن در جایی که روزگاری شکارگاه بوده و الان جنگلی حفاظت شده است قطعا جذاب خواهد بود.

آخر هفته تان به شادی و سلامتی.

منبع: فارس

نظر بدهید