حیات شبانه تهران در باغ موزه دفاع مقدس

پروژه حیات شبانه تهران با استقرار ون کافه‌ها در محوطه باغ موزه انقلاب و دفاع مقدس کلید خورد.

شب گذشته اولین فستیوال ون کافه‌های تهران در قالب طرح حیات شبانه پایتخت در باغ موزه انقلاب و دفاع مقدس در اراضی عباس‌آباد کار خود را آغاز کرد و جعفری – مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس – در مراسم افتتاحیه با بیان این‌که بحث نشاط اجتماعی و توجه به فعالیت‌های اجتماعی بسیار مهم است، گفت: مدت‌هاست که بحث نشاط اجتماعی در دستور کار شهرداری تهران و موزه دفاع مقدس قرار گرفته است و با توجه به توسعه ظرفیت‌های موزه توانستیم جذب گردشگر را افزایش دهیم به گونه‌ای که در نیمه دوم سال1396 میزان حضور گردشگران خارجی در موزه دفاع مقدس 80 درصد رشد داشت و حضور گردشگران داخلی نیز حدود 40 درصد رشد داشته است.

وی با بیان این‌که مردم در ساعات روز امکان استفاده از مراکز فرهنگی همچون موزه‌ها را کمتر دارند، گفت: از آنجایی که فعالیت‌های شبانه در تهران کم است، میهمانان خارجی برای تفریح در شب تهران دچار مشکل هستند به همین دلیل لازم است فعالیت‌های فرهنگی در شب گسترش یافته و ساماندهی شوند.

جعفری با بیان این‌که از 10 تیرماه امسال برای اولین بار در کشور بخش شبانه موزه دفاع مقدس راه‌اندازی شد، گفت: از ساعت پنج عصر تا ساعت 22 آماده پذیرش میهمانان در شیفت شب هستیم و زمینه‌ای فراهم شد تا مردم با خانواده‌هایشان از این فضا استفاده کنند.

مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با بیان این‌که طی رایزنی‌های انجام شده با مسئولان ستاد گردشگری مقرر شد که ون کافه‌ها تا ساعت 2 بامداد در محدوده موزه مستقر شوند تا مردم بتوانند علاوه بر استفاده از ظرفیت موزه، از ون کافه‌ها نیز استفاده کنند، اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم از این الگو کمک گرفته و مدل متناسبی با شرایط امروز جامعه فراهم کنیم.

در ادامه سیف – رییس ستاد گردشگری شهرداری تهران – با بیان این‌که چندی پیش رییس کمیته گردشگری شورای شهر دستور دادند که طرحی برای احیای شب‌های تهران داشته باشیم، گفت: گرفتاری‌های روزمره مردم اجازه نمی‌دهد که آنها در طول روز از نقاط دیدنی شهر  بازدید کنند و این در حالی است که تهران ظرفیت‌های بازدید شبانه زیادی دارد.

وی با بیان این‌که طی هماهنگی‌های انجام شده با مدیر عامل موزه دفاع مقدس در پی افزایش ساعت موزه‌ها، نسبت به استقرار ون کافه‌ها اقدام کردیم، اظهار کرد: دوستانی که تحت عنوان ون کافه فعالیت می‌کنند حامی نداشته و تاکنون به صورت پراکنده مستقر می‌شدند و حتی ماموران سد معبر و غیره با آنها برخورد فیزیکی بد می‌کرد، اما حالا شهرداری نقش تسهیل‌گری ایفا می‌کند و بدون پرداخت هزینه نسبت به ساماندهی آنها در نقاط اصلی گردشگری اقدام می کند.

خلیل آبادی رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران نیز در این مراسم با بیان اینکه احیاء حیات شبانه جزء ایده‌های جدید مدیریت شهری در این دوره است که آن را پیگیری می‌کنیم، گفت: زندگی شبانه در تهران را باید به رسمیت شناخت و کمک کنیم تا تهران در شب قشنگ‌تر باشد و مدیریت شهری نیز در این زمینه تمام تلاش خود را انجام می‌دهد. چرا که شهرهای بزرگی همچون تهران تعطیل بردار نیستند و می‌توانیم از همه ظرفیت‌های آنها استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از اهداف اصلی این طرح ایجاد نشاط اجتماعی است، گفت: مردم کجا می‌توانند بروند، وقتی که خدمات عمومی پارک‌ها ساعت معینی دارد و در یک ساعت مقرر حتی چراغ‌های پارک خاموش و درهای سرویس بهداشتی بسته می‌شود. و این در حالیست که شب تهران پتانسیل‌های زیادی دارد و می‌توانیم از آن استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه ما موظف هستیم برای مردم ، شهر را آماده و در شب فعال کنیم، گفت: در شب اقتصادهای خرد همچون ون کافه‌ها می‌توانند فعالیت کرده و معضل شب‌مردگی تهران را در برخی مناطق حل کنند.

در ادامه حجت نظری عضو شورای شهر نیز با بیان اینکه تهران دچار شب مردگی شده و این در حالیست که شب‌های تهران ظرفیت‌های بسیار خوبی دارند، گفت: البته باید قدری فضا را باز کرد تا مردم بتوانند فضاها را احیاء کنند.

وی با بیان اینکه باید به همه سبک‌های زندگی احترام گذاشت، گفت: حق نداریم جای شهروندان تصمیم بگیریم.

منبع : ایسنا

نظر بدهید