مشتری مداری به روایت کاسب محله علم و صنعت

بیش از 25 سال است که کاسب 81 ساله محله علم و صنعت در این محله کاسبی می‌کند. پسر بزرگش «رستم» می‌گوید: «این مغازه را سال 1372 پس از کلی ضرر و زیان که در جنت‌آباد دادیم، پدرمان برایمان دست و پا کرد. اگر او نبود ما هم الآن بیکار بودیم. زندگی من و «محمد» به نوعی مدیون حاج فریدون است.» در عین حال همسایه‌های قدیمی و معتمدان محله هم او را می‌شناسند. اما آنچه که این صاحب مغازه را در محله زبانزد خاص و عام کرده، دفترچه‌ای است که از سال‌ها پیش برای نسیه دادن اجناس تهیه کرده و با آن اصول نسیه دادن را به فرزندانش هم آموخته است. در حقیقت این دفترچه مردمداری و مدارا با همنوعان و کمک به آنهاست و با ارزش‌ترین میراثی است که این بقال خوش‌حساب برای فرزندانش به جای می‌گذارد. گزارش ما را درباره «حاج فریدون سلطانی»، کاسب 81 ساله خیابان دانشگاه علم و صنعت بخوانید. 

«رستم سلطانی» پسر بزرگ حاج فریدون، پیش از اینکه پدرش به مغازه بیاید، دفترچه بزرگی را که نسیه‌ها را در آن می‌نویسند به ما نشان می‌دهد و می‌گوید: «چند سال پیش نام حدود 400 نفر در این دفترچه به چشم می‌خورد اما بعضی‌ها مشتری‌ های خوش‌حسابی نبودند و حسابشان را تسویه نکردند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم اسم‌ها را به اصطلاح غربال کنیم و نام کسانی که بدحسابی کرده‌اند را از دفترچه قلم بگیریم. با این اوضاع و احوال حالا چیزی قریب به 250 نسیه‌بگیر داریم. البته هر سال حدود 3 تا 4 میلیون تومان ضرر نسیه دادن را می‌پردازیم. طبق بدعتی که پدرمان نهاده است ما هم پیه نسیه دادن را به تن خودمان مالیده‌ایم. 

 اطلاعات فوری

رستم سلطانی می‌گوید: «پدرم متولد سال 1316 است. من پسر ارشد خانواده هستم که سال 1343 به دنیا آمده‌ام. پسر دوم، یعنی «محمد» 16 سال از من کوچک‌تر است. ما 2 برادر و 4 خواهریم. ابتدا در شبستر کشاورزی می‌کردیم و دلال‌ها محصولات ما را به قیمت ناچیز می‌خریدند و به قول معروف پولی دست ما را نمی‌گرفت. تا اینکه سال 1366 به تهران آمدیم و پس از ضرر و زیان کلان در جنت‌آباد، به شرق تهران آمدیم و سال 1372 حاجی این مغازه را برایمان خرید. او برای ما خیلی زحمت کشید و بچه‌ها را دور هم جمع کرد. او از ابتدا علاوه بر اینکه هوای ما بچه‌ها را داشت، به همسایه‌ها و مالکان قدیمی نسیه هم می‌داد. سال‌های اول نسیه را روی یک تکه کاغذ می‌نوشتیم و به ستون دیوار می‌چسباندیم یا پشت سفیدی باکس‌های سیگار یادداشت می‌کردیم تا اینکه خود حاجی پیشنهاد کرد دفترچه‌ای برای این کار تهیه کنیم. علاوه بر اینکه امروز 3 نسل از کنار این مغازه نان می‌خورند، 3 نسل یعنی حاجی، پسرانش و نوه‌ها و به‌طور مشخص «علی» پسر 15 ساله محمد هم، نسیه دادن به همسایه‌ها را در این مغازه جا انداخته و یاد گرفته‌اند. 

 دستگیری بیمار سرطانی

حاج فریدون کلاه از سر برمی‌دارد و به ما سلام می‌کند. مانند اغلب قدیمی‌ها با مرام و خوش برخورد و خوش‌اخلاق است. دفتر نسیه را ورق می‌زند و به ما رقم قابل توجهی را نشان می‌دهد. با دیدنش چشمانمان گرد می‌شود. حاج فریدون اجازه نمی‌دهد که نام طرف را بخوانیم. می‌گوید: «پسر یکی از کارمندان شرکت واحد سرطان دارد و به همین دلیل دست و بالش حسابی تنگ است. به مشکل او آگاهی کامل دارم و در عین حال می‌دانم به محض اینکه پول دستش بیاید حسابش را تسویه می‌کند. تا امروز چهار میلیون و 300 هزار تومان نسیه به او جنس فروخته‌ایم. 

 دو میلیون و 200 هزار تومان بدهکارم

«ایرج کریمی» کارمند میانسالی است که سابقه همسایگی 30 ساله با خانواده سلطانی را دارد. با ورودش شوخی‌ای با پسران سلطانی می‌کند و لبخند به لب همه می‌آورد. می‌گوید: «بیست و هفتم هر برج که حقوق می‌گیرم بخشی از بدهکاری‌ام را به خانواده سلطانی می‌پردازم. ماه گذشته دو میلیون‌و 700 هزار تومان جنس خریدم که 500 هزار تومانش را فی‌المجلس تقدیم کردم و برای الباقی‌اش پول نداشتم. حاج فریدون هم حساب مرا توی دفترچه نوشت.» ایرج کریمی با رستم و محمد خوش‌وبش می‌کند و از مغازه بیرون می‌زند. 

 کاسب حبیب‌الله 

«محمدرضا نجاری» شورایار محله علم و صنعت سال‌هاست که حاج فریدون سلطانی و خانواده‌اش را می‌شناسد. می‌گوید: «حاج فریدون به معنای واقعی کلمه نمونه کاسب حبیب‌الله است. او با مرام و مسلک و معرفتش و در عین حال شناختی که از مردم محله‌اش دارد، تا جایی که امکانش هست، اجازه نمی‌دهد که مرد هیچ خانه‌ای در این دور و اطراف شرمنده اهل خانه‌اش باشد. در این دوره و در این وانفسا کاسبانی مانند حاج فریدون کم پیدا می‌شوند. با دیدن چهره و سیمای مهربان او در کنار دخل، همیشه به این مفهوم فکر می‌کنم که کاسب واقعی حبیب خداست.»

 خدا برایت بسازد مرد

می‌خواهیم از حاج‌فریدون و پسرانش خداحافظی کنیم. می‌دانیم که خیلی زودتر از آنچه فکرش را بکنیم دلمان برای محله علم و صنعت و مغازه پربرکتش تنگ می‌شود. حاج فریدون و رستم و محمد را کنار هم پشت دخل می‌یابیم. «علی» پسر محمد هم کنارشان ایستاده است. می‌خواهیم یک عکس یادگاری 3 نفره با حاج فریدون داشته باشند و از «علی» خواهش می‌کنیم که برای لحظه‌ای هم که شده، به پشت کادر بیاید. حاج فریدون نمی‌تواند دوری نوه‌اش را تحمل کند. بدون مکث می‌گوید علی هم در کادر باشد. زیر آفتاب زرد و دلچسب زمستانی از حاج فریدون خداحافظی و برایش آرزوی طول عمر می‌کنیم و می‌گوییم: «خدا برای خودت و بچه‌هایت بسازد مرد! حق یارت باشد.» دستانش را بلند می‌کند و با احترام به نشانه خداحافظی برایمان تکان می‌دهد.

 

منبع : همشهری محله

نظر بدهید