پیک موتوری برقی در راه منطقه12

براساس اظهار نظر «نیره پیروزبخت» رئیس سازمان ملی استاندارد، یک دستگاه موتورسیکلت کاربراتوری 4 برابر خودرو آلودگی دارد. تردد بالای موتورسیکلت ها در پهنه مرکزی پایتخت به ویژه منطقه12 یکی از دلایل عمده آلودگی هواست. سالهاست شهرداری تهران سعی در جایگزینی موتورهای برقی با انواع کاربراتوری دارد و با توجه به تردد روزانه حدود 300 هزار دستگاه موتورسیکلت در منطقه 12، می توان تأثیر جایگزینی موتورسیلکت های برقی را برآلودگی این محدوده به خصوص بازار تهران حدس زد.

«سعید ارونقی» معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه12 در گفت‌وگو با همشهری محله از پلاک شدن 200 دستگاه موتورسیکلت برقی خبر می‌دهد و می‌گوید: «با توجه به بالا بودن میزان آلایندگی موتورسیکلت‌های کاربراتوری، استفاده از موتورسیکلت‌های برقی را در دستور کار قرار دادیم و نخستین پیک های ‌موتوری برقی را راه‌اندازی کردیم.» براساس قوانین، استانداردهایی برای موتورسیکلت‌های برقی تعریف شده است که در صورت وجود آنها، مجوز پلاک شدن داده می‌شود.

به گفته ارونقی، افزایش تعداد موتورهای برقی در ناوگان حمل‌ونقل نیازمند حمایت سازمان‌ها و ارگان‌ها است. او می‌گوید: «جایگزینی 300هزار موتورسیکلت‌برقی نیاز به بسته‌های تشویقی مانند ارائه وام و همچنین حمایت مدیریت شهری دارد که برخی از کارها انجام شده و عقد قرارداد با پیمانکار می‌تواند خط پایانی برای معضل آلودگی موتورسیکلت‌ها در منطقه12 تهران باشد.»

 

منبع: همشهری محله

نظر بدهید