بهتر شدن محله از طریق ارتباط با همسایگان

در مطلب قبلی با عنوان ” چگونه می توانید خودتان محله تان را بهتر کنید ” به شما نشان دادیم که چطور می توان با راه هایی ساده و رعایت کردن بعضی موارد محله و محیط زندگی خودتان را بهتر کنید و به ارزش مادی و کیفی آن بیافزایید. اما برای رشد یک محله فعالیت های یک فرد یا خانواده کافی نیست و نیاز به ارتباط با جامعه اطراف و مشارکت می باشد. به همین دلیل در این مطلب به بهتر شدن محله از طریق ارتباط با همسایگان می پردازیم.

دوستی با همسایگان

دوستی با همسایگان راهی برای ایجاد یک محله بهتر است زیرا مردمی که با افراد محله خود آشنا هستند و حواسشان به آن ها و اوضاع منطقه است به احتمال زیاد قدم های بیشتر و مثبت تری برای بهتر شدن آن می کنند.

برای این دوستی و ارتباط کافیست وقتی که آن ها را می بینید همیشه به آن ها لبخند بزنید و سلام کنید. همچنین به همسایه های جدید با یک کیک یا هدیه خوش آمد بگویید.خودتان به آن ها معرفی کنید. حتی با افرادی که تا بحال فرصت برخورد با آن ها را نداشتید آشنا شوید.

تاثیر دوستی با همسایگان در بهتر شدن محله

دوستی با همسایگان

مهمانی با همسایگان

یک مهمانی ترتیب دهید و افرادی که می شناسید را دعوت کنید. نه تنها این اتفاق برای همسایه ها سرگرم کننده است بلکه باعث می شود همه با هم دیدار داشته باشند و ارتباط برقرار کنند. این خود به ایجاد یک محله بهتر و حس مشارکت قویتر در محله کمک خواهد کرد.

برنامه ریزی یک مهمانی را بکنید و از همسایگه ها و افراد محله بخواهید در این کار به شما کمک کنند. همه کسانی را که می شناسید به این مهمانی دعوت کنید.برای کودکان سرگرمی های مناسب ترتیب دهید و با آن ها ارتباط برقرار کنید. این امر باعث می شود تا افراد بیشتری در محله به شما اعتماد کنند.

تاثیر مهمانی با همسایگان در بهتر شدن محله

مهمانی با همسایگان

ایجاد باغچه سبزیجات در محله

ایجاد یک باغچه سبزیجات باعث می شود که شما محله زیبا تر و بهتری داشته باشید. می توانید این کار را با مشارکت همسایه ها انجام دهید و باغچه ای از سبزیجات ، گل و دیگر گیاهانی که افراد محله علاقه مندند ایجاد کنید و به پرورش آن ها بپردازید.

برای نگه داری از این باغچه بین افراد محله برنامه ریزی کنید که هر شخص در روز های معینی در ماه به آن سربزند. برای ادامه رشد و پرورش آن ها کمک مالی جمع کنید. این کار به تقویت حس مشارکت در محله کمک می کند.

ایجاد فضای سبز در محله

باغچه سبزیجات در محله

مهربانی به همسایگان

فعالیت هایی که با هدف مهربانی به همسایگان انجام می شود یکی از راه هایی است که کمک می کند تا محله ای بهتر داشته باشید به این دلیل که همسایگان شما به این باور خواهند رسید که شما برای آنها و جامعه اهمیت قائل هستید.

به عنوان مثال این فعالیت ها می تواند شامل این باشد که اگر همسایه شما مریض است برایش سوپ درست کنید و ببرید یا اگر شخصی همسر یا یکی از نزدیکان خود را از دست داده به دیدن او بروید و به او آرامش دهید.یا در مثالی دیگر اگر شما متوجه شدید که کسی از نظر مالی صدمه دیده است، به او پیشنهاد قرض پول یا کمک مالی بدهید.همچنین می توانید این مهربانی را برای افراد سالخورده هم داشته باشید؛ برای نمونه به آن ها در انجام امور روزمره شان کمک کنید.

تاثیر مهربانی به همسایگان در بهتر شدن محله

مهربانی به همسایگان

ایجاد گروه حفاظت از محله

اگر در محله شما مرتبا دزدی یا جرمی رخ می دهد، باید ابتدا یک گروه حفاظت از محله را ایجاد کنید. این کار، افراد محله را با هم متحد خواهد کرد تا از فعالیت جنایتکارانه در این منطقه مراقبت کنند. با همکاری افراد و اجرای قانون محلی، شما قادر خواهید بود جرم و جنایت را در محله خود کاهش دهید و زندگی در این منطقه را بهتر کنید.

برای ایجاد این گروه لازم است ابتدا یک برگه برای آگاهی داوطلبانی که علاقه مند به عضویت در این گروه هستند طراحی کنید و در محله اطلاع رسانی کنید. سپس در مورد آن با همسایگان نزدیک و افراد اطراف خود صحبت کنید و در ادامه با برگزاری جلسات هفتگی و ماهانه  و برنامه ریزی راجع به فعالیت ها گروه را اداره کنید تا بتوانید حفاظت محله را بهتر کنترل کنید. اگر چنانچه لازم دانستید و محله شما میزان تخلف زیادی را دارا بود با اداره پلیس محلی تماس بگیرید و از آنها بخواهید که یک افسر برای صحبت در جلسات خود بفرستند.

امنیت در محله با همکاری محله

ایجاد گروه حفاظت از محله

مراقبت از همسایگان

مراقبت از همسایه ها باعث خواهد شد که محله بهتری ایجاد شود.نه تنها این مورد باعث می شود که حس همکاری و همدردی بیشتری ایجاد شود بلکه کمک می کند از میزان جرم و تخلفات کاسته شود و افراد محله احساس امنیت بیشتری داشته باشند.

از جمله کارهایی که می توانید برای انجام این موضوع انجام دهید مراقبت از حیوانات خانگی و گیاهان همسایه هایی که در مسافرت هستند می باشد  یا
اگر افراد مشکوک در اطراف خانه همسایه هایتان هستند به پلیس محله خبر دهید ولی به یاد داشته باشید انجام بیش از حد این کار می تواند برای همسایه و پلیس آزاردهنده باشد پس زمانی که از میزان خطر افراد مطمئن شدید به پلیس مراجعه کنید.

فعالیت هایی مانند مراقبت از کودکان و افراد خردسال محله باعث می شود که هم آن ها و هم والدینشان در محله احساس امنیت داشته باشند و در نتیجه حس بهتری از حضور شما در منطقه داشته باشند.

مراقبت از همسایگان و بهتر شدن محله

مراقبت از همسایگان

داوطلب شدن در محله برای انجام کارها

یکی دیگر از راه های عالی برای بهبود محله داوطلب شدن برای فعالیت های مختلف است. مشارکت داوطلبانه در محله شما نه تنها به شما کمک می کند که جامعه خود را بهتر کنید، بلکه به همسایگان خود نزدیک تر می شوید.

به عنوان مثال در این موارد می توانید داوطلب شوید : داوطلب به عنوان مربی بچه های محله  در خانواده هایی که برای نگهداری آن ها وقت کافی ندارند – کمک کردن و حمل بار برای کسانی که توانایی کافی ندارند – تعمییرات اجزا و وسایلی از خانه که شما مهارت آن را دارید.

بهتر شدن محله با انجام وظایف به صورت داوطلبانه

داوطلب شدن در محله برای انجام کارها

حل کردن اختلافات محله

یک راه عالی برای بهبود محله تان این است که زمانی اختلافات محله ای رخ دهد میانجیگری کنید. اگر در محله تان مردم زیاد با هم بحث یا مشاجره می کنند این امر بسیارمهم است تا آرامش در منطقه باقی بماند.

برای این کار لازم است برای حل اختلاف میان همسایگان راه هایی را پیشنهاد دهید.طرفین دعوا را بصرف چای یا قهوه به خانه خود دعوت کنید، بین آن ها واسطه شوید و مشکلاتشان را حل کنید. اما مراقب باشید در هنگام انجام این کار ممکن است برای خودتان مشکلاتی ایجاد شود پس با احتیاط رفتار کنید.

نقش حل کردن اختلافات محله در پیشرفت کیفیت منطقه

حل کردن اختلافات محله

منبع : wikihow

نظر بدهید