6 نشانه برای آشنایی با یک محله هنگام خرید خانه

ممکن است خانه ای که شما درآن زندگی می کنید خانه ای کاملا عالی و مناسب باشد. اما همسایه خانه کناریتان ساعت دو نیمه شب با گروه خود شروع به تمرین موسیقی کند یا همسایه روبرویی جلوی ورودی پارکینگتان پارک کند. اینها ویژگی هایی از یک محله است که شما تا قبل از ساکن شدن نمیتوانید آنها را بفهمید. اما همیشه نشانه هایی وجود دارد که به شما کمک می کند از مشکلات در محله دوری کنید و از سردردهایی که ممکن است در آینده با آن دست و پنجه نرم کنید جلوگیری کنید. در کنار علائم واضحی مثل گرافیتی ها و دیوار نویسی ها و خانه های خرابه، شش نشانه هشدار وجود دارد که می تواند راهنمایی برای شما باشد تا خانه جدید خود را در محله ای مناسب انتخاب کنید.

مطالب مرتبط:

10 راه خلاقانه برای بهتر کردن محله
چگونه می توانید خودتان محله تان را بهتر کنید؟
12 ویژگی یک محله خوب

کسب و کارهای محلی

کسب و کارها و مغازه هایی که در نزدیکی خانه جدیدتان خواهد بود را بررسی کنید. بطور مثال وجود تعداد زیاد قهوه خانه، امانت فروشی یا مغازه هایی که اجناس نسیه می دهند، می تواند یک هشدار باشد. البته این موضوع به این معنی نیست که چنین کسب و کارهایی نامناسب هستند، این مغازه ها در همه جای شهر خدمات می دهند و وجود تعدادی از آنها در هر محله ای طبیعی است. اما اگر در هر گوشه و کنار خیابان چنین مغازه هایی وجود داشت، به شکلی نشانه ای از وضعیت نامناسب و رو به افول آن محله است.

زندگی روزمره در تهران قدیم

مغازه ها و کسب و کارها در محله ای قدیمی در تهران

فروشگاه های خالی

این موضوع دو وجه دارد، از یک سو وجود مغازه های خالی نشان می دهد محله در حال تغییر است و اگر شما برنامه ای بلند مدت برای خرید و فروش ملک دارید این موضوع می تواند نشانه ای مثبت در نظر گرفته شود. اما معمولا وجود تعداد زیادی مغازه که سردر آنها اعلامیه فروش یا اجاره زده شده به این معنیست که کسب و کارها علاقه ای به حضور در آن منطقه ندارند. در عین حال ممکن است شما دوست داشته باشید فروشگاه هایی در نزدیکی خانه شما باشد، اما بدلیل تقاضای پایین در آن محله صاحبان کسب و کار جذب آن محله نخواهند شد.

جمعیت بیخانمان ها

اگر در محله ای حرکت کردید و بیش از 20 بیخانمان حین گشتن در آن دیدید ، این می تواند هشداری برای شما باشد. گرچه در منطقه ای با آب و هوای سرد ، ممکن است تعداد کمتری کارتن خواب ببینید، یا اگر در شهری شلوغ دنبال خانه می گردید، احتمال اینکه با تعداد بیشتری بیخانمان مواجه شوید بیشتر است. به هر حال اگر نخواهید در شهرک ها و شهرهای کوچک اطراف شهرهای بزرگ و مناطق خلوت تر زندگی کنید، این موضوع معضلی است که خواه ناخواه با آن مواجه خواهید شد.

کارتن خواب ها در تهران

حضور بیخانمان ها در محله

حضور پلیس

پلیس معمولا نیروهای خود را به محله هایی می فرستد که بیشتر به آن نیاز دارند یا به عبارت دیگر اتفاقات بیشتری در آنها می افتد. اگر دیدید در محله ای ماشین های پلیس زیادی گشت می زنند، می توانید آنرا نشانه ای بد تلقی کنید.

نگهداری خیابانها

وضعیت نگهداری و رسیدگی به خیابان های محله نیز نشانه دیگریست که مناسب بودن و روبه رشد بودن یک محله را نشان می دهد. بطور مثال اگر در زمستان و هنگام بارش برف به آن محله سر زدید ببینید برف خیابان ها  با چه سرعتی جمع آوری میشوند، چگونه پیاده روها تمیز می شوند و مسیرها برای حرکت عابرین و ماشین ها مناسب و امن می شود. ببینید آیا در بهار و تابستان در خیابان ها و مسیرها گل و گیاه کاشته می شود. آیا به فضای سبز محل بطور دائم رسیدگی می شود. واضح است که وجود زباله هایی که برای مدت زیادی جمع نشده و در گوشه و کنار تلنبار شده، خبر از وجود مشکلاتی در محله می دهد.

برف در خیابان های تهران

وضعیت رسیدگی به خیابان ها هنگام برف، ملاکی برای محله مناسب

فعالیت های محله ای

به فعالیت های عمومی و جمعی مردم ساکن محله مثل برنامه های محلی، جشن ها و دورهم جمع شدن ها توجه کنید. آیا کودکان به راحتی در کوچه و خیابان بازی و حرکت می کنند؟ آیا ساکنین محله به راحتی در خیابان ها قدم می زنند و پیاده روی می کنند؟ این فعالیت ها می تواند خبر از محله ای پر جنب و جوش صمیمی بدهد.
 البته این ویژگی ها برای همه مثبت تلقی نمی شود. خصوصا اگر شما علاقه ای به ارتباط نزدیک با همسایه ها و رفت و آمدهای زیاد در محل زندگیتان نداشته باشید. به هرحال گذران وقت اهالی محله بیرون از خانه و فعالیت های اجتماعی آنها می تواند نشانه ای از یک محله امن باشد.

فعالیت های محله ای ساکنین شهرها

حضور ساکنین و کودکان در محله

وجود یا عدم وجود این موضوعات در یک محله نشانه ای قطعی برای خوب بودن یا بی کیفیت بودن آن محل نیست. همه ما بر اساس شرایط و معیارهای خودمان انتظاراتی از محله ای که میخواهیم در آن زندگی کنیم داریم. پس پیش از آنکه شروع به گشتن به دنبال خانه کنید، این معیارها را برای خودتان بنویسید و هنگام بازدید از هر محله ای به آن توجه کنید. گرچه عوامل اقتصادی می تواند نقش تعیین کنننده ای در انتخاب ما داشته باشد، اما بی توجهی به شرایط محله ای میتواند در آینده فروش خانه شما را سخت کند. موقعیت خانه به اندازه زیبایی خود خانه دارای اهمیت است و قابل تغییر نیست.

منبع:

Investopedia.com

شما می توانید در سایت جارجو ثبت نام کنید، اتفاقات و مسائل محله ای که در آن زندگی می کنید را با دیگران به اشتراک بگذارید و از شرایط محله های دیگر باخبر شوید تا بتوانید بهترین محیط را برای زندگی خود بوجود آورید.

 

 

نظر بدهید