بیشترین زباله در کدام منطقه تهران تولید می شود؟

همه ما روزانه بخشی از مواد مصرفیمان را دور می اندازیم. گفته می شود که 99% چیزهایی که ما میخریم بعد از 6 ماه تبدیل به زباله می شوند. خوراکی هایی که میخوریم، کاغذی که مصرف می کنیم، ظروف و وسایل پلاستیکی که دیگر قابل استفاده نیستند و وسایلی که دیگر به آنها احتیاجی نداریم زباله هایی را می سازند که در شهرها تولید می شوند. شهرهای ما هرروز پر جمعیت تر می شوند و محصول جانبی ناخوشایند این افزایش جمعیت تولید زباله بیشتر در دنیاست. بر اساس گزارش اخیر بانک جهانی شهرها مراکز تولید زباله هستند و میزان زباله ای که تولید می کنند حتی سریعتر از جمعیت آنها افزایش می یابد. زباله هایی که مشکلات زیست محیطی و خطرات سلامتی زیادی برای انسان ها به دنبال خواهند داشت.

در طول زمان، میزان زباله تولید شده توسط ساکنین شهرها تقریبا دو برابر شده و از 690 میلیون تن در سال به 1.3 میلیارد تن رسیده است. گزارش ها پیش بینی می کند در سال 2050 میلادی جمعیت شهری جهان 2.2 میلیارد تن زباله در سال تولید خواهد کرد.

_ _ _ _ _ _ _ _ _

مطالب مرتبط

تأثیرات فضای شهری مناسب بر سلامت انسان

 تاثیر شهر بر فشار خون افراد

_ _ _ _ _ _ _ _ _

امروزه درشهر تهران نیز به گفته مسئولین شهری حجم بالایی از زباله (به نسبت رشد اقتصادی شهر) تولید می شود. اما پیش از آنکه به بررسی میزان تولید زباله در تهران بپردازیم بهتر است با مفهوم زباله شهری و انواع آن آشنا شویم.

زباله های شهری

منابع اصلی تولید زباله در هر منطقه عبارتند از منازل مسکونی و بخش های کشاورزی، تجاری، ساخت و ساز، صنعتی و سازمانی. زباله های تولیدی از این منابع در چهار گروه زباله های جامد شهری، زباله های صنعتی، زباله های کشاورزی و زباله های خطرناک دسته بندی می شوند.

آماری که در مورد تولید زباله در شهرهای جهان ارائه می شود مربوط به دسته زباله های جامد شهری یا MSW (Municipal Solid Waste) است. زباله جامد شهری زباله ایست که در خانه های مسکونی، ادارات، مغازه ها، مدارس و دیگر سازمان ها تولید می شود. بخش عمده این زباله پسماند مواد غذایی، کاغذ، پلاستیک، پارچه ، فلزات و شیشه است. گرچه ضایعات ساختمانی و بخش کوچکی از زباله های خطرناک مثل حباب لامپ ها، باتری ها و اجزای اتوماتیک و زباله های  شیمیایی و دارویی خانگی نیز در این دسته قرار می گیرند.

میزان تولید زباله جامد شهری فصل به فصل و شهر به شهر متفاوت است و رابطه مستقیمی با توسعه وفعالیت های اقتصادی هر شهر دارد. مطابق گزارش بانک جهانی سرانه روزانه تولید زباله جامد شهری در سال 2050 به 1.42 کیلوگرم می رسد.

میزان تولید زباله در مناطق تهران

به گفته مسئولین شهری در تهران روزانه 9 هزار تن زباله تولید می شود که 7هزار تن آن پسماند تر و 2هزار تن پسماند خشک می باشد.  با توجه به آخرین آمار زباله های شهری تهران که در سال 95 منتشرش شده است این شهر 2757 هزار تن زباله ( پسماند ) تولید کرده است که از این مقدار 2426 هزار تن آن مربوط به زباله های خانگی می باشد اما مردم کدام منطقه تولید کننده بیشترین زباله در تهران بوده است؟

مقدار تشکیل دهنده مواد مختلف در زباله تهران

ترکیب زباله های خانگی شهر تهران

 

با توجه به آمار میانگین میزان تولید زباله هر شخص در شهر تهران 320 کیلوگرم در سال بوده که در این بین مناطق 12، 6، 22، 16، 21، 3، 20، 7، 1، 2 بالاتر ازمیانگین بوده اند. در نمودار زیر می توانید میزان تولید هر شخص در منطقه را در سال 95 مشاهده کنید.

میزان تولید زباله هر شخص در سال در مناطق تهران

مناطق با سرانه پسماند بیشتر از میانگین

میزان تولید زباله هر شخص در سال در مناطق تهران

مناطق با سرانه پسماند کمتر از میانگین

با توجه به جدول زیر و داده های بررسی شده منطقه 12 با بیشترین میزان تولید زباله توسط هر شخص ( سرانه پسماند ) به میزان 506 کیلوگرم دارای بدترین رتبه در این گزارش است و این منطقه با توجه به جمعیتش بیشتر زباله و پسماند را در شهر تهران تولید می کند و پس از آن مناطق 6 و 22 به ترتیب بدترین مناطق از این حیث به حساب می آیند.در نقطه مقابل آن منطقه 14 با کمترین میزان تولید زباله توسط هر شخص ( سرانه پسماند ) به میزان 227 کیلوگرم دارای بهترین رتبه در این آمار است و در ادامه مناطق 8 و 15 بهترین عنوان ها را در این زمینه دارند.

بیشترین زباله تولید شده در مناطق تهران

مناطق تهران با کمترین تولید زباله

با توجه به آمار میزان تولید زباله هر شخص در روز، منطقه 14 با میزان تولید زباله  0/62 کیلوگرم در روز کمترین تولید زباله را در روز دارند و مردم منطقه 12 با میزان تولید 1/38 کیلوگرم در روز بیشترین میزان زباله را در شهر تهران تولید می کنند.در جدول زیر می توانید با میزان تولید مناطق دیگر آشنا شوید.

میزان تولید زباله هر نفر در روز در مناطق مختلف تهران

میزان تولید زباله هر نفر در روز در مناطق مختلف تهران

بنابراین به طور کل مناطق 12 ، 6 ، 22 و 16 جز مناطقی هستند که با توجه به جمعیتشان بیشترین زباله را در شهر تولید می کنند و بدترین جایگاه را از این نظر به خود اختصاص داده اند همچنین مناطق 14 ، 8 ، 15 و 13 جز بهترین نواحی تهران از این نظر هستند و کمترین میزان زباله را در شهر تهران تولید می کنند.

زباله تولید شده در مناطق تهران

نقشه کمترین و بیشترین تولید کننده زباله در شهر تهران ( تولید زباله هر شخص در سال )

شما کجای این نقشه قرار دارید؟ چه کارهایی می توانید بکنید تا زباله کمتری در شهر تولید شود؟

 

منابع:

Worldbank.org

theworldcounts.com

siteresources.worldbank.org

۱ نظر

  1. سلام روزتون بخیرذ ممنون از اطلاعات خیلی کامل و مفیدی که گذاشتید. من دانشجو هستم و برای یک تحقیق کلاسی نیاز به اطلاعات شما دارم اما متاسفانه استادم اصرار دارند که نام مقاله به عنوان منبع اطلاعات ثبت بشه می خواستم بدونم امکانش هست منبع اعدادی که برای سرانه تولید پسماند ذکر کردید رو بدونم؟

نظر بدهید