راه هایی برای بهبود محیط زیست

زمین در اثر آلودگی های و تأثیرات ناشی از فعالیت های بشری با بحران های محیطی فراوانی روبروست. شما با بر داشتن چند گام می توانید کمک کنید که محیط زیست بهتری داشته باشیم:

———————

مطالب پیشنهادی : 

♦ تاثیر امواج آنتن های موبایل شهری BTS بر سلامت انسان

♦ آلودگی صوتی در شهر های جهان

———————

صحبت راجع به محیط زیست با یکدیگر

آگاهی محیط زیستی را به بخشی از ساختار اجتماعی و فرهنگی خود تبدیل کنیم. هرچقدر شما دانش بیشتری نسبت به رابطه پیچیده موجودات زنده و محیط زیست داشته باشید، می توانید نقش مؤثرتری در این موضوع داشته باشید. با خانواده و دوستان خود درباره چیزهایی که می دانید و یاد می گیرید صحبت کنید.
به گروه هایی که در رابطه با محیط زیست فعالیت می کنند بپیوندید تا ضمن پیدا کردن دوستان و معاشرت با آنها، در رابطه با مسائل محیط زیستی و مؤثرترین راه ها برای حل آنها بیشتر بیاموزید.

راه رفتن و دوچرخه سواری در شهر

به جای استفاده از اتوموبیل، برای سفرهای کوتاه درون شهر پیاده روی کنید یا از دوچرخه استفاده کنید. برای مسیرهای طولانی نیز سعی کنید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. سعی کنید از وسایلی استفاده کنید که کمترین آلودگی را برای هوا و محیط زیست ایجاد می کنند.

اما تا بحال فکر کردید که اگر شهری فقط برای دوچرخه سواری طراحی میشد به چه شکلی خواهد بود ؟ شهری که آرزوی همه ی شهرنشیان است. برای آشنایی با چنین شهری می توانید مطلب ” شهری برای دوچرخه سواری ” را مشاهده فرمایید.

دوچرخه سواری برای حفظ محیط زیست
استفاده از دوچرخه برای داشتن هوایی پاک تر

بازیافت زباله های شهری

این کار شاید ساده ترین و دردسترس ترین کاری باشد که می توانیم انجام دهیم. امروزه در بسیاری از شهرها مخازن جدا برای تفکیک زباله ها تعبیه شده که زباله های قابل بازیافت را جمع آوری می کند. بسیاری از وسایل خانه، قوطی های آلومینیومی، کاغذ، ظروف پلاستیکی، ظروف شیشیه ای و فلزی از جمله مواد قابل بازیافت هستند.

سطل های تفکیک زباله در شهر
تفکیک زباله برای بازیافت مواد دورریختنی در شهر

مراقبت از منابع آب

بجران آب امروزه بسیار جدی شده است. یک سوم جمعیت جهان به آب سالم دسترسی ندارند. و تنها یک درصد از آبهای کره زمین سالم و مناسب برای مصرف انسان است. باید استفاده از مواد شیمیایی سمی را کمتر کنیم و از این مواد با احتیاط استفاده کنیم زیرا رها شدن آنها در محیط منجر به نفوذ آنها در خاک و آلودگی آبهای زیرزمینی می شود. علاوه بر این در مصرف آب نیز باید دقت بیشتری داته باشیم و در کارهای روزانه خود مثل استحمام مراقب باشیم که آب کمتری مصرف کنیم.

حفظ منابع آبی برای همه
دقت به مصرف آب در مصارف خانگی

استفاده از انرژی های تجدید پذیر در خانه و محل

منابع انرژی تجدیدپذیر مثل باد و خورشید و زمین گرمایی قطعا نسبت به نفت و گاز طبیعی آسیب کمتری به محیط وارد می کنند. امروزه نیز امکان استفاده از این انرژی ها در مکان های مختلف امکان پذیر است. بطور مثال می توانیم پنل های خورشیدی، یا آبگرمکن های خورشیدی روی ساختمان ها نصب کنیم.

به افرادی رای دهیم که محیط زیست برای آنها مهم است.

مسئولینی را برای اداره امور انتخاب کنید که در انتخاب راهکارها دغدغه محیط زیستی دارند. راهکارهایی مثل پارک هاو فضای سبز بیشتر، مسیرهای دوچرخه سواری، انواع نظارت و ایجاد دستورالعمل های صنعتی وانگیزه هایی در راستای استفاده از انرژی های تجدید پذیر و همچنین حفظ منابع موجود.

خرید محلی !

مواد غذایی مورد نیاز خود را از فروشگاه ها و مغازه هایی تهیه کنید که اجناس خود را از منابع محلی خریداری می کنند. هنگامی که شما غذاهای محلی را خریداری می کنید، از کشاورزان حمایت می کنید که زمین های کشاورزی و چشم انداز کشاورزی را به جای فروش زمین برای توسعه صنعتی  حفظ می کنند. در نتیجه، شما  و تمام موجوداتی که در زمین ها، جنگل ها و حوضچه ها رشد می کنید از محیط زیست بهره می گیرید. در ضمن با این کار هم مواد تازه تری به دست شما می رسد و هم آلودگی کمتری ایجاد می شود. زیرا فاصله های کوتاه تری برای حمل و نقل نسبت به فروشگاه های زنجیره ای طی می شود.

بازار نخصولات کشاورزی محلی
خرید محصولات محلی برای حمایت از کشاورزان و آلودگی کمتر

کاشت درخت

درختان کیفیت آب را بهتر می کنند و آلودگی هوا را کاهش می دهند. حتی کاشت آنها در حیاط خلوت شما،  اکسیژن بیشتری برای هوا فراهم می کند،  خانه شما را خنک تر می کند (با ایجاد سایه، مخصوصا اگر شما درخت را در سمت غرب خانه خود بکارید) و به سادگی با زیبایی خود نشاط بیشتر شما را به همراه دارد.

شما می توانید برای آگاهی از بیشتر از فواید این عمل مطلب ” تاثیر کاشت درختان در شهر ها ” را مطالعه بفرمایید.

کمک به افزایش فضای سبز برای بهبود محیط زیست
کاشت گیاهان برای بهبود محیط زندگی

زندگی ساده 

بسیاری از مردم امروزه فهمیده اند که حس رضایت از زندگی نه با خرید اقلام و وسایل مختلف و مصرف گرایی، بلکه با داشتن خانواده و دوستان خوب و جست و جوی عشق به دست می آید . به جای خرید محصولات بیمصرف و دور انداختن آنها بعد از مدتی، یادبگیریم که شلوغی خانه خود را به حداقل برسانیم.با این کار هم کمتر اسراف می کنیم و هم اجساس رضایت و انرژی و تمرکز بیشتری در خانه خواهیم داشت. پیشنهاد می کنیم در این رابطه کتاب ” بودن یا داشتن” اثر اریک فروم را مطالعه کنید.

یادگیری و ساختن عادت های خوب

قدم به قدم عادات ساده و کاربردی و روزانه خود را که به بهبود محیط زیست کمک می کند  افزایش دهید. بسیاری از ادیان به ما می گویند که ما بخشی از طبیعت هستیم و در قبال زمینی که در آن زندگی می کنیم مسسئولیم. به توصیه های ساده ای که از دوران قدیم به ما رسیده توجه کنیم تا بتوانیم با آگاهی بیشتر برای حفظ محیطی که در آن زندگی می کنیم تلاش کنیم.

شما فکر می کنید چه راه حل هایی برای بهتر کردن اوضاع محیط زیست وجود دارد؟ در اطراف خود چه مشکلات یا اتفاقاتی می بینید که به محیطی که در آن زندگی می کنید آسیب می زند؟ نگاه خود و مسائل و مشکلات اطراف خود را در سایت جارجو ثبت کنید و دیگران را آگاه کنید.

منابع: patch.com و tentree.com

 1. تهاووا بهمن ۲۲, ۱۳۹۸ Subscriber

  خاخهفعاهوعا

 2. سامینا مهر ۲۹, ۱۳۹۸ Subscriber

  از ریختن زباله در خیابان ها خوداری نمایید.

  • نصر اصفهانی دی ۲۸, ۱۳۹۸ Subscriber

   عالی

 3. arsalan مهر ۲۲, ۱۳۹۸ Subscriber

  ممنونم

 4. يلدا ملكي شهریور ۳۰, ۱۳۹۸ Subscriber

  عالي
  من يه فعال محيط زيستم كه ۱۲ سالمه و دارم بچه هارو به محافظت از محيط زيست تشويق ميكنم
  البته با يكي از دوستام
  من بچه هاي كرج اونم تهران
  البته بزرگ تر ها رو هم دعوت ميكنيم به محافظت از محبط زيست
  بك كانالم دارم كه بعدن لينكشو ميزارم 🍀🍀🍀🍀🍀

  • دینا آذر ۲۱, ۱۳۹۸ Subscriber

   افرین به شما که قدر محیط زیست رو میدونید و از خطر های اینده مردم رو با خبر میکنید.😊
   منم ۱۳ سالمه و به محیط زیست خیلی علاقه مندم و از این بی‌توجهی های مردم بشدت ناراحت و عصبانی 😡میشوم

   • ناشناس بهمن ۲۸, ۱۳۹۸ Subscriber

    👍

  • طاهره بهمن ۱۰, ۱۳۹۸ Subscriber

   این کار عالی است
   امید پارک که موفق باشید 👏👏

 5. Wahida شهریور ۱۶, ۱۳۹۸ Subscriber

  تشکر از جارجو میشه لطف کنید برای طرح یک پایان نامه تحصیلی کتاب ها معرفی کنید عملکردهای جدید جهانی برای بهبود محیط زیست

 6. ملیحه خرداد ۲۹, ۱۳۹۸ Subscriber

  استفاده ی حداکثری از نورخورشید برای کاشت مصارف روزمره ی زنگی از قبیل یبزیجات و گوجه و…در هرمحیطی میتوان کمک بزرگی به سلامتی خودمان با تکثیر سبزها و محصولات ارگانیک …وحفظ خاک در محیط زیست داشته باشیم

 7. فاطمه اردیبهشت ۲, ۱۳۹۸ Subscriber

  سه مسئله ای که از همه ی اینا مهمتر بود رو نگفتید:اول اینکه با گیاهخواری مطلق یا وگانیسم میشه بیشتر از نیمی از آلودگی و گرمایش کره ی زمین رو کاهش داد و هم چنین در مصرف آب به شدت صرفه جویی کرد و از قطع شدن درختان و از بین رفتن پوشش گیاهی (برای کاشت غلات برای دام ها)جلوگیری کرد
  دوم اینکه باید جمعیت کره ی زمین رو کاهش داد و تا چند دهه زاد و ولد به کمترین حد خودش برسه تا جمعیت به مرور کم و کمتر بشه
  سوم استفاده نکردن از پلاستیک تا حد امکانه.نخریدن محصولات کارخانه ای با اون همه بسته بندی و پلاستیکی که وارد طبیعت میشه و برای سلامتی هم مضرره.
  البته جای تعجب نداره که این حقایق گفته نمیشه چون منافع صاحبان سرمایه به خطر میوفته

 8. مینا آستانی آذر ۱۸, ۱۳۹۷ Subscriber

  عالیه مطالب ممنون منم ی پیشنهادی می‌خوام بدم برای کمتر استفادکردن آب و هدرنرفتن موقع شستن میوه اول بادستمال و ی کاسه آب روی میوه هارو پاک کنیم بعد برای شستن نهایی فقط مقداری اب از روی میوه ها رد کنیم
  کارشناس جغرافیا انسانی

  • jarjoo آذر ۱۹, ۱۳۹۷ Administrator

   ممنونیم که همراه جارجو هستید. پیشنهاد جالب و کارآمدیه و در این شرایط که مسئله آب تو شهرهای ما خیلی جدی و مهمتر از هرزمانی شده، پیشنهادای اینچنینی کمک میکنه قدمهایی مفیدی تو این راه برداریم.

  • فافا بهمن ۱۰, ۱۳۹۸ Subscriber

   واقعا

دیدگاهتان را بنویسید