آلودگی صوتی در شهر های جهان

ممکن است وقتی کلمه آلودگی را می شنوید یاد مسائلی مانند آلودگی هوا ، ریزگرد ها یا فاضلاب های دریا بیافتید. اما آلودگی فراتر از آنچه در هوا و آب است، وجود دارد. آلودگی صوتی و سر و صدایی که ما با آن ها هر روز زندگی می کنیم، یک مشکل رو به رشد است و بر شنوایی ما تأثیر می گذارد.

مقایسه آلودگی صوتی شهر های جهان

آلودگی صوتی در شهرها بسیار ناخوشایند است. اخیرا مطالعه ای صورت گرفته که نشان می دهد گوانگژو در چین دارای بدترین آلودگی صوتی است، در حالی که زوریخ درسوئیس حداقل آلودگی صوتی را دارد.شاخص شنوایی در سراسر جهان توسط  برنامه دیجیتالی شنوایی ایجاد شد. محققان و صاحبان برنامه نتایج آزمایش را بین 200000 نفر از کاربران آنها تجزیه و تحلیل کردند.  آنها نتایج خود را با اطلاعات مربوط به آلودگی صوتی از سازمان بهداشت جهانی (WHO) و نیز SINTEF، یک سازمان تحقیقاتی نروژی تطبیق داده  و از آن برای سنجش آلودگی صوتی در 50 شهر مختلف استفاده کردند.

نمودار سر و صدا در شهر های جهان

مقایسه شهر های جهان از نظر آلودگی صوتی

دهلی بعد از گوانگژو بدترین شهر از نظر آلودگی صوتی است و پس از آن قاهره، بمبئی، استانبول و پکن قرار دارند. بارسلونا، یکی از دو شهر اروپایی که در لیست بدترین ها قرار دارد و در رتبه هفتم است،شهر های مکزیکو سیتی، پاریس و بوئنوس آیرس نیز به ترتیب در رتبه های 8، 9 و 10 هستند.

زوریخ، وین، اسلو، مونیخ و استکهلم کم سر و صدا ترین شهرها در اروپا هستند.
سه شهر دیگر آلمان جز 10 شهر آرام هستند که از بین آن ها دوسلدورف در رتبه 6 ، هامبورگ در رتبه 7 و کلن در رتبه 9 قرار دارد. همچنین  پورتلند رتبه 8 و آمستردام رتبه 10ام را دارند.

10 شهر آرام جهان

کم صدا ترین شهر های جهان

 

شلوغ ترین شهر های جهان

پر سر و صدا ترین شهر های جهان

عوامل مربوط به حمل و نقل مانند جاده، راه آهن و ترافیک هوایی، ساخت و ساز و صنعت، و رادیو و تلویزیون در فروشگاه ها، رستوران ها و بارها از منابع آلودگی صوتی در شهر هستند.

برای آشنایی با کیفیت شهر ها از لحاظ دیگر مانند فرهنگی،بهداشت،آموزش و … می توانید مطلب ” بهترین شهر های دنیا برای زندگی  ” را مطالعه بفرمایید.

از دست دادن شنوایی با آلودگی صوتی

مشکل آلودگی صوتی این است که باعث  آسیب شنوایی انسان می شود. به گفته سازمان بهداشت جهانی360 میلیون نفر در سراسر جهان در حال از دست دادن شنوایی خود هستند که 32 میلیون نفر از آن ها کودکند. این سازمان می گوید که قرار گرفتن در معرض سر و صدای بیش از حد یکی از علل این اتفاق است.

مطالعات نشان می دهد که ساکنین شهر عموما ​​دارای افت شنوایی هستند و حس شنواییشان مانند فردی عمل می کند که 10 تا 20 سال بیشتر از آن ها سن دارد. ساکنین وین، اتریش کمترین میزان تفاوت را در مقایسه با سنشان دارند، که میانگین آن 10.59 سال است و بیشترین میزان تفاوت برای شهروندان دهلی هند ثبت شده که 20 سال است.

عواملی غیر ازسر و صدای محیطی

 نویز و سر و صدای محیطی تنها عامل موثر بر سلامت  شنوایی نیست.سازمان بهداشت جهانی  می گوید که 1.1 میلیارد نوجوان و بزرگسال در معرض خطر تضعیف شنوایی به علت استفاده نادرست از دستگاه های صوتی شخصی و یا  قرار گرفتن در محل های پر سر و صدا هستند.

افت شنوایی فقط بر زندگی روزمره تاثیر نمی گذارد و افراد را به مشکلاتی دیگری دچار می کند که به عنوان مثال می توان به افسردگی و کاهش عملکرد مغز اشاره کرد. سازمان بهداشت جهانی می گوید که ارتباط زیادی بین افت شنوایی و بیماری های قلبی عروقی، اختلال شناختی، اختلال خواب و صداهای ناهنجار درون گوش وجود دارد.

مضرات آلودگی صوتی بر مردم

سلسه مراتب تاثیر آلودگی صوتی بر سلامت انسان

راه های حل مشکل آلودگی صوتی در شهر ها

سازمان بهداشت جهانی می گوید که می توان از طریق اقدامات بهداشت عمومی از قبیل کاهش مواجهه با صداهای بلند با افزایش آگاهی در مورد خطرات، توسعه و اجرای قوانین مربوطه و تشویق افراد به استفاده از دستگاه های حفاظتی مانند محافظ گوش درهدفون ها از نیمی از موارد کم شنوایی جلوگیری کرد.

اقدامات عملی مانند نصب موانع سر و صدای راه یا راه آهن، مدیریت حرکات پرواز در مکان های اطراف فرودگاه و کاهش سر و صدا از طریق لاستیک های بی صدا در وسایل نقلیه از جمله کارهایی هستند که می توان برای کاهش آلودگی صوتی از آن ها استفاده کرد.افزایش فضاهای سبز در داخل شهرها نیز برکاهش صدا تاثیر دارد.

محققان این پژوهش امیدوارند که نه تنها آگاهی در میان ساکنان شهرها و نهادهای حکومتی افزایش پیدا کند ، بلکه برای افراد و ارائه دهندگان خدمات بهداشتی سرمایه گذاری بیشتری درجهت افزایش سلامت روحی و جسمی  انجام شود.

چنانچه شما در شهرتان با مشکلاتی از این قبیل رنج می برید و باعث آزار شما می شود می توانید با عضویت در سایت  جارجو  آن ها را ثبت کنید و با دیگران به اشتراک بگذارید.

منبع : weforum

نظر بدهید