تأثیرات فضای شهری مناسب بر سلامت انسان

آیا می دانید 60 درصد افراد بالای 18 سال در ایران دارای اضافه وزن هستند و شهر تهران در میان شهرهایی با بالاترین میزان چاقی در کشور قرار دارد؟در این مطلب برای شما تاثیرات فضای شهری مناسب بر سلامت انسان را بیان می کنیم.

امروزه اپیدمی چاقی با توجه به خطرات و پیامدهای آن بطور جدی مورد توجه قرار گرفته است و بحث های زیادی در رابطه با جلوگیری و کنترل آن صورت می گیرد. انتخاب سبک زندگی پرتحرک می تواند نه تنها درکنترل وزن بلکه در زمینه سلامت روانی تغییرات و تفاوتهای محسوسی برای شما به ارمغان بیاورد.

سبک زندگی پرتحرک لزوما به معنی انجام ورزش های سنگین و طولانی مدت برای لاغر شدن نیست. این فعالیت و تحرک می تواند به سادگی قدم زدن با خانواده در پارک، پیاده روی تا رسیدن به کافه ای چند خیابان پایین تر از محل زندگیتان یا دوچرخه سواری برای رسیدن به محل کار باشد. فاکتور اصلی که به افراد برای فعالیت انگیزه می دهد محیط اطراف است و همین موضوع نقش فضای شهری مناسب برای جذاب تر کردن تحرک را قابل درک می کند. انسان ها نیازی درونی برای ارتباط با طبیعت دارند. در واقع، گذران وقت در طبیعت و خارج از خانه  فوایدی فراتر از سلامت بدنی و فیزیکی برای انسان دارد:

نقش تحرک بدن بر سلامت انسان

در وهله اول، بیرون رفتن از خانه و انجام کارهای مختلف باعث می شود بدن شما حرکت کند. گرچه ممکن است شما بطور خودآگاه ورزش نکنید، اما حرکت دادن بدن در حین انجام کارها باعث می شود چربی که قرار بود در بدن شما ذخیره شود برای بدست آوردن انرژی سوزانده شود. 30 دقیقه پیاده روی سریع به مدت پنچ روز در هفته برای کاهش خطراتی که سلامتی شما را تهدید می کند کافیست. اگر این کار را به یک عادت تبدیل کنید می توانید خطر ابتلا به بیماری هایی چون فشار خون، دیابت، چاقی، گرفتگی عروق و سکته مغزی را کاهش دهید.

 

نقشه شیوع چاقی در جهان

درصد ابتلا به چاقی افراد بزرگسال در ایران (2011)

 

میتوانید برای درک بیشتر اهمیت این موضوع مطلب ” تأثیر شهر بر فشار خون افراد” را مطالعه کنید.

فواید قرار گرفتن زیر نور آفتاب

گرچه قرارگیری زیاد و طولانی مدت در معرض آفتاب می تواند باعث سوختگی یا مشکلات پوستی شود، اما بدن ما در حد نرمال نیاز به تابش آفتاب دارد ونبود آن منجر به مشکلاتی همچون دردهای استخوانی، فشار خون بالا و افسردگی می شود. بیرون رفتن از خانه و حضور در طبیعت امکان ساخت ویتامین دی که برای استحکام و ساخت استخوانها لازم است را در بدن شما بوجود می آورد. این ویتامین در اندازه معمول در بدن می تواند باعث کاهش علائم بیماری ها مانند انواع سرطان، ام اس، بیماری های قلبی و عروقی، دیابت نوع یک و دو و آلزایمز شود. از آنجایی که بافت شهرها و پوشش و فرهنگ ما در ایران ممکن است اجازه ندهد به اندازه کافی از آفتاب بهره ببریم، میتوانید زمانهایی را برنامه ریزی کنید تا با رفتن به طبیعت و فضاهای باز و مناسب از این نعمت استفاده کنید.

فواید و مضرات آفتاب

خروج از خانه و قرار گرفتن در معرض تابش آفتاب برای تولید ویتامین دی در بدن

افزایش تمرکز با حضور در محیط های طبیعی

در دنیای شلوغ و آکنده از تکنولوژی امروز، محرک های خارجی به طور مداوم برای جلب توجه ما رقابت می کنند. اما محیط های طبیعی نیاز به این شکل از توجه مستقیم ندارند و بنابراین به ذهن ما این فرصت را می دهند تا خود را بازیابی کند. طبیعت نه تنها به ما کمک می کند تا تمرکز کنیم، بلکه باعث ایجاد احساس مثبت شده و به ما حس موفقیت، کارآمدی و رضایت می دهد.

تأثیر فضای سبز بر سلامت روان

افزایش تمرکز و آرامش با قرار گیری در فضای سبز

کاهش استرس با وقت گذراندن در پارک

پیاده روی بطور طبیعی سطح هورمون کورتیزول-هورمون استرس- را کاهش می دهد. افرادی که از استرس مزمن رنج می برند ممکن است در نتیجه بالا بودن میزان کورتیزول دچار مشکلات عصبی، افسردگی و مشکلات خواب و متابولیسم شوند. بنابراین واضح است که اگر شهرداری ها فضاهای سبز بیشتری در شهر ایجاد کنند، با این روش با استرس مقابله کرده و کیفیت زندگی بطور عمومی را بهتر خواهند کرد.

مطلب “تأثیر کاشت درختان در شهر” را برای آشنایی بیشتر با اهمیت و تأثیرات فضای سبز شهری مطالعه کنید.

نقشه فضای سبز شهر تهران

سرانه فضای سبز مناطق 22 گانه شهر تهران (95)

مطابق نقشه بالا منطقه 22 تهران بالاترین سرانه فضای سبز و مناطق 7،8،10،11،12،17 پایین ترین سرانه (مساحت به ازای هر نفر) را دارند. طبق گفته مسئولین در حال حاضر سرانه فضای سبز متوسط شهر تهران 15.25 متر مربع است و هنوز فاصله زیادی با استاندارد جهانی که 50 متر مربع می باشد، دارد.

سلامت روان با حضور در فضاهای سبز شهری

طراحان و برنامه ریزان شهری هرروز آگاهی بیشتری راجع به اهمیت خلق فضاهای سبز شهری پیدا می کنند. در مطلب “ایده های متفاوت برای فضای سبز در شهرهای جهان” نمونه های مختلفی از خلق فضاهای سبز شهری را دیدیم. در کنار این واقعیت که فضای سبز می تواند آرامش دهنده و الهام بخش باشد، ارتباط با طبیعت نیز موجب کاهش اضطراب و افسردگی و بهبود عملکرد شناختی در بیمارانی مبتلا به زوال عقل، آلزایمر و اختلالات حواسی می شود. اما موضوع همین جا پایان نمی یابد؛ فضاهای سبز همچنین موجب تقویت ارتباطات در جوامع می شوند. زمانی که مردم فضایی امن و الهام بخش برای تعامل داشته باشند، جامعه نیز از نتایج مثبت این تعامل بهره مند خواهد شد.

 

برگرفته از سایت communitycommons.com

نظر بدهید