چگونه احساس امنیت زنان را در شهرها افزایش دهیم؟

احساس امنیت در شهروندان، لازمه فعالیتهای اجتماعی شهری است. زنان از نبود حس امنیت در مکانهای عمومی بیش از مردان آسیب خواهند دید . در واقع  عدم احساس امنیت در زنان تأثیر زیادی روی توانایی آنها در مشاغل، تحصیلات، زندگی شهری و نقش آفرینی در گروههای اجتماعی و فعالیتهای تفریحی و جمعی خواهد داشت.

تعداد زنانی که در طی روز و مخصوصا شبها در مکانهای عمومی ظاهر می شوند معیاری است که می تواند سلامت یک جامعه و سرزندگی آنرا نشان دهد. هر چقدر در طراحی محیط شهری نیازهای زنان بیشتر در نظر گرفته شود، آنها بیشتر در آن احساس امنیت و آرامش خواهند داشت. در این مطلب با ما همراه باشید تا ببینیم این نیازها چیست و چگونه می توان به آن پاسخ داد.

اگر به این موضوع علاقه مندید مطالعه این مطالب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم:
چگونه در محله ای ناامن در امان باشیم
8
راه ساده برای امن تر شدن محله

احساس امنیت در شهر، نیاز زنان در همه شهرهای دنیا!

فرقی نمیکند ساکن کشوری توسعه یافته باشید یا در شهر کوچک کشوری در حال توسعه زندگی کنید، نبود احساس امنیت در مکانهای عمومی گریبانگیر زنان در همه جای دنیاست. گرچه شکل و شدت این احساس ناامنی می تواند متفاوت باشد. از زنانی که درهند برای استفاده از سرویس بهداشتی دچار مشکل می شوند تا زنانی که در کشورهای شمال اروپا بخاطر ترس از عبور و مرور در تاریکی در ماههای زمستانی ، از ساعت 4 بعد از ظهر خود را در خانه محبوس می کنند.

نبود احساس امنیت در زنان

نبود امنیت برای زنان، موضوعی جهانی

خیلی از افراد هنوز فکر می کنند که زنان خودشان مسئول تأمین امنیتشان در شهر هستند  و باید با تغییر رفتار و ظاهرشان هنگام حضور در مکانهای عمومی و حتی محدود کردن حضورشان در اجتماع، امنیت خودشان را تضمین کنند. اما باید دانست که زنان نیز همچون مردان حق استفاده از امکانات شهر را دارند، امکانات یک شهر امن.

اما چگونه میتوان شهری امن داشت؟

حتما شما هم تجربه کرده اید که حضور در یک مرکز تفریحی و شلوغ که خانواده ها در آن فعالیت دارند احساس امنیت بیشتری را نسبت به یک پارک خلوت با نور کم خواهد داد. این یعنی طراحی فضا و برنامه ریزی مناسب شهر می تواند تأثیر زیادی روی احساس امنیت داشته باشد. حالا با هم ببینیم که این موضوع چگونه می تواند به کم کردن حس ناامنی زنان در شهر کمک کند:

امنیت باید اولویت طراحی باشد!

تأمین امنیت ارجح ترین موضوع در طراحی شهریست که زنان را در نظر دارد. تحقیقات نشان داده که این عوامل می توانند باعث شوند زنان احساس امنیت بیشتری در فضای شهر داشته باشند:

  • نور مناسب: درخیابان یا محله ای که نور کمی وجود دارد، همه چیز عجیبتر و ترسناکتر به نظر میرسد و حس ناآرامی به انسان دست میدهد. وجود نور باعث می شود افرادی که از آن فضا عبور می کنند قابل دیدن باشند. بخصوص زنان مطمئن خواهند شد که چیزی پشت سایه ها مخفی نشده است.
  • ایجاد خطوط دید واضح و بدون مانع در مکانهای عمومی. مثلا با کوتاه کردن بوته ها یا کاشت گیاهان با فاصله مناسب می توان کاری کرد که در پیاده روها و خیابانها نقاط کور بوجود نیاید.
  • اولویت دادن به عابر پیاده. وقتی عابرین پیاده مجبور باشند برای قدم زدن در شهر از پلهای عابری که پشت بیلبوردها مخفی شده استفاده کنند یا به زیر زمین بروند، حس آزادی و امنیت آنها در شهر آسیب میبیند.
  • علائم و تابلوهای واضح.
  • طراحی فضاهای عمومی که برای گروه های مختلف جامعه جذاب باشد: فضاهای عمومی که صدای خنده کودکان در آن به گوش می رسد و خصوصا خانواده ها حضور دارند و فعالیتهای گوناگون و جذابی انجام می دهند. تنوع و تعداد زیاد مردم منجر میشود که زنان احساس امنیت داشته باشند.
  • مراقبت و نگهداری عمومی. فضاهای عمومی که خراب شده اند و بخوبی نگهداری نمی شوند باعث ایجاد حس ناامنی در زنان می شوند.
فضاهای عمومی شهر

احساس امنیت زنان در فضاهای عمومی سرزنده

امن کردن حمل و نقل شهری برای زنان

در سال 1990 از ساکنین منطقه ای در وین در مورد نحوه استفاده آنها از وسایل نقلیه عمومی پرسش شد. مردان خیلی سریع به این پرسش جواب دادند. آنها معمولا دوبار در روز از وسایل نقلیه استفاده می کردند، یکبار زمان رفتن به سر کار و بار دیگر در برگشت. اما پاسخهای زنان به این کوتاهی نبود. زنان، خصوصا زنان خانه دار ممکن است در یک روز مسیرهای مختلفی را بروند، مدرسه فرزندشان، خانه بستگان و پاساژها و مراکز خرید. در واقع زنان الگوهای متنوع تری در استفاده از وسایل نقلیه شهری دارند و از پیاده روها ،  مسیرهای اتوبوس و خطوط مترو و خودروهای  موجود در خیابان بیشتر و به دلایل متنوع تری استفاده می کنند.  همین رفتار توجیه می کند که چرا برنامه ریزان و طراحان شهری باید به دسترسی و امنیت زنان در حمل و نقل شهری بیشتر توجه کنند.

زیرساختهای شهری برای دوچرخه سواری عموما با تفکری مردانه طراحی و برنامه ریزی می شوند . بطور مثال زنان ترجیح می دهد که از خطوط مخصوص دوچرخه سواری کنند در حالی که مردان ریسک حرکت لابلای ماشینها را می پذیرند و در خارج از مسیر دوچرخه عبور و مرور می کنند. وجود خطوط دوچرخه سواری، مسیرهای تفکیک شده دوچرخه، خیابانهای عریضتر، ارتباط خوب خیابانها و مسیرهای مستقیم، زنان بیشتری را به استفاده از دوچرخه تشویق خواهد کرد.

مسیرهای اختصاصی دوچرخه

ترویج دوچرخه سواری بانوان با ایجاد مسیرهای امن

 پیاده روهایی که بخوبی نور آن تامین شده نیز برای ایجاد حس امنیت و آسایش زنان در محیط شهری مهم خواهد بود. ایستگاههای مترو و اتوبوس و همچنین پارکینگها نیز باید دارای نور مناسب و دسترسی مناسبی برای زنان و همه افراد باشند و توسط دوربینها بخوبی کنترل شوند.

شهر مناسب کودک شهری مناسب برای همه است!

زنان معمولا همراهان اصلی کودکانند و بنابراین مهم است فضای شهری برای فرزندان آنها نیز مناسب باشد. دیوید برن می گوید” شهری که برای کودکان مناسب است برای همه مناسب خواهد بود” پس محیط شهری مصنوع ما باید همزمان با توجه به کودکان و زنان ساخته شود. آیا مترو، ایستگاههای مترو و ایستگاههای اتوبوس برای کودکان به اندازه بزرگسالان قابل استفاده است؟ اگر جواب این سوال بله باشد  این فضاها می توانند زنان بیشتری را برای استفاده جذب کنند. آیا دوچرخه سواری در شهر به اندازه کافی برای مادری که می خواهد همراه با کودکش در خیابانها حرکت کند امن هست؟ اگر پاسخ بله باشد بنابراین زنان بیشتری در شهر دوچرخه سواری خواهند کرد و یعنی افراد بیشتری از دوچرخه استفاده خواهند کرد.

طراحی شهرهای مناسب برای کودکان

مبلمان شهری برای مادران سرگردان!

مادران معمولا در فضاهای عمومی زمانی که بخواهند به کودکشان رسیدگی کنند سردرگم می شوند. بیشتر مواقع آنها چاره ای ندارند جز اینکه از خودرو شخصیشان استفاده کنند یا مجبورند برای پیدا کردن جایی برای نشستن چیزی بخرند و مثلا به کافه ای بروند تا بتوانند نیاز فرزندشان را رفع کنند. بنابراین طراحی فضایی امن و راحت برای مادران در شهر واجب است. این فضا می تواند بطور همزمان خدمات دیگری را نیز پوشش دهد، مثلا می تواند فضایی برای نشستن همه عابران پیاده و هرکسی که نیاز به استراحت و توقف دارد باشد.

احساس امنیت مادران در شهر

مبلمان شهری مناسب برای آسایش مادران

پیاده راهها، تقاطع ها و فضاهای پارکینگ باید برای عبور کالسکه مناسب باشند. پیاده روها باید به اندازه ای عریض باشد که خانواده ها بتوانند همراه با هم از آن عبور کنند، چراغهای تقاطع عابر باید به گونه ای تنظیم شود که مادران با کالسکه یا کودکانی که سوار بر اسباب بازی های خود هستند از آن عبور کنند و در نهایت پارکینگها باید آنقدر فضا داشته باشند تا خانواده ها بتوانند کالسکه یا صندلی خودرو فرندانشان را جابجا کنند.

زنان شهرساز، شهرهایی برای زنان خواهند ساخت

در حال حاضر بیشتر معماران و برنامه ریزان شهری و سیاست گذاران را هنوز مردان تشکیل می دهند و در نتیجه ما همیشه فضاهای شهری خواهیم داشت که توسط مردان و برای مردان ساخته شده اند، تا زمانی که خود زنان این عدم تعادل را تغییر دهند. زمانی که زنان بیشتری دست اندر کار باشند، طبیعتا نگاه و نیازها و استعدادهای زنان شروع به ظهور و نمایش در فضاهای شهری خواهد کرد.

پوسترهای حق امنیت زنان

فرهنگسازی برای امنیت زنان در شهر، برگرفته از سایت harasswatch.com

برای بالا بردن امنیت شهری که در آن زندگی می کنیم همه باید چشم های آن شهر باشیم. اگر در اطرافتان موضوع یا مکانی می بینید که روی احساس امنیتتان در شهر اثر میگذارد آنرا در جارجو گزارش دهید و دیگران را باخبر کنید.

 

نظر بدهید