از سمپاش تا معبد سیار! زندگی خارق‌العاده دوچرخه‌ها در هند

دوچرخه‌ها در هند زندگی شگفت انگیزی دارند. زندگی‌ای که Joran Koster عکاس هلندی در مجموعه عکسهایش به تصویر کشیده و نشان داده که چطور خلاقیت انسان در شرایط کمبود و سختی شکوفا میشود. عکسهای او از دوچرخه های تغییریافته در هند ، نمایشی از مرزهای اجتماعی در شهرهای هندی با دوچرخه هایست که وسیله حمل و نقل ایده آل و ابزاری برای کسب درآمد است.

اگر به موضوع دوچرخه‌ها در شهر علاقه دارید این مطالب را هم از دست ندهید:
شهری برای دوچرخه سواری
چرا شهرها باید پذیرای دوچرخه باشند؟
حمل و نقل شهری با دوچرخه از آمستردام تا تهران

بعد از تکمیل دوره کارآموزی در دهلی نو، این هنرمند مجذوب راه هایی شد که مردم در هند از وسایل و فضاها استفاده میکنند. و  اینکه چطور وسایل پیش پا افتاده و معمولی مورد استفاده تبدیل به گستره وسیعی از ابزارها و اجناس میشوند. نمونه مشخصی از این روند، دوچرخه های تغییریافته در هند است. موضوعی که کاستر شروع به عکاسی از آن کرد و تا امروز نیز به آن مشغول است و در میان عکسهایش، معابد، مغازه ها و گشت سمپاشی برای کنترل پشه ها دیده میشود.

تغییر دوچرخه‌ها در هند برای امرار معاش

دوچرخه، وسیله ای برای سمپاشی و کنترل حشرات. کلکته،هند

دوچرخه‌ها در هند، خصوصا برای بخش فقیر این جامعه، شکل رایجی از حمل و نقل هستند. دوچرخه ارزان است، به راحتی میتوان با آن در شهر سفر کرد و نیازی هم به پرداخت پول برای پارکینگ ندارد. ایده تغییر دوچرخه در اصل از نیاز به سرویسی ارزان و در دسترس آمده است. شهروندان فقیر هند فهمیدند که با اندک چیزی که دارند هم میتوانند دست به ابتکارات باورنکردنی بزنند تا هم به رفت و آمد آنها در شهر کمک کند و هم منبع درآمدی برایشان باشد.

این کسب و کارهای دوچرخه ای جنبه های زیادی از جمعیت شهرهای هند و محل زندگی آنها را تحت تاثیر قرار داده است. دوچرخه میتواند به مرزهای بین مناطق فقیر و ثرومند شهرها نفوذ کند و آنها را به هم وصل کند. صاحبان چنین دوچرخه هایی رشد و توسعه سریع مناطق پولدارتر را شهر را میبینند و میخواهند تعییراتی به همان خوبی داشته باشند؛ با هرچه که دارند. نیاز به زنده ماندن و پیشرفت و نادیده گرفته نشدن در این جریان توسعه، مهمترین فاکتورهاییست که الهام بخش آنها در استفاده خلاقانه از دوچرخه در کلکته، دهلی نو، بمبئی و دیگر شهرهای بزرگ هند است.

دوچرخه‌های تغییر یافته در هند

معابد سیار روی دوچرخه‌ها در هند. دهلی نو

طراحان این دوچرخه ها (گرچه از لحاظ فنی برای این کار تعلیم ندیده اند) به این صورت عمل می کنند: آنها برای رسیدن به اهدافشان محیط اطرافشان را تغیر میدهند، به شکلی غریزی میسازند و شکل میدهند. علاوه براین، کار آنها به شدت به محیط و فرهنگشان ارتباط دارد.  آنها از ویژگی های محیط زندگیشان، هند، در راستای اهدافشان بهره میبرند و مشکلاتشان را به شکل غیر رسمی و با راهکارهایی ارزان حل میکنند. با خلق معبد سیار، اسباب بازی فروشی روی دوچرخه، دوچرخه مکانیک، یا دوچرخه ای برای سم پاشی و کنترل حشرات در شهر و غیره، این مردم از شهر مثل یک بوم نقاشی برای نمایش ابتکار و خلاقیتشان استفاده میکنند تا در آن و همراه با رشد سریع فضای شهری زندگی کنند.

دوچرخه‌های تغییریافته برای بارکشی

دوچرخه برای خمل و نقل و جابجایی بار. هند، کلکته

عکساهایی بالا چند نمونه از تصاویری است که این هنرمند از این اتفاق اجتماعی در هند گرفته و در کتابش به نام “Converted Bicycles – A collection of India’s modified bicycles ” به نمایش گذاشته است.

 

برگرفته از وبسایت: popupcity.net

نظر بدهید