چرا شهرها باید پذیرای دوچرخه باشند؟

مردم سالهای طولانی از دوچرخه به عنوان وسیله حمل و نقل و جابجایی در شهرها استفاده می کردند، تا زمانی که خودروها ظهور کردند! شهرها رشد کردند و حمل و نقل تبدیل به یک مسئله شهری شد: ترافیک، قفل شدن خیابانها و آلودگی. و درنهایت دوچرخه تبدیل به شکلی محدود از حمل و نقل شهری شد و تنها مورد استفاده کسانی قرار گرفت که توانایی خرید خودرو نداشتند، دغدغه زیست محیطی داشتند و یا از جنبه سیاسی مردم را در برابر وسایل نقلیه موتوری تشویق می کردند.

با این حال این نگاه در سالهای اخیر در همه دنیا تغییر کرده است. دوچرخه دوباره در حال تبدیل شدن به راه حلی ضروری و کارآمد برای حمل و نقل شهری شده و چیزی است که شهرهای ما اکنون به آن نیاز دارند. در مقایسه با سایر اشکال حمل و نقل، تأثیرات مثبت استفاده از دوچرخه هم برای افراد و هم برای کل جامعه قابل مشاهده است. دوچرخه وسیله تغییر برای جامعه ای بهتر است.

اگر به این موضوع علاقه دارید پیشنهاد می کنیم این مطالب سایت را نیز مطالعه کنید:

شهری برای دوچرخه سواری
حمل و نقل شهری با دوچرخه از آمستردام تا تهران

افراد سالم، جامعه سالم

کسانی که بطور معمول از دوچرخه برای رفت و آمد استفاده می کنند، خیلی زود شاهد تأثیرات این عادت برای سلامتی فیزیکیشان خواهند شد: عضلات قویتر، جریان خون بهتر و مفاصل محکم تر. عادت دوچرخه سواری خطر سکته را کاهش می دهد، ستون فقرات را قوی می کند و از مشکلات دیسک جلوگیری می کند. دوچرخه سواری برای سلامت روحی و روانی نیز بسیار مفید است. طی دوچرخه سواری مغز اکسیژن بیشتری دریافت  میکند و در نتیجه شما می توانید بهتر فکر کنید. مطالعه ای که اخیرا صورت گرفته نشان می دهد کودکانی که با دوچرخه به مدرسه می روند نمرات بهتری نسبت به سایرین دریافت می کنند. همچنین ثابت شده افرادی که بطور دائم دوچرخه سواری می کنند، به لطف تولید بیشتر هورمونهای ضد افسردگی مثل اندروفین در بدنشان، کمتر از بیماری های روحی و افسردگی رنج می برند.

اینفوگرافیک تأثیر دوچرخه بر سلامتی

فواید دوچرخه سواری برای سلامت شهروندان

زمانی که از جامعه سالم حرف می زنیم منظورمان جامعه ایست که هوای سالم نفس می کشد و فارغ از آلودگی هاییست که در شهرهای بزرگ گریبانگیر شهروندان است. جامعه شهری سالم همواره دغدغه خاص فعالان سلامت محیط زیست بوده، اما اکنون تبدیل به موضوعی اساسی و بحرانی شده است.

صرفه جویی در هزینه های شخصی و عمومی

از دیدگاه اقتصادی نیز دوچرخه سواری، بعد از پیاده روی، همواره بهترین و کم هزینه ترین راه جابجایی بوده است. هزینه های اولیه و همچنین هزینه نگهداری دوچرخه نسبت به خودرو بطور فاحشی پایینتر است و در عین حال دوچرخه نه نیاز به سوخت دارد و نه بیمه. به همین دلیل دوچرخه بهترین وسیله برای افرادیست که امکانات محدودی دارند و محل کار آنها نیز نزدیک است. بعلاوه این وسیله برای کسانی که ترجیح می دهند پول خود را به جای هزینه های حمل و نقل شهری و عمومی روی مسائل دیگری مثل تعطیلات، تحصیل یا رفاه شخصی صرف کنند نیز گزینه مناسبی است.

تسهیلات عمومی دوچرخه سواری در شهرها

دوچرخه های عمومی در شهر پاریس

 

در سطح اجتماع نیز، ترویج دوچرخه سواری و ایجاد امکانات برای تسهیل استفاده از آن در شهر، بوسیله ایجاد طرح های دوچرخه عمومی، مسیرهای دوچرخه سواری و کمپین های امنیت جاده ای، باعث کاهش هزینه های عمومی میشود که صرف بیماری های قلبی و تنفسی خواهد شد. بیماری هایی که نتیجه کیفیت پایین هوای شهر و سیگار کشیدن، سوء مصرف الکل، شیوه زندگی بی تحرک و رژیم غذایی نامتعادل بین مردم جامعه است. در واقع این حرکت بیشتر یک داروی پیشگیرانه است تا واکنش گرایانه. یا به عبارت دیگر دوچرخه شیوه زندگی سالمی را ترویج می کند که به مراتب کم هزینه تر از روشهای بازیابی سلامتی پس از بیماری خواهد بود.

 “سیستم اقتصادی استفاده از دوچرخه را ترویج نمی دهد، چون دوچرخه سواری می تواند سیستم اقتصادی را تغییر دهد”.

یکسان در برابر طبقات اجتماعی و گروه های سیاسی

دوچرخه کاری با کلاس و طبقه اجتماعی افراد ندارد و هر کسی که روی آن می نشیند را بطور برابر پذیراست. دوچرخه مختص ثروتمندان یا افراد خاص نیست و از این نظر می توانیم آنرا دموکرات ترین شیوه حمل و نقل بنامیم.

دوچرخه چیزی از گرایشات سیاسی راست و چپ نمی فهمد. گرچه بعضی سیاستمداران از آن حمایت می کنند و ازآن به عنوان ابزاری سیاسی بهره می برند. در عین حال می توان دوچرخه را از جنبه ای سیاسی دانست، زیرا با دوچرخه ما شهرهایمان را به مکانهایی بهتر برای زندگی تبدیل می کنیم، آرامتر و امنتر.

شهر عاری از دوچرخه

ترویج دوچرخه سواری و حمل و نقل سالم در شهرها

نقش شهروندان

برای داشتن شهری که بتوان با دوچرخه در آن رفت و آمد کرد تنها کافیست سوار دوچرخه تان بشوید و دیگران را هم تشویق کنید تا از آن لذت ببرند. به سادگی کنار نکشید. با تغییر مسیر تپه ها و موانع را دور بزنید.دوچرخه های الکتریکی انتخابی دیگر برای شماست.
 ترافیک آنقدر که به نظر می رسد برای دوچرخه سواران خطرناک نیست، چون بسیاری از رانندگان به دوچرخه سواران احترام می گذارند و مراقب خواهند بود. شما هم برای اینکه مطمئن شوید در ترافیک دیده می شوید همواره با چراغ حرکت کنید و از اشاره ها و علائم دست استفاده کنید.

دوچرخه وسیله نقلیه ایست که بارها امتحان خود را پس داده و کسانی که از آن استفاده کرده اند دوباره به آن برگشته اند. پس شما هم دوچرخه هایتان را برانید و دیگران را هم تشویق کند. تجربه امن و دلچسب شما از دوچرخه سواری می تواند به تغییر رفتار دیگران کمک کند.

 

منبع: activesustainability.com

نظر بدهید