12 ویژگی یک محله خوب

زمانی که شما در یک محله زندگی می کنید یا برای خرید به بازاری در محله ای دیگر می روید با وضعیت و کیفیت آن محدوده آشنا می شوید و نا خودآگاه با قوانین آن محله فعالیت های خود را تطبیق می دهید.

همانطور که هر کسی چندین بار در طول زندگیش نقل مکان کرده، متوجه شده است که همه محله ها برابر نیستند. هیچ چیز به عنوان محله عالی وجود ندارد، زیرا همه مناطق به طور کامل مناسب برای همه و نیازهای منحصر به فرد آنها نیستند.

شما می توانید برای بهتر کردن محله تان مطالب زیر را مشاهده کنید.

10 راه خلاقانه برای بهتر کردن محله

10  راه ساده برای بهتر کردن خیابان های محل زندگیتان

مولفه های زیادی وجود دارند تا باعث شود یک محله عالی به نظر برسد. به عنوان مثال در محله هایی که خانه های مسکن مهر ساخته شده اند اکثر ویژگی های یک منطقه خوب را ندارد و امکانات ناکافی و موقعیت نامناسب  آپارتمان ها  آن ناحیه را به محلی بی کیفیت برای زندگی تبدیل کرده است. یک محله عالی به شما این امکان را می دهد تا کیفیت زندگی خود را افزایش دهید. در ادامه 12 ویژگی یک محله خوب را  برای شما شرح می دهیم.

سازگاری با سبک زندگیتان

یک محله زمانی برای شما عالی است که با شیوه زندگی فعلیتان هماهنگ باشد. مستاجران و صاحبان خانه تمایل دارند تا به مناطقی با کیفیت مناسب نقل مکان کنند. به عنوان مثال در محله ای که در حومه شهر وجود دارد جوانان مجرد کمتر زندگی می کنند یا یک خانواده با سه فرزند کوچک، احتمالا در یک آپارتمان کوچک در مرکز شهر زندگی می کنند.

حس تعلق به محله

همه محله های مناسب و عالی دارای این ویژگی هستند.حس تعلق به محله و مالکیت در ساکنین چه در مستاجران و چه در صاحبان خانه مشهود است و همه آن ها محله را مال خود می دانند و سعی دارند تا خانه و منطقه خود را سالم نگه دارند. برای این منظور ساکنان در بین خود  گروه هایی را تشکیل می دهند و به همکاری یکدیگر برنامه ریزی می کنند تا محیط خود را بهتر کنند.

نرخ کم جرم و تخلفات

نرخ جرم کم باعث می شود تا در محله حس آرامش و آسایش برقرار شود. امنیت و آرامش ویژگی هایی هستند هر کس در محل زندگی خود نگران آن است و میزان تخلف در یک منطقه نشان می دهد که آن ناحیه به چه میزان برای زندگی مناسب است.  شما معمولا می توانید با بررسی افزایش یا کاهش میزان جرم یک محله تداوم و بهبود را مشخص کنید. برای آگاهی از این موضوع می توانید به ادارات نیروی انتظامی منطقه مراجعه کنید و از آن ها پرس و جو کنید.

مدارس عالی

برای مستاجران و مالکان دارای فرزند، محله هایی که دارای مدارس خوب هستند محله های مناسبی برای زندگی به حساب می آیند.قبل از نقل مکان به این منطقه مدارس آن را بررسی کنید و ارزیابی کنید که چه ناحیه ای برای شما مناسب تر است. با کمی تحقیق متوجه خواهید شد که محله هایی که دارای مدرسه های خوب هستند فضاهای بهتری دارند و بیشتر مورد توجه والدین قرار می گیرند. نه تنها این ناحیه از شهر ها برای خانواده های دارای فرزند قابل قبول است بلکه مورد توجه دیگر خانواده های دیگر قرار می گیرند به  این دلیل که فضاهای شهری با کیفیت تری به واسطه حضور مردم ایجاد شده است و ارزش زیادی را ایجاد می کنند.

فعالیت های شهری فراوان

حضور بیشتر در محله و فعالیت های جمعی باعث خواهد شد تا محل زندگیتان را بیشتر دوست داشته باشید. پیاده روی های دسته جمعی،تور های گروهی همراه با همسایگان و فعالیت های گروهی مانند آن روحیه شما و ساکنان محله را شادتر خواهد کرد و حس بهتری در منطقه ساکن می شود . به همین دلیل وجود زمین های بازی، پارک ها ، مکان های تفریحی در یک منطقه ضروری می باشد تا مردم در برنامه های مختلف شرکت کنند و همدیگر را در جریان انجام آن ها ملاقات کنند و این حس را بین یکدیگر به اشتراک بگذارند.

این ویژگی یکی از موارد ایجاد امنیت در محله می باشد که برای آشنایی با دیگر موارد می توانید به مطلب ” 8 راه ساده برای امن تر شدن محله تان ” مراجعه کنید.

بازدید شهری مردم

تور منطقه 13 تهران

برگشت به روزگار قدیم

یکی از چیزهایی که مردم همیشه در محله ها به دنبال آن هستند خیابان هایی با درختان فراوان است. این درختان باعث می شود تا مردم حس کنند محله از درختان پر و محصور شده است دقیقا همان ویژگی که در محله های قدیمی وجود داشت. خصوصیات زیادی مانند چنین چیز هایی در مورد یک منطقه وجود دارند تا باعث می شود یک منطقه بسیار مطلوب به نظر برسد. تغییرات جدید، شگفت انگیز و فوق العاده است اما محله های قدیمی ترهمیشه جذابیت های بیشتری دارد در حالی که محله های جدید تر به مکان هایی بی روح تبدیل شده اند. در فضاهای شهری قدیمی تر حمایت جامعه، ایمنی بیشتر و کم بودن میزان جرم و جنایت وجود دارند که این به معنای محیطی با کیفیت تر برای زندگی می باشد.

دسترسی به مراکز پزشکی

این ویژگی برای همه ساکنان یک محله مهم است اما بیشتر برای برای سالمندان و بازنشستگانی اهمیت دارد که به دنبال محل مناسبی برای زندگی هستند و همچنین برای خانواده هایی که کودکان خردسال دارند و به دلیل احتمال زیاد بیماری در سنین کودکی این خصوصیت نیز مورد توجه خانواده ها قرار می گیرد. نزدیک بودن به مراکز پزشکی و دسترسی آسان یکی از موارد کلیدی برای شناسایی یک محله با کیفیت است و مردم در تمام مراحل مختلف زندگیشان به آن توجه می کنند.

محیط خانوادگی

بسیاری از خانواده ها در محله به دنبال ایجاد ارتباط با همسایه های خود هستند و برای همین بیشتر مناطقی با جو خانوداگی را مدنظر قرار می دهند.این ویژگی باعث می شود تا هنگام رفت و آمد کودکانشان در محله یا هنگام بازی، آن ها امنیت بیشتری داشته باشند و خانواده کودکانی که با فرزندشان بازی می کنند را به خوبی بشناسند.همچنین این مورد باعث خواهد شد تا روابط اجتماعی قوی تری و محیطی امن تر شکل بگیرد و تخلفات کمتری رخ دهد.

در همین مورد می توانید مطلب ” بازی کودکان در خارج از خانه ” را مشاهده فرمایید.

دسترسی به حمل و نقل عمومی

دسترسی آسان به حمل و نقل عمومی یک ویژگی فوق العاده برای یک محله به حساب می آید و تاثیر زیاد در سبک زندگی و برنامه روزانه افراد خانواده دارد. این ویژگی باعث خواهد شد تا اهالی محله ماشین های شخصی خود را کمتر بیرون بیاورند که هم در سلامت هوای منطقه تاثیر می گذارد و هم آلودگی صوتی کمتری در منطقه ایجاد خواهد شد.

دسترسی محله به ایستگاه مترو

ایستگاه بی آر تی خیابان ولیعصر

امنیت در شب و سرگرمی

آیا در نزدیکی محل زندگی شما تئاتر، سینما یا رستوران های زیادی وجود دارند ؟ این کاربری ها عاملان اصلی حضور مردم در شب به حساب می آید که در ادامه خود امنیت را در محله برقرار می کند. این امکانات برای جوانان و دانشجویان بسیار جذاب است و باعث می شود تا شب در شهر حضور داشته باشند و منطقه را پرشور می کند. به همین دلیل حضور چنین امکاناتی در نزدیکی یک محله و امنیت شبانه از موارد اصلی یک ناحیه باکیفیت به حساب می آیند.

امنیت شهر در شب

فعالیت شبانه مردم

وجود کاربری های متفاوت در محله

اگر محله ای امکانات و کاربری های مناسب داشته تا نیازی به استفاده از اتومبیل شخصی نباشد و بتوان به بازار ها ، مراکز خرید، رستوران ، پارک ها  و … با پیاده روی دسترسی داشت در این صورت شاهد اتومبیل کمتری در محله خواهیم بود و کودکان می توانند با امنیت بیشتر در خیابان ها رفت و آمد کنند همچنین نیازهای ساکنین با پیاده روی یک مسافت کوتاه سریع تر فراهم خواهد شد.

وجود کاربری های متفاوت در اطراف محله

بازار تهران

محله شما چه ویژگی های خوبی دارد ؟ آن ها را با ما در میان بگذارید.

۸ نظر

 1. عاطفه محمدیان

  مراکز خرید متعدد و پاساژهای چند طبقه

 2. عاطفه محمدیان

  پارکهای بزرگ و چند هکتاری متعدد

 3. بخش ر‌وابط عمومی درشهرداری کمک جهت فرهنگ سازی ساکنین يک شهراقدام نمایید.ایجادکلاس هاي حضوری. شعارنویسی بامحوریت محیطزیست و..
  ..

 4. اردیبهشت

 5. عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی بوددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددد

  1. نمی دونم چیه

 6. بد بذ بد بود

نظر بدهید