هفت حوض، خرید و تفریح در شرق تهران

اگه اهل بازارگردی باشید حتما اسم هفت‌حوض به گوشتون خورده. هفت‌حوض یا سرسبز یکی از بازارهای خوش‌قیمت تهرانه که در شمال شرق تهران و در محله قدیمی نارمک قرارگرفته. محله نارمک به محله صدمیدان معروفه( علت اون هم وجود صد میدان تو این محله است) و هفت‌حوض یا میدان نبوت مهمترین میدان نارمکه. هر روز افراد زیادی از جاهای مختلف تهران برای خرید یا وقت گذرونی به اینجا سرمیزنن. در یک بعدازظهر زمستونی به این قسمت از شهر رفتیم تا ببینیم چه خبره و تجربه هامونو با شما قسمت کنیم.

 

هفت‌حوض در محله نارمک تهران

میدان هفت‌حوض

 

موقعیت هفت‌حوض

میدان هفت‌حوض در محله نارمک تهران و در منطقه ۸ شهرداری تهران قرار گرفته. این میدان در حدفاصل خیابان بهمن شرقی و مهران‌پور، خیابان مدائن، چمن غربی و شرقی و خیابان سروان بختیاری واقع شده.

چطور هفت‌حوض برم؟

هفت‌حوض یکی از خوش مسیرترین جاهای تهرانه و بسته به مبدأ با هروسیله‌ای میتونید خودتون رو به اینجا برسونین . گرچه پیشنهاد ما وسایل حمل‌ونقل عمومیه. اگه میخواین از مترو استفاده کنید باید در ایستگاه سرسبز از قطار پیاده بشید.

پیاده رو خیابان دکتر آیت

مسیر مترو سرسبز به سمت میدان هفت‌حوض

کسایی که طرفدار بی آرتی هستن میتونن از دو خط علم و صنعت- بیهقی و علم و صنعت-خاوران استفاده کنن. خط خاوران دو ایستگاه داره یکی ایستگاه آیت که نزدیک هفت حوضه و تقریبا با یک دقیقه پیاده روی میشه به میدان رسید و یکی هم نزدیک مترو سرسبز قرار گرفته. ایستگاه بیهقی هم نزدیک پل هوایی و مترو سرسبزه. با ماشین شخصی هم از اتوبان رسالت میتونید خودتونو به هفت‌حوض برسونید. خیالتون بابت جای پارک راحت باشه چون هم چندتایی پارکینگ وجود داره و هم میشه تو کوچه های اطراف میدون یا خیابون پارک کرد.

ایستگاه بی آر تی میدان هفت حوض

ایستگاه بی آر تی میدان هفت‌حوض

 

چه ساعتی برم؟

اوج شلوغی های هفت‌حوض یکی دو ساعت قبل غروب آفتاب تا حدود ده شب در نیمه دوم سال و یازده شب در نیمه اول ساله.خصوصا تو فصل های گرم سال دم غروب میدان نبوت به قدری شلوغ میشه که پیدا کردن جا برای نشستن واقعا سخته. اگر به قصد خرید میرید بهترین زمان دو،سه ساعت قبل‌از غروب آفتابه که نه گرمای ظهرو داره و نه شلوغی دم غروب. بعد از خرید هم میتونید چیزی بخورید و به خونه برگردید.

مراکز خرید هفت‌حوض

از مترو تا میدان هفت‌حوض پر از مغازه‌های مختلفه که عمدتا لباس و کفش و کیف میفروشن. البته بین این مغازه ها اجناس دیگه هم پیدا میشه و میشه گفت جنس این بازار جوره. چیزی که برای بار اول توجه آدما رو جلب میکنه مغازه‌هایی هستن که اجناسشون رو حراج کردن و دادزن‌هایی که شما رو تشویق میکنن از مغازه‌ها خرید کنید چون فقط تا آخر امشب حراج زدن! اگه بار اوله که برای خرید به هفت‌حوض میرید یا گذرتون به ندرت به این بازار افتاده بدونید که تو هفت‌حوض همیشه حراجه. پس برای خرید حتما به کیفیت توجه کنید و گول بازارگرمی های فروشنده ها رو نخورید.

حراج مغازه های هفت حوض

حراج مغازه های هفت‌حوض

 

علاوه‌بر مغازه‌های کوچیک سه تا مرکز خرید نبوت، امرالداستار و سون‌سنتر هم وجود دارند. مرکز خرید نبوت و امرالد تقریبا روبه‌روی هم قرار گرفتند و از نظر موقعیتی بین مترو سرسبز و میدان نبوت واقع شدن.

مرکز خرید نبوت سمت راست خیابان قرار گرفته و همونطور که تو عکس میبینید خیلی بزرگ نیست. تو این مرکز خرید سه طبقه، همه جور مغازه، چه از نظر کالایی که فروش میره چه از نظر قیمت وجود داره. یکی از ایرادای بزرگ این مرکزخرید پله برقی یک طرفه اونه. پایین اومدن از پله‌های معمولی برای خیلی از افراد سخته و علاوه بر این خود پله های اضطراری تو زمان‌های خلوت حس ناامنی به آدم منتقل میکنه.  نبود رمپ یا آسانسور استفاده از این مرکز خرید رو به کل برای معلولان غیرممکن کرده.

 

 

مرکز خرید امرالد استار که روبه روی پاساژ نبوت قرار گرفته مرکز خریدی مدرنه که کمتر از دو سال از افتتاحش میگذره و علاوه بر واحدهای تجاری که عمدتا لباس میفروشن، فودکورت، تالار پذیرایی، پارکینگ و هایپرمارکت داره. فودکورتش کاملا معمولیه و امکاناتی مثل پارکینگ رایگان، وای‌فای و ارسال رایگان به مشتری ارائه میده اما فضای کمی داره. هایپرمارکت امرالد که در طبقه منفی یک قرار گرفته نسبتا خوب و با تخفیف های مناسبه، گرچه اون قدر بزرگ نیست که توقع همه جور جنس و از هر برندی رو داشته باشید.

 

 

آخرین مرکز خرید مهم هفت‌حوض سون سنتره که در جنوب غربی میدان قرار گرفته و شامل انواع فروشگاه‌های طلا و جواهر، ساعت، کامپیوتر، موبایل و لباسه. این مرکز خرید علاوه برواحدهای تجاری، فودکورت و فروشگاه شهروند هم داره. فودکورت سون سنتتر آنچنان بزرگ نیست. چندتایی وسیله بازی هم برای بچه ها وجود داره. شعبه کافه ویونا این فودکورت کیفیتی مشابه جاهای مختلف ارائه میده و برخورد پرسنل مناسبه اما اگه دنبال آرامش و جای ساکت میگردید اصلا پیشنهاد نمیشه.

 

کافه ویونا در هفت حوض

کافه ویونا در هفت حوض

 

خوردنیهای هفت‌حوض

محاله برید هفت حوض و چیزی نخورید. انقدر تعداد اغذیه فروشی ها زیاده که بالاخره وسوسه میشید چیزی رو امتحان کنید، به‌شرطی که براتون غذا خوردن کنارخیابون مهم نباشه. آلاچیق ها و نیمکت های زیادی که تو پیاده روهای پهن خیابون قرار گرفته باعث شده تعداد اغذیه فروشی ها خیلی زیاد بشه و آدم هایی که رو نیمکت ها یا سکوها نشستن و دارن فست فود یا بستنی میخورن صحنه عادی و معمولی باشه.

البته چندتایی رستوران و فست فود هم پیدا میشه که جا برای نشستن دارن اما عمده خوراکی فروشی‌ها همین مغازه‌هایی هستن که از نیمکتهای پیاده‌رو به عنوان میزو صندلی هاشون استفاده میکنن. قیمت غذاها تقریبا خوبه و کیفیت غذاها متوسطه.

اگه نمیدونید از کجا خرید کنید از اون جاهایی که شلوغتره بخرید چون کیفیت بالاتری داره و به خاطر مشتری زیاد موادشون تازه تره. اگه میخواید قرار بذارید پیشنهاد ما فودکورت‌های مراکز خریده. اما در کل اینو بدونید اگه میخواید برای غذا یا کافه گردی بیرون برید این قسمت از شهر گزینه ایده آلی برای شما نیست.

امکانات شهری هفت‌حوض

وجود آلاچیق های چوبی-فلزی رنگی، سکوهای سنگی و نیمکت‌ها تو پیاده روهای خیابون یکی از نکات مثبت این بازاره. گرچه سکوها و نیمکت هاش برای زمان هایی که هوا خیلی گرم یا سرده آنچنان مناسب نیست اما آلاچیق ها فضای راحتی برای نشستن فراهم میکنن.

مبلمان و امکانات میدان هفت حوض

برعکس خیلی از جاهای شهر تو هفت‌حوض نیمکت و آلاچیق برای نشستن زیاده

 

اگه دوچرخه دارید چندجایی برای پارک کردن دوچرخه وجود داره. یکی از این جاها روبه روی مرکز خرید امرالد قرار گرفته که میتونید دوچرختونو اونجا قرار بدید و به کاراتون برسید.

ایستگاه پارک دوچرخه و موتور در هفت حوض

جا برای دوچرخه‌هاتونم هست

 

میدان هفت‌حوض و حوض هایش

میدان هفت‌حوض صرفا یک میدان نیست بیشتر شبیه پارکه و پاتوق افراد از هرسنی. وجود حوض‌ها و فواره های زیاد (که حتی تو سرمای زمستونم کار میکنن) باعث شده تو فصلای گرم سال تو میدون جای نشستن نباشه. اینجا از هر سن و قشر آدمی میتونید پیدا کنید، از خانواده‌ها بگیر تا جوون ها و پیرمرد پیرزن ها. حضور این افراد و فعالیت اونها هفت‌حوض رو به یه فضای جمعی سرزنده تبدیل کرده. البته شلوغی بیش از حد میدان تو ساعتای خاص و وجود همه نوع آدمی میتونه کمی آزاردهنده باشه.

میدان هفت حوض

میدان هفت حوض

آبنمای میدان هفت حوض در محله نارمک تهران

میدان هفت حوض

 

امکانات میدان هفت‌حوض

به غیر از فضایی برای استراحت امکانات دیگه‌ای هم تو این میدون وجود داره. مثلا وسایل ورزشی بزرگسالان که در ضلع جنوبی میدان قرار گرفتن و جایی برای ورزش اهالی محله هستن.

امکانات ورزشی میدان هفت‌حوض

امکانات ورزشی میدان هفت‌حوض

 

میز شطرنج

کنار وسایل ورزشی چندتایی میز شطرنج هست که عصرها پاتوق پیرمردای نارمکه. گرچه قرار گرفتن این میزها نزدیک خیابون و صدای ماشین‌ها کمی آزاردهنده است اما به نظر میرسه پیرمردای نارمکی مشکلی با این قضیه ندارن.

سرویس بهداشتی

نزدیک وسایل بازی سرویس های بهداشتی قرار گرفتن که گرچه دائما تمیز میشن اما به خاطر تعداد زیاد استفاده کننده ها وضعیت مناسبی از نظر تهویه نداره. همچنین افراد معلول امکان استفاده از این سرویس ها رو ندارن چون علاوه براینکه دستشویی مناسب وجود نداره چندتایی پله و نبود رمپ مخصوص استفاده از این سرویس ها رو تقریبا غیرممکن کرده. پیشنهاد ما استفاده از سرویس بهداشتی مرکز خرید سون سنتره که نزدیک این میدان قرار گرفته.

سرویس بهداشتی میدان هفت‌حوض نارمک

سرویس بهداشتی های پراستفاده هفت‌حوض

 

هندزفری رو بردار…

موسیقی خیابانی در گوشه و کنار خیابون جریان داره. تنوع موسیقی وقتایی که هوا خوبه انقدر بالاست که گاهی صداها باهم قاطی میشه.

امنیت یا احساس امنیت در هفت‌حوض

اگه مطلب مارو درباره احساس امنیت در شهر خونده باشین، حتما با عواملی که روی احساس امنیت ما نسبت به محیطمون تأثیر دارن آشنا شدین. ما هم دنبال بعضی این عوامل توی هفت‌حوض گشتیم:
…وجود خانواده ها
…وجود مغازه ها و شلوغی
…نورپردازی خوب تو اکثر نقاط خیابون مخصوصا خیابون اصلی
و وجود کلانتری نزدیک میدان نبوت
باعث شده تو خیابونای اصلی این محل و حتی تا ساعت ده و یازده شب احساس امنیت تا حد خوبی مناسب باشه.  اما تو خیابون‌ها و کوچه‌های فرعی بهتره دو ،سه ساعت بعداز تاریکی تنها نباشید. در عین حال گرچه این شلوغی و وجود اقشار مختلف مردم رو به عنوان یکی از عوامل ایجاد کننده امنیت نام بردیم اما همین شلوغی ممکنه فرصت مناسبی برای دزدها و کیف قاپها باشه، پس حتما موقع خرید مراقب وسایل با ارزشتون باشید.

شما هم تجربه هاتون رو از گشت و گذار تو این محل با جارجو به اشتراک بذارین. اگه مطلب ما وسوسه تون کرده که سری به این محل بزنین حتما بعد از بازدید ما رو از نظراتتون باخبر کنید.

میدان هفت حوض
3.2 امتیاز جارجو
نکات مثبت
 • مغازه های متنوع
 • دسترسی راحت
نکات منفی
 • نبودن کافه ها و رستوران های باکیفیت
 • شلوغی زیاد منطقه
امکانات3
امنیت3.5
زیبایی2.5
دسترسی4
سلامت3

 

۶ نظر

 1. دوستان جمعه هم هفت حوض بازه؟

 2. سلام من از ایستگاه فرودگاه میخام برم هفت حوض چطور میتونم برم

 3. من عاشق هفت حوضم💖💖💖

  1. جمعه ها هم مغازه ها باز هستن ؟

   1. خیر من بودم تعطیله

نظر بدهید