چگونه در شهر زندگی کم هزینه ای داشته باشیم ؟

زندگی شهری پر از هزینه‌های ریز و درشت است. ممکن است فکر کنید زندگی کم هزینه فقط در جایی مثل روستا ممکن است. اما واقعا لازم نیست راه دوری برویم.

شما با زندگی در شهر هم می توانید به راحتی صرفه جویی کنید و از هزینه کردن برای بسیاری از کالاها بی نیاز باشید؛ فقط کافیست تا خودکفا شوید. خودکفایی یعنی توسعه توانایی، پس‌انداز پول و آگاه‌بودن از آنچه که می توانید خودتان انجام بدهید. برای خودکفایی لازم است فقط یک سری کارها و فعالیت ها را خودتان انجام دهید و بیشتر از منابع و امکانات محلی استفاده کنید.

همچنین شما خودتان می توانید به تنهایی و با هزینه ای کم محله تان را بهتر کنید. برای آشنا شدن با این موضوع مطلب ”  چگونه می توانید خودتان محله تان را بهتر کنید ” را به شما پیشنهاد می کنیم.

 

غذایتان را خودتان تولید کنید و بپزید

 

زندگی کم هزینه با پرورش محصولات در خانه

اگر خانه بزرگی برای کاشت و پروش محصول ندارید ناامید نشوید. دنبال آن باشید که آیا در محله‌تان این امکان وجود دارد که به اهالی، زمین‌هایی برای پروش گیاهان اجاره داده شود یا نه. اگر نتوانستید زمین پیدا کنید هم می‌توانید با استفاده از گلدان ها و وسایل ابتدایی در خانه یا آپارتمانتان مزرعه کوچکی بوجود بیاورید. از سبزیجاتی مانند ریحان و جعفری و .. گرفته تا مواردی مانند گوجه فرنگی ، بادمجان و کدو و … را به راحتی میتوانید در محیطی کوچک پرورش دهید.

پرورش گیاهان در گلدان

پرورش محصولات در خانه

 

از خرید غذاهای فرآوری شده و آماده دوری کنید و فقط مواد اولیه لازم را بخرید.

گرچه نیاز به خرید مواد اولیه مثل آرد، برنج، لوبیا و شکر دارید اما می توانید مواردی مانند نان را خودتان بپزید. یاد بگیرید که چطور پنیر و ماست درست کنید. محصولات کنسروی مثل رب هم به راحتی در خانه قابل تهیه هستند و به سادگی می توانید ترشی و مربا و خوراکی هایی از این دست را خودتان درست کنید.

خرید غذاهای فرآوری شده و آماده دوری کنید

مواد اولیه لازم را بخرید

نوشیدنی‌های خانگی درست کنید.

مطمئنا همه از عوارض مصرف نوشابه و نوشیدنی های غیرطبیعی باخبریم .به جای خریدن چنین نوشیدنی هایی می توانید میوه های طبیعی خریده و آب آن را گرفته و بنوشید یا از مرباهایی که ازقبل تهیه کرده اید استفاده کنید و شربت های خوشمزه ای را به سلیقه خودتان تهیه کنید.

 

کاهش زباله

 

سعی کنید وسایل دور ریختنی یا از کارافتاده را دوباره استفاده کنید.

یکی از راههای ساده برای داشتن زندگی کم هزینه این است که دورریز کمتری داشته باشیم. قبل از آنکه چیزی را به سطل زباله بیاندازید، فکر کنید و ببینید آیا میتوانید برای آن استفاده جدیدی پیدا کنید.کافیست کمی خلاقیت به خرج دهید. به عنوان مثال، بطری های پلاستیکی را می توان برای ساخت گلدان های کوچک یا تراریوم برای نهال استفاده کرد، در حالی که نیمه بالای آن می تواند به عنوان یک قیف استفاده شود. به لباسهای قدیمی با کمی تغییر مثل نقاشی روی پارچه یا اضافه کردن تکه ها و مهرههای تزئینی میتوان ظاهر تازه‌ای داد یا لباس‌های کهنه و حوله را برای گردگیری و تمیز کردن ماشین‌ها به کار برد.

وسایل قدیمی یا از کارافتاده را دوباره استفاده کنید

استفاده خلاقانه از وسایل دور ریختنی

اگر تلاش دارید تا زباله کمتری تولید کنید و دغدغه آن را دارید تا به محیط زیست کمتر آسیب بزنید به شما پیشنهاد می کنیم مطلب ” راهکارهای تولید زباله کمتر در خانه ” را مطالعه فرمایید.

 

دنبال مراکز بازیافت زباله در شهر بگردید

اگر نمیتوانید دورریزهای خود را بازیافت کنید، دنبال مکانهایی باشید که برنامه بازیافت دارند. در بعضی از مناطق شهر غرفه هایی قرار داده شده تا مواد دورریختنی و بازیافتی را از شما بگیرند و در ازای آن به شما پول یا بلیت بدهند. یک جستجوی سریع در محله یا پرسیدن از شهرداری منطقه برای پیدا کردن این مکان ها و غرفه های بازیافت حتما نتیجه‌ خواهد داد.

جست جوی مکان های بازیافت زباله در شهر

مراکز بازیافت زباله

کمپوست مواد غذایی اضافی و دور ریختنی

بسیاری از مواد غذایی قابل کامپوست است، سطلی در حیاطتان بسازید یا فضای کمپوست کوچکی در آشپزخانه‌تان ایجاد کنید. کمپوست یک کود غیر شیمیایی برای مزرعه خانه شما فراهم می کند و مقدار زباله را تا حد زیادی کاهش می دهد.

حتی بعضی از قطعه ها مثل پوست سیب زمینی، پوسته های پیاز و استخوان های مرغ می توانند در یک کیسه در فریزر نگهداری شوند تا برای مواقع مورد نیاز به کامپوست خانگی تبدیل شوند.

ضایعاتی که قابل کمپوست نیستند عبارتند از زباله های حیوانی، پیاز، چروک های مرکبات، کیسه هایی از چای یا قهوه، استخوان گوشت یا ماهی و چندین چیز دیگر.

استفاده از مواد غذایی دورریختنی به عنوان کود

کمپوست مواد غذایی اضافی و دور ریختنی

لامپ های قدیمی را با ال ای دی جایگزین کنید.

برای زندگی کم هزینه باید روی مصرف انرژی درخانه تان کنترل داشته باشید. لامپ های ال ای دی ( LED ) انرژی کمتری نسبت به لامپ های سنتی مصرف می کنند و خنکتر هستند، بنابراین هنگام روشن بودن، خانه را گرم نمی کنند. با اینکار در صورتحساب برق شما صرفه جویی خواهد شد و برای محیط زیست بهتر خواهد بود.

زندگی کم هزینه با استفاده از لامپ های ال ای دی

جایگزینی لامپ های قدیمی را با ال ای دی

 

برنامه ریزی داشته باشید

 

محیط زندگی و شهرتان را خوب را بشناسید

یک نقشه داشته باشید، از گوگل مپ استفاده کنید، یا در اطراف محله پرسه بزنید، و ببینید کجا هستید و چه امکاناتی اطرافتان موجود است. یادگیری منطقه به شما کمک می‌کند مکان‌های اطرافتان را بهتر بشناسید و راه های رسیدن به هر نقطه را به آسانی پیدا کنید و متناسب با بودجه تان بهترین انتخاب ها را داشته باشید.

اما آیا محله ای که در آن زندگی می کنید جای مناسبی است ؟ به شما پیشنهاد می کنیم حتما مطلب”  12 ویژگی یک محله خوب  ” را مطالعه کنید.

بدون شناسایی هیچ وقت نمی‌دانید که محله شما چه چیزهایی دارد.داشتن یک نقشه به شما کمک می کند جاهای جالب مانند پارک‌ها و رستوران‌ها را بشناسید.

تهیه نقشه از محله و شهرتان

آشنایی با محیط زندگیتان

از دیگران راجع به شهرتان بپرسید

همیشه بهترین راه برای پیدا کردن گزینه ها و جاهای مناسب در شهر استفاده از تجربه دیگران و پرسیدن در مورد قیمت، امکانات و امنیت آن فضاها از آنهاست. شما می توانید در سایت جارجو عضو شوید و راجع هر نقطه از شهر از همشهریهای خود سوال بپرسید تا بتوانید انتخاب های بهتری داشته باشید.

 

زندگی کم هزینه با یادگیری مهارت های مفید

 

تعمیرات خانه را خودتان انجام دهید

یادبگیرید که چگونه یک توالت را تمیز کنید، شیر آب را نصب کنید، یا سوراخی را در دیوار تعمیر کنید. حتی راه‌حل‌های کوچک کمک می کند تا دیگر نیازی به لوله کش نداشته باشید.

یادگیری تعمیرات ابتدایی لوله کشی

انجام تعمیرات خانه

ابزارهای لازم را خودتان خریداری کنید

یک جعبه ابزار کامل به شما کمک خواهد کرد تا تعمیرات جزئی خود را در خانه یا آپارتمان انجام دهید. می توانید مجموعه ای مناسب را از فروشگاه ها خریداری کنید یا از بازار های دست دوم تهیه کنید.

خریداری ابزار لازم برای خانه

خریداری ابزار لازم برای خانه

خرید تجهیزات آشپزخانه با دوام

به جای خرج کردن پول زیاد برای ظروف مختلف ، تجهیزات آشپزی کاربردی که می‌تواند تنوعی از غذاها را ایجاد کند بخرید. یک دیگ زودپز ، قابلمه و ماهی‌تابه بردارید. بسیاری از موارد را می‌توانید به قیمت ارزان از بازارهای دست‌دوم، تهیه کنید.

حتما یاد بگیرید خودتان آشپزی کنید. کتاب‌های آشپزی بخوانید، از مدارس آشپزی آنلاین رایگان یا فیلم‌های اینترنتی استفاده کنید، یا در کلاس‌های رایگان سرای محله ها شرکت کنید.

خرید تجهیزات آشپزخانه با دوام

خرید تجهیزات آشپزخانه با دوام

خیاطی یاد بگیرید.

لازم نیست که از الگوها یا چرخ خیاطی پیچیده استفاده کنید. دوختن ساده و کوک زدن برای رفع نیازهایتان کافیست. در این صورت قادر خواهید بود لباس هایتان را خودتان ترمیم کنید یا بدوزید و درنتیجه هزینه کمتری برای خرید لباس خواهید داد. می‌توانید از کتاب ها و برنامه‌های آموزشی کمک بگیرید. فیلم های اینترنت را ببینید تا مهارت خوبی در این زمینه پیدا کنید.

آموزش خیاطی برای ترمیم لباس هایتان

یادگیری خیاطی

منبع : wikihow

نظر بدهید