برنامه های نوروزی بلوار کشاورز تهران در سال 97

اگر این روزها در تهران مانده اید و گذارتان به مرکز شهر افتاد می توانید شاهد نمایشگاه ها و کارگاه ها و اجراهای زنده و خیابانی باشید که در حد فاصل میدان ولیعصر تا خیابان کارگرشمالی، در پیاده راه بلوار کشاورز درحال برگزاری است.

این برنامه "نوروزگاه تهران"  نام دارد و طبق گفته معاون فرهنگی و هنری شهرداری در 15 نقطه دیگر شهر از چهارم تا یازدهم فروردین 97برگزار می شود. اما برنامه هایی که برای این مکان در نظر گرفته شده متنوع تر است و سعی شده از هنرمندان معروف تری در اجرای آن دعوت بعمل آید.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _

مطالب مرتبط

♦  ایده های متفاوت برای فضای سبز در شهر های جهان

♦  7 ایده خلاقانه شهری

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _

[put_wpgm id=2]

محل برگزاری نوروزگاه تهران در بلوار کشاورز

ما هم همراه شما به این نقطه از شهر رفتیم تا ببینیم چه برنامه های نوروزی برای شهروندان ترتیب داده شده است :

هنرهای تجسمی

نمایشگاه های عکس و کاریکاتور و پوستر که در کنار آن میزهایی برای نمایش صنایع دستی مختلف همچون  قلم زنی هم برپا شده است.

نمایش کاریکاتور و عکس روی بنر

نمایشگاه عکس و کاریکاتور در برنامه نوروزی بلوار کشاورز تهران


نمایش و فروش صنایع دستی در پیاده رو تهران

فروش صنایع دستی در بلوار کشاورز تهران


غرفه فروش تابلو نقاشی در برنامه نوروزی

فروش آثار هنری در پیاده راه بلوار کشاورز تهران


کشیدن صورت شهروندان در پیاده رو

نقاشی از صورت بازدیدکننگان برنامه نوروزی بلوار کشاورز تهران

هنرهای نمایشی

اجراهای تئاتر خیابانی و میدانی جز اصلی این برنامه است و در کنار آنها عروسک های غول پیکر که نماد های نوروزی هستند در راستای این بلوار به حرکت در می آیند. علاوه بر این محلی ترتیب داده شده تا کودکان بتوانند به کمک مربیان عروسک بسازند.

حضور مردم در اجرا های خیابانی نوروزی

اجرای خیابانی و شاهنامه خوانی در بلوار کشاورز تهران


اجرای تئاتر خیابانی در پیاده راه

نمایش خیابانی در بلوار کشاورز تهران


استند آپ کمدی در پیاده راه تهران

اجرای شاد خیابانی در بلوار کشاورز تهران


عروسک حاجی فیروز و تخم مرغ رنگی در پیاده رو

عروسک گردانی در بلوار کشاورز تهران


ساخت عروسک توسط کودکان در بلوار کشاورز

کارگاه عروسک سازی در برنامه نوروزی بلوار کشاورز تهران

آفرینش ادبی

در قسمت انتهای پیاده راه و نزدیک به خیابان فلسطین جایگاهی برای شعر خوانی برای افراد علاقه مند به شعر و ادبایت فارسی برپا شده است. برنامه های دیگری مثل نمایشگاه های آشنایی با مشاهیر ادبی نیز در این راستا قرار دارد که سعی در معرفی شاعران به بازدیدکنندگان دارد.

حضور مردم در مراسم شعرخاوانی

حافظ خوانی و نشست شاعرانه در بلوار کشاورز تهران

موسیقی و سرود

نواختن موسیقی سنتی و ایرانی توسط نوازندگانی در نقاط مختلف این محدوده نیز از برنامه های بخش موسیقی نوروزگاه تهران است  .

اجرای موسیقی در برنامه نوروزی

تک نوازی در پیاده رو بلوار کشاورز تهران

اگر بخواهید کمی استراحت کنید یا غذایی بخورید نیزمی توانید به مرکزبلوار بروید و ازرستوران های سیاری که در مرکز بلوار قرار دارند و فضاهایی که برای نشستن تعبیه شده اند استفاده کنید.

جدای از معرفی این طرح نوروزی گروه مطالعات جارجو به بررسی نقاط مثبت و منفی این طرح پرداخته است که در ادامه برای شما شرح می دهیم.

نکات مثبت :

+ برپایی چنین برنامه هایی مردم را از زندگی ماشینی در شهر دور می کند و باعث بهتر شدن روحیه شهروندان و ایجاد شادی در  بین آن ها می شود.

+ تنوع برنامه هایی که در نوروزگاه امسال در نظر گرفته شده نیز از نکات مثبتی است که می تواند گروه های سنی مختلف و اقشار مختلف را از حضور در چنین فضایی راضی نگه دارد. ضمن اینکه برنامه ریزی و نظم و امنیت خوبی در برنامه قابل مشاهده بود.

+ در برنامه های این چنینی در نظر گرفتن خدمات جانبی برای شهروندان ضروری است که با وجود رستوران ها و استراحتگاه ها تا حد قابل قبولی در این طرح به آن فکر شده است.

نکات منفی :

یکی از نکات آزار دهنده مکانیابی نامناسب اجرای این طرح است.جایگاه این طرح در میان بلواری که تردد ماشین ها در آن زیاد است و با سرعت نسبتا زیادی در آن حرکت می کنند مناسب نبوده و خانواه ها ( به خصوص خانواده های دارای فرزند کوچک ) آَسایش خاطر کاملی نداشتند. علاوه بر این آلودگی صوتی زیادی در محیط وجود داشت.

 اطلاع رسانی این طرح هم بسیار محدود بوده و با توجه به گستردگی برنامه ها نیاز است با تبلیغات مناسب مردم بیشتری سمت آن جذب گردند.

 بسیاری از برنامه های ذکر شده در پوستر این طرح مانند عکاسی میدانی،چاپ دستی،پانتومیم،خیمه شب بازی و ...  دراین پیاده راه به چشم نمی خورد در صورتی که انتظار می رود اطلاع رسانی درستی از برنامه ها در پوستر این طرح شود.

اگر شما هم از این مکان بازدید کرده اید یا برنامه های مشابهی در محله تان برگزار می شود نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

نظر بدهید