ایده های متفاوت برای فضای سبز در شهر های جهان

هرکسی که تجربه زندگی شهری را دارد می داند احاطه شدن با بتن و فولاد و شیشه روح انسان را خسته و کسل می کند. با افزایش جمعیت و تراکم شهرها، تقاضا برای ساخت و ساز ساختمان ها افزایش یافته است و فضاهای سبز کمتر خواهد شد. اما ببینید که چگونه شهرهای مختلف در گوشه و کنار جهان و ساکنین آنها دوباره با طبیعت آشتی کرده اند.

شانگهای : پرکردن فضاهای خالی

براساس آخرین اطلاعات جمع آوری شده توسط انجمن فرهنگی شهرهای جهان ،در شانگهای، تنها 3 درصد از زمینهای شهر فضای سبز عمومی است.برای رسیدگی به این چالش ، معماران و طراحان به دنبال پرکردن فضاهای خالی بین ساختمان هایی هستند که یا تبدیل به پارکینگ شده و یا به پیاده راههایی بدل شده که فاقد کاراکتر و رنگ است.

مثالی برای این راهکار kic Park  است که در منطقه یانگاپه شانگهای واقع شده است. زمین های بی استفاده ای که پیش از این در کنار جاده و در مقابل روستای کیک قرار داشته و برای پذیرش دانجویان دانشگاه ساخته شده بود. اکنون با تخته های چوبی خود را نمایان می سازد و رهگذران می تواندد روی آن نشسته و درمقابل تکه هایی از چمن های مستطیلی و درختان استراحت کنند.

پارکهای جیبی شانگهای

پارکهای کوچک بین ساختمانها در شانگهای

در سال های اخیر پارک هایی که به عنوان پارک  جیبی شناخته می شوند کمک کرده اند که شمار فضاهای سبز در شانگهای از 157 در سال 2012 به 217 در اوایل امسال افزایش پیدا کند. هدف نهایی طبق گزارش دفتر اداره فضای سبز و بهداشت شهری داشتن 300 مورد فضای سبز در سال 2020 میلادی است. 

لندن:  بهشت شناور

در لندن، ابرشهری با رودخانه و شبکه ای از کانالها، معماران درمواجهه با کمبود فضا برای تبدیل کردن به فضای سبز به راهکاری هوشمندانه دست یافته اند: پارک های شناور.

فضای سبز روی آب در لندن

پارکهای شناور در لندن

پارک جیبی شناور در کانال گرند یونیون در ماه می باز شده است و فضایی ایده آل برای کارمندان دفاتر و شرکت های مجاور است تا در زمان استراحت خود از آن لذت ببرند. این پارک از گیاهانی برای جذب حیات وحش و پلی جداگانه برای جذب پرندگانی که بر روی زمین لانه می گذارند استفاده می کند.

اگر این ایده برای شما جذاب بوده می توانید یک روز خانه یا آپارتمان خود را برای زندگی در یک خانه-قایق رها کنید. Tower Bridge Moorings با ایجاد جامعه ای پایدار که بر روی آب ساخته شده شیوه زندگی جایگزینی برای زندگی در لندن ارائه می دهد: روستایی شناور شامل لنگرگاهی برای بارگیران و زیستگاهی که در آن گل ها و گیاهان و حیوانات وحشی می توانند رشد کنند.

پل برج رودخانه لندن

فضای سبز در قایق های لنگرگاه در لندن

نیویورک :  نگاه به آسمان

برای کلانشهری مثل نیویورک تنها راه رهایی از حس محبوس شدن بین انبوه ساختمان های بلند مرتبه، رفتن به ارتفاع است. هیچ جایی مثل بام یک برج به شما حس حضور بر بلندای جهان را نمی دهد.

پشت بام های بی استفاده فضایی را که باغبان های شهری به دنبال آن هستند برای آنها فراهم کرده است: فضاهایی باز و وسیع.

بام های سبز بروکلین

مزرعه روی بام در شهر بروکلین

Brooklyn Grange  یا مزرعه پشت بام در خیابان Eagle نه تنها واحه هایی در دریایی از بتن هستند، بلکه تبدیل به مزرعه هایی حقیقی شده اند. در این باغ ها سبزیجات پرورش داده می شود و محصول آنها به سرآشپزها و رستوران های محلی فروخته می شود. همچنین این مزارع میزبان رویدادهایی است که مزایای این شکل از باغبانی در ارتفاع بالاتر از سطح زمین را آموزش می دهند. این فضاها همچنین فرصتی رایگان برای ساکنین محله فراهم می کنند تا پرورش گیاه را تجربه کنند و همزمان اطلاعات بیشتری در ارتباط با کشاورزی در محیط شهری بدست آورند.

گرچه محدودیت هایی چون قرار گیری در معرض وزش باد یا نور خورشید برای این باغ ها وجود دارد، اما با طراحی مناسب می توان دیوارها و حفاظهایی تعبیه کرد که سرپناه و سایه مناسب را فراهم کند.

کپنهاگ : زنبورها

بدون حشرات فضاهای شهری کمتر سبز خواهند بود، گیاهان نمیتواندد به خوبی گرده افشانی کنند و بام های شهری مطمئنا نمی توانند فضایی مناسب برای پرورش خوراکی هایی مثل گوچه فرنگی و توت فرنگی باشند.

زنبورداری در ساختمان های شهری

زنبورداری روی بام ساختمانها در کپنهاگ

در کپنهاگ، بام های ساختمان ها مورد استفاده زنبورداران آماتور نیز قرار می گیرد. جمعیت زنبورهای شهری در سالهای اخیر کاهش یافته است و پروژها یی نظیر Bybi به دنبال افزایش تعداد این حشرات هستند.

Bybi عسل تولید کرده و می فروشد و همچنین کارگاه های اموزشی برای کودکان برگزار می کند تا مزایای زنبورداری برای جامعه محلی و محیط زیست را به آنها آموزش دهد.

برلین : بازگشت به اصول

در برلین، یکی از سبزترین شهرهای اروپا، بخش بندی هایی که Kleingarten نامیده می شدند بهترین و دم دست ترین راه حل برای عاشقان طبیعت است. گفته می شود این موضوع ریشه در میانه قرن نوزدهم دارد، زمانی که زمین ها به عنوان بخشی از یک حرکت ابتکاری عمومی برای تشویق کودکان به بازی در محیط های سالمتر به جای مساکن نامناسبی که در آن زندگی می کردند، اجاره داده می شد.

فضای سبز اجاره ای

فضای سبز بین خانه ها در برلین

امروزه داشتن این تکه زمینها برای شهروندانی که در خانه ها یا آپارتمان های مشترکی زندگی می کنند که دسترسی به باغ و فضای سبز ندارد ایده مناسبی به شمار می رود. این زمین ها معمولا اجاره شده و همراه با یک کابین است. بنابراین می تواند فضایی مناسب برای تفریحات کوتاه آخرهفته یا لمس طبیعت بعد از پایان یک روز کاری باشد.

کوکا : آوردن طبیعت به فضای داخل خانه

ساختمان های مسکونی در ژاپن سازه هایی سنتی هستند، اما برخی از آنها اکنون مزر بین داخل و خارج را محو کرده اند. در کوکا، واقع در منطقه شانگا، معماران Hearth خانه هایی به نام کیوماچی طراحی کرده اند که پیرامون درختی قرار دارد که به سمت پنجره ای سقفی رشد میکند.

خانه های کیوماچی

باغچه های ذن درون خانه های ژاپنی

طراحی باغ های ذن اصولی دارد: برای به حداکثر رساندن فضای حیاط، آنها تبدیل به مناظری مینیاتوری می شوند که در آنها از سنگ و سنگریزه، حوضچه و گیاهان استفاده می شود. باغهای ذن به عنوان جایی برای آرامش یافتن طراحی می شوند. خانه های کیوماچی نیز این مفهوم را با ایجاد باغ داخلی و پنچره سقفی بوجود می آورد، بنابراین نورخورشید می تواند بیشتر روز فضای اتاق را روشن کند، طبیعت داخلی را برجسته و درخشان کند و آرامشی مشابه باغ های ذن ایجاد کند.

پاریس : اجازه کاشتن برای همه

برای کمک به تحقق پیشنهاد صد هکتار فضای سبزی شهری در پاریس تا سال 2020، قانونی در سال 2015 میلادی به تصویب رسیده است که  همه را به درخواست مجوز برای کاشت گیاه دعوت می کند. هر اقدامی هرچند کوچک، حتی کاشت یک درخت در گوشه ای از خیابان و یا درختان روینده روی دیوار نیز می تواند به این هدف شهر کمک کند. کاشت درختان در شهر تاثیرات زیادی را به همراه دارد که برای آشنایی با آن ها مطلب ” تاثیر کاشت درختان در شهر ها ” را مشاهده فرمایید.

فضای سبز در کنار برج ایفل

کاشت گیاه بصورت عمومی در پاریس

اگر سایر شهرها از پاریس پیروی کنند و قانونی مشابه تصویب کنند، ساکنین شهری بیشتری امکان دسترسی به فضای سبز را خواهند داشت وهمانطور که تحقیقات نشان می دهد این موضوع بر سلامت فیزیکی و روحی فردی و سلامت جامعه تاثیر مثبت زیادی دارد.

منبع: smart-magazine.com

نظر بدهید