16 ایده برای طراحی خیابان و تقاطع

اگرشما  فکر می کنید تنها هدف تقاطع ها حرکت ماشین ها از کنار یکدیگر است، شما مشکلات را مانند یک لوله کش با انتخاب لوله های بزرگتر برای حرکت راحت تر آب حل می کنید. اما خیابان های عریض پر ترافیک و شلوغ باعث می شود تا شهر قابل سکونت نشود. خیابان هایی بدون روشنایی ، بدون جدول ، بدون پیاده رو و تنها سنگ فرش های رنگی برای شهر جوابگو هستند. ترافیک ها  آهسته می شود ، تصادفات کاهش پیدا می کند و قیمت مسکن افزایش پیدا می کند اما سرزندگی در آن شهر کاهش پیدا خواهد کرد. شهرسازان ترفند هایی را در طراحی استفاده می کنند تقاطع ها در شهر را به فضاهایی شبیه به پلازا ( میدان های شهری ) تبدیل کنند و علاقه کمتری به بزرگراه دارند. ماشین ها عبور می کنند، مردم پیاده روی و دوچرخه سواری می کنند و زندگی هر کس در جریان می یابد. در ادامه 16 ایده برای طراحی خیابان و تقاطع را برای شما معرفی می کنیم.

ایده هایی برای طراحی خیابان و تقاطع

1 – ماشین های خودران

سنسور های زیاد در شهر ، هوش مصنوعی و ماشین های خودران باعث می شود تا  نرخ مرگ و میر ناشی از تصادفات کاهش پیدا کند و ترافیک های خیابان ها کم شوند.تکنولوژی یکی از موارد مهم در طراحی خیابان محسوب می شود و بهتر است از این ویژگی استفاده شود.

ماشین های بدون سرنشین در شهر

ماشین های خودران

2 – سنسور های ترافیکی

سنسور های تشخیص ترافیک ماشین های موجود در خیابان را شناسایی می کند و سینگنال ها را به مرکز کنترل انتقال می دهد. این وسیله از دهه 60 میلادی تا به امروز در خ طراحی خیابان ها استفاده می شود و برای تشخیص ترافیک جاده ای ضروری است.

تشخیص ترافیک در شهر با کمک سنسور

سنسور های ترافیکی

3 –طراحی  گوشه های خیابان

در طراحی خیابان جلو آمدن گوشه آن در نزدیکی تقاطع ها و چهارراه ها باعث آرامتر شدن ترافیک خودرو ها شده و اجازه حرکت پیاده در خیابان ها را می دهد.

بیرون زدگی جدول در چهار راه ها و حرکت راحت عابر پیاده

طراحی گوشه های خیابان

4 – مسیر های حرکت دوچرخه

احتمالا چنین مسیر هایی را بیشتر در شهر ها دیده باشید. چنین راه هایی به منظور حرکت امن تر دوچرخه ها طراحی شده است. اما می بایست در شهر بیشتر شاهد این مسیرها باشیم و نباید طراحی آنها صرفا محدود به پارک ها و تفریحگاه ها باشد.

مسیر های حرکت دوچرخه در شهر

مسیر های حرکت دوچرخه

5 – ایستگاه نگهداری دوچرخه

ایستگاه نگهداری دوچرخه  ممکن است تنها چند لوله فلزی به هم جوش خورده باشند، اما برای هر دوچرخه سواری که که مسیر خود را در شهر با دوچرخه طی می کند فضایی امن ایجاد می کند تا دوچرخه خود را بدون نگرانی در خیابان قرار دهد بدون اینکه مزاحم کاربری یا اشخاص خاصی شود.

طراحی محل نگهداری دوچرخه در شهر

ایستگاه نگهداری دوچرخه

6 – تابلو های مربوط به دوچرخه سواری

تابلو هایی که به منظور حرکت دوچرخه سواران در تقاطع مسیرشان با خیابان ها نصب می شود، سبب می شود تا آن ها با نظم بیشتری در شهر حرکت کنند و خللی در حرکت ماشین ها به وجود نیاورند.

تابلوهای دوچرخه سواری برای عبور و مرور در شهر

تابلو های مربوط به دوچرخه سواری

7 – سرعت گیر ها در خیابان

سرعت گیر در تقاطع ها باعث کاهش سرعت اتومبیل ها خواهند شد و بنابراین عابران می توانند آسوده تر از عرض خیابان عبور کنند. به همین دلیل این موضوع حتما باید در طراحی خیابان رعایت شود. به گفته استیو موزان معمار و شهرساز “سرعت گیر ها باعث می شوند تا توجه بیشتری به عابراین پیاده شود. “

حرکت راحت عابرین در کنار سرعت گیر ها

سرعت گیر ها در خیابان

8 – مسیر تردد در چهارراه ها

در طراحی خیابان به مسیر تردد در چهارراه ها باید به خوبی دقت شود. با متوقف کردن ترافیک در یک لحظه این فضا ها مسیر بهتری را برای تردد ایجاد می کند و خودرو و عابرین را از هم جدا می کند. همچنین این مسیر ها باعث می شود تا مردم در هر جهتی ، حتی مورب،  به شکل ایمن حرکت کنند.

طراحی مسیر عابر پیاده در تقاطع

مسیر تردد در چهارراه ها

9 – نیمکت های شهری

در در طراحی خیابان می توان قسمتی از مسیر را به پارک تبدیل کرد و با قرار دادن نیمکت های شهری فضایی برای استراحت کوتاه مدت عابران ایجاد کرد. حتی اگر طراحی این فضاها به شکل مناسب و خلاقانه انجام شود می توان برای گذران وقت و تفریح به آنها رجوع کرد.

نیمکت های شهری

10 – درختان در شهر

استیوموزان می گوید “چیزی که مهندس ترافیک سعی دارد تا هرچه سریع تر آن را نابود کند درخت است ” . ایده خوبی نیست که برای حل مشکلات ترافیکی و عریض کردن خیابان ها درختان را نابود کنیم در صورتی که وجود آن ها باعث می شود تا شهر زنده شود و مردم ساعات بیشتری در خیابان حضور داشته باشند.

طراحی بهتر شهری با کمک افزایش درختان در شهر

درختان در شهر

11 – فضاهای سرپوشیده در ایستگاه اتوبوس

در بسیاری از مسیرهای اتوبوس فضاهای سرپوشیده و بسته باعث می شود تا مسافران از عوامل محیطی و مزاحم مانند دود، سر و صدا و …  محافظ شوند. با کمک این فضاها مسافران همه در یک محل جمع می شوند و سرعت سوار شدن و انتقال آن ها افزایش پیدا خواهد کرد.

فضای مناسب انتظار برای وسایل نقلیه عمومی

فضاهای سرپوشیده در ایستگاه اتوبوس

12 – شارژ وسایل نقلیه در کف خیابان

قرار داشتن سیم های اتوبوس های برقی در بالای خیابان باعث از بین رفتن شهر و بد چهره شدن محیط می شود اما با تکنولوژی شارژ وسایل نقیله از طریق کف خیابان هم شهر ها منظر بهتری پیدا می کنند و هم امکان این را ایجاد خواهد کرد تا استفاده از اتوموبیل های برقی رواج پیدا کند.

شارژ بیسیم ماشین های الکترونیکی از کف جاده

شارژ وسایل نقلیه در کف خیابان

13 – ایستگاه های متروی جذاب

ایستگاه های مترو و قطار های بعضی از شهر ها مانند یک غار طبیعی هستند و برای مسافران بسیار جذاب و سرگرم کننده است. به عنوان مثال دیوار ایستگاه متروی شهر استکهلم مانند دیواره های غار  و سنگی می باشد و مسافران حس می کنند که در یک محیط طبیعی قرار گرفته اند.

شما می توانید برای آشنایی با بهترین ایستگاه های متروی جهان  مطلب ” بهترین ایستگاه های مترو در دنیا ” را مشاهده بفرمایید.

طراحی ایستگاه های متروی متنوع در شهر

ایستگاه های متروی جذاب

14 – کافه های خیابانی

کافه های خیابانی و حضور مردم در پیاده روها باعث بهتر شدن خیابان ها می شود. چنین فعالیت هایی به خیابان ها و شهر ها روح می بخشد و فضا برای ساعات بیشتری در شبانه روز زنده  و فعال نگه داشته می شود .همچنین در شب به دلیل خلوت بودن خیابان انگیزه بیشتری برای رفتن به کافه های خیابانی وجود دارد که همچنین باعث امنیت بیشتر شهر در ساعات پایانی روز خواهد شد.

فواید کافه های خیابانی در پیاده رو ها

طراحی کافه های خیابانی

15 – مغازه در کنج های خیابان

در در طراحی خیابان بهترین کاربری زمین ها برای گوشه های تقاطع ها ایجاد مغازه درآن قسمت می باشد.مردم روزانه هزاران با از کنار این فضاها عبور کرده و ناخودآگاه به آن نگاه می کنند. همچنین این امکان برای مغازه دار ها فراهم است که به دلیل موقعیت بهتر نسبت به دیگر مغازه ها به عرضه محصولات خود بپردازند.

کاربری تجاری در اطراق چهارراه ها

مغازه در کنج های خیابان

16 – کافه و مغازه در شهر

خانه اول شما  منزلتان می باشد. خانه دومتان محل کارتان است   خانه سوم شما می تواند مغازه ها و کافه های شهری باشد. فروشگاه ها و رستوران ها شما را مجبور می کند تا از شهر بیرون بیایید. این محل ها برای شما به تفریحگاهی تبدیل شده است تا کمی از زندگی شلوغ و مکانیکی شهری دور شوید.

کافه و مغازه در شهر

کافه و مغازه در شهر

چنانچه مشکلاتی در شهر و خیابان های شهرتان وجود دارد یا دارای ویژگی های مثبتی هستند می توانید در سایت جارجو آن ها را گزارش دهید.

منبع : citi.io

نظر بدهید