5 ایده خلاقانه شهری

مناطق شهری درحال رشد، ما را به ایده خلاقانه شهری نیازمند می کند که فشار را از روی زیرساخت های شهری و منابع آن برمی دارد. این ایده ها می توانند با تکنولوژی بالا یا ساده باشند، همانطور که در 5 نمونه زیر خواهیم دید:

———————

مطالب پیشنهادی : 

♦  ایده های متفاوت برای فضای سبز در شهر های جهان

♦  بهترین ایستگاه های مترو در دنیا

———————

 

5 ایده خلاقانه شهری

تولید انرژی از پیاده روی

پرسه زدن در شهر می تواند شگفتی های آن را برای ما آشکار کند. اما می دانستید که این کار همچنین می تواند به افزایش تقاضای انرژی منجر شود؟

شرکت بریتانیایی فناوری پاک PaveGen اخیرا پیاده راه هوشمندی به ابعاد 10 متر مربع درقلب شهر لندن نصب کرده است. در این ایده خلاقانه شهری تایل های پیاده رو با طراحی هوشمندشان گام های افراد را به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند. زمانی که افراد از این مسیر عبور می کنند، وزن آنها منجر به چرخش ژنراتوری که زیر این سطح قرار دارد می شود و طی فرآیندی که القای الکتورمغناطیسی نام دارد انرژی بوجود می آورد. این انرژی می تواند برای چراغ های خیابانی استفاده شود.

پیاده رو مولد انرژی در لندن

پیاده رو هوشمندی که با راه رفتن روی آن انرژی الکتریکی تولید می شود.

این تایل های همچنین داده های بلادرنگ (real-time) را جمع آروی می کنند و می توانند  موقعیت مکانی و تعداد گام هایی که برداشته می شود را ردیابی کنند. این پیاده رو همچنین به یک اپلیکیشن در گوشی های هوشمند متصل می شود و می تواند توسط عابران برای مشاهده تعداد گام ها استفاده شود. همچنین آنها می تواند از آن به پول دیجیتال برای گرفتن تخفیف از مغازه های اطراف، در ازای تعداد قدم هایشان ، استفاده کنند.

ما برای راه رفتن و گشتن در شهر نیاز به بهانه ای نداریم، اما گرفتن پاداش در ازای انجام اینکار می تواند پاداش لذت بخشی باشد. ضمن اینکه این کار باعث می شود احساس کنیم ما عناصر فعالی در زیستگاه شهریمان هستیم.

درختان هوشمند

یکی از چالش های زندگی در شهرها کمبود سایه بان های سبز است. باوجود اینکه وجود گیاهان سبز برای داشتن هوایی پاک ضروری است، نبود درخت کافی در برخی نقاط شهرها محسوس است.

به CityTree خوشامد بگویید. این ایده خلاقانه شهری سازه حدود 4متر بلندی دارد و شبیه به یک بیلبورد الکترونیکی اما با یک تفاوت است: سطح آن با توده ای سبز از خزه پوشیده شده است. ویژگی ای که CityTree را قادر می سازد تا گرد و خاک و آلودگی های نامرئی مثل اکسید نیتروژن را از هوا پاک کند. یکی از این سازه ها می تواند اثر زیست محیطی معادل 275 درخت داشته باشد.

سازه سبز برای تصفیه هوای شهر

درخت هوشمند شهری

تیم طراح این اختراع- متشکل از یک معمار، یک متخصص کشاورزی، یک مهندس مکانیک و یک متخصص آی تی- موسسان یک شرکت برلینی به نام Green City Solutions هستند که تلاش می کند تا به تنفس دوباره مناطق شهری کمک کند.

cityTree همچنین به شکلی طراحی شده که با اتصال به گوشی های هوشمند و  تبلت ها و ارائه داده ها و آنالیز بر روی عملکرد محیط، به عنوان یک فیلتر هوشمند عمل کند.

شما می توانید برای آشنایی با فواید حضور درختان در شهر مطلب ” تاثیر کاشت درختان در شهر ها ” را مشاهده کنید.

ساختمان های موقتی قابل حمل

همانطور که شهر های ما متراکم تر می شوند و حومه شهرها در حال رشد هستند، ما باید برای بلایای طبیعی غیرمنتظره آماده باشیم. آتش سوزی، سیل و زلزله می تواند حتی در توسعه یافته ترین کلانشهرها نیز به وقوع بپیوندد. اما گاهی اوقات پیشرفته ترین راهکارها نیز بی استفاده می شوند، زمانی که مردم تنها به یک سقف روی سرشان نیاز دارند.

یک شرکت مهندسی انگلیسی به نام  Ten Fold در این ایده خلاقانه شهری ساختمان های موقتی که به راحتی سرهم می شوند ایجاد کرده است. این سازه متحرک می تواند در کمتر از 10 دقیقه و تنها با استفاده از مته دستی ساخته شود. ساختار مدولار این طرح به این معنی است که ابعاد اتاق ها و در و پنجره های متناسب با عملکرد آن ساختمان قابل تغییر است.

ساختمان موقت مدولار

سازه ای برای ایجاد سرپناه موقت در شهر

می توان در آینده این ساختمان ها را به عنوان واحدهای درمانی یا برای اقامت شهروندانی که تحت تأثیر یک فاجعه ناخوشایند یا غیرمنتطره قرار گرفته اند بکار برد.

سرپناهی در جنگل بتنی

زندگی در شهرها گرچه مزایای فراوانی دارد، اما همهمه استرس زای دائمی را موجب شده است. برای یافتن نقطه ای آرامش بخش درست در وسط چشم انداز شهری، طراحی هلندی ایده تبدیل نیمکت های معمولی شهر به پیله هایی شخصی را ارائه کرده است.

Thor ter Kulve طراح این “نیمکت پارک حبابی” آنرا به وسایل ضروری، از جمله یک شارژر usb برای گوشی هوشمند  و همچنین پوشش محافظ ضد آب مجهز کرده است.

نیمکت های حبابی در پارک

تبدیل نیمکت های پارک به پناهگاهی شخصی

این طراح در سایت خود می گوید:” من مواد و مصالح موجود و شناخته شده را با تکنیک هایی از جمله کابینت سازی، کاربا چوب خیاطی و الکترونیک ترکیب کردم”. او این نیمکت حبابی خود را “مدل اولیه اندیشه” می نامد

آنتن اینترنت قابل حمل

خوب است که هراز چندگاهی گوشی همراه خود را کنار بگذارید و به چیزهایی که محیط شهر در اختار شما قرار داده، مثل فضای سبز، توجه کنید. اما با وجود فضای شهری که بیش از پیش با فضای مجازی در ارتباط است ما عموما به اینترنت برای کسب اطلاعات و اخبار مهم نیاز داریم. بنابراین  خواه ناخواه ما به گوشی های همراهمان وابسته ایم.

معمولا پارکها به سیگنال های وای فای مجهز نیستند. در واقع ویژگی اصلی پارک ، و هدف اصلی طراحان شهری، ایجاد فضایی آرام برای دور شدن از گوشی های همراه و استراحت است.

ایتگاه متحرک وای فای

ایستگاه اتصال به وای فای در پارک

با این وجود عدم اتصال به این معنی است که بازدیدکنندگان و توریستهایی که به پارک می روند نمی توانند اطلاعات مورد نیازشان، مثل زمان حرکت یا تغییرات آب و هوا را بدست آورند. حالا پارکی در نیویورک به کمک یک گروه معماری به راهکاری دست یافته است: یک ایده خلاقانه شهری با صفحه بازشونده و متحرک اتصال به وای فای. این مجموعه منحصر بفرد شامل جایی برای نشستن است و بوسیله یک دوچرخه جابجا می شود و مناسب کسانی است که نیاز به دسترسی به اطلاعات در فضای شهری دارند.

منبع : smart-magazine.com

نظر بدهید