راه هایی برای ساختن شهرهایی بهتر

برنامه ریزان شهری، دولت ها و توسعه دهندگان همواره به دنبال این هستند که شهرها را قابل سکونت و سرزنده کنند. اما چه ویژگی هایی به این موضوع می انجامد؟ چه مناطقی از شهر بیشترین و کمترین سرزندگی را دارند؟ رتبه بندی هایی که بهترین شهرها برای سکونت را مشخص می کنند راهنمای مفیدی در این رابطه برای ما نیستند.

در گزارشی به نام “خلق شهرهایی سرزنده در استرالیا” که به تازگی منتشر شده است، تیمی از محققین تلاش کرده است اولین مقیاس های اصلی کیفیت سکونت و سرزندگی در شهرهای پایتخت استرالیا را مشخص کرده و به وجود آورد.

این گروه ویژگی سرزندگی شهر را به 6 حوزه تقسیم کرده است: پیاده روی، حمل و نقل عمومی، فضای باز عمومی، وجود مسکن، اشتغال، شرایط تغذیه. مبنای این تعریف، یافته های آنها در ارتباط با فاکتور های حیاتی برای ایجاد جوامع قابل سکونت، پایدار و سالم است.

اگر می خواهید با مفهوم سرزندگی و کیفیت شهری بیشتر آشنا شوید مطلب بهترین شهرهای دنیا برای زندگی را در سایت ما مطالعه کنید.

هر یک از این حوزه ها به سلامت و نتایج سلامت در شهر مرتبط است. همچنین این عوامل در سطح خانه های شخصی، حومه شهر و شهرها قابل اندازه گیری است. این به معنی است که ما می توانیم مناطقی داخلی شهر و  همچنین شهرها را با هم مقایسه کنیم.

گرچه تمام این حوزه ها دارای اهمیت هستند اما سه مورد از آنها را دقیقتر توضیح خواهیم داد:

پیاده روی در شهر

در شهری سرزنده، خیابان ها و محلات به گونه ای طراحی شده اند که افراد را به پیاده روی به جای رانندگی تشویق می کنند. خانه ها، مشاغل، مغازه ها، مدارس و دیگر مقاصد روزمره در فواصل کوتاهی از یکدیگر قرار گرفته اند. شبکه خیابان ها برای عابران پیاده مناسب است و  شهردارای پیاده روهایی با کیفیت بالا، بلوک های کوتاه، بن بست های کم و مسکن با تراکم بالاست.

پیاده روی عامل مهمی در سنجش کیفیت سکونت در شهر است، زیرا می تواند گونه های فعالی از حمل و نقل را توسعه دهد. شیوه زندگی که به سمت بی تحرکی و ساکن بودن پیش می رود، یک معضل سلامتی در جهان امروز است  که در سال 3.2 میلیون مرگ قابل پیش گیری را منجر می شود. در استرالیا 60 در صد از بزرگسالان و 70 درصد از کودکان و نوجوانان تحرک کافی ندارند.

پیاده روهای شهرهای استرالیا

کیفیت پیاده روی در شهر، شاخصی برای سرزندگی شهری

این گروه تحقیقاتی در استرالیا قابلیت پیاده روی در شهر را با استفاده از ویژگی هایی که به مزایای سلامتی مربوط است اندازه گیری کرده است. شاخص پیاده روی شامل تراکم مسکن، دسترسی به مقصدهای هرروزه و اتصالات خیابان ها در فاصله 1600 متر از یک سکونتگاه بود. این فاصله ای است که بطور معمول می توان آنرا پیاده طی کرد و معادل حدودا 20 دقیقه پیاده روی است و ویژگی های این مسیر بر احتمال اینکه یک شخص تصمیم بگیرد در آن پیاده روی کند تأثیر می گذارند.

با این حال محلات با قابلیت پیاده روی تنها زمانی تمام ظرفیت خودر ا بدست می آوردند که ساکنین دسترسی آسانی به محل کار خود، خصوصا بوسیله حمل و نقل عمومی، داشته باشند

حمل و نقل عمومی

شهرها با کیفیت زندگی بهتر به جای رانندگی استفاده از حمل و نقل عمومی را توسعه می دهند. بیشتر خانه ها در فاصله نزدیکی به ایستگاه های حمل و نقل قرار دارند و خدمات آنها برای آسایش ساکنین، دائمی است.

دسترسی مناسب به حمل و نقل عمومی از دو جنبه  به سلامت جامعه کمک می کند: یکی با تشویق به راه رفتن و دوم کاهش وابستگی به رانندن خودروهای شخصی.

یکی از اصلی ترین وسایل حمل و نقل عمومی در شهرهای بزرگ دنیا مترو است. با بهترین ایستگاه های مترو جهان در در سایت ما آشنا شوید.

شهرهای استرالیا بطور عمده برای اتوموبیل ها طراحی شده اند و نتیجه آن هزینه برای سلامتی جامعه شده است. هر ساعتی که صرف رانندگی می شود می تواند ریسک چاقی را در فرد به اندازه 6% افزایش دهد. حوادث ناشی از رانندگی در جاده ها هشتمین علت مرگ و معلولیت در سطح جهان  و یکی از علل اصلی مرگ در استرالیا تا سن 44 سالگی است.

خودروها همچنین منبع اصلی آلودگی هوا و آلودگی صوتی در شهر هستند که تهدیدی برای سلامت جسمی و روحی ما بشمار می روند.

تحقیقات قبلی این گروه نشان میدهد زمانی که ایستگاه های حمل و نقل عمومی در فاصله 400 متری خانه قرار دارد، احتمال اینکه مردم پیاده روی کرده یا از این وسایل استفاده کنند بیشتر است. زمان های مناسب سرویس دهی این خدمات شهری نیز مهم است و لازم است حداقل هر سی دقیقه در روزهای عادی هفته باشد.

حمل و نقل شهری و افزایش سرزندگی

نقشه تراکم ساکنین حومه در فاصله 400 متری از ایستگاه های حمل و نقل شهری

در “خلق شهرهایی سرزنده در استرالیا” این مقیاس ترکیبی ،برای ترسیم درصد خانه های حومه، مناطق دولتی محلی و یا شهر با دسترسی نزدیک به حمل ونقل عمومی استفاده شده است.

مکان های عمومی باز

در جوامع سرزنده بیشتر مردم در نزدیکی فضاهای باز سبز و در دسترس مثل پارک، زمین بازی و یا مناطق حفاظت شده زندگی می کنند.

فضاهای سبز فواید سلامتی جسمی و روحی برای افراد و فواید زیست محیطی و اجتماعی برای جوامع دارند. پارک ها فرصتی برای فعالیت های فیزیکی مثل پیاده روی، بازی های با توپ و قدم زدن با حیوانات خانگی فراهم می کنند.

تحقیقات در حال یافتن رابطه ای آشکار بین زندگی در محلات با پارک های بیشتر و فعالیت های فیزیکی بیشتر است.

فضاهای سبز شهری همچنین برای گیاهان و حیواناتی که در نتیجه توسعه شهری آواره شده اند نیز مهم بوده و از این لحاظ نیز دارای مزایای زیست محیطی است. اثر خنک کننده درختان و فضاهای سبز می تواند نقش مهمی در حفظ کیفیت سکونت در شهرهای استرالیا ایفا کند. به خصوص  اینکه امواج گرمایشی در ملبورن و سیدنی تا سال 2040  ممکن است به پنجاه درجه سانتی گراد برسد.

پارک ها و فضاهای سبز برای بازی کودکان

فضاهای سبز و افزایش سرزندگی شهری

در تحقیقاتی که به زودی منتشر خواهد شد این گروه تحقیقاتی نشان داده است که دسترسی به فضاهای باز  عمومی در محدوده 400 متری ( در حدود پنج دقیقه پیاده روی) با مساحت 1.5 هکتار پیاده روی تفریحی را به همراه خود دارد.

برای این گزارش ، تلاش شده است مجموعه ای از فضاهای باز عمومی را پیدا شود که ماندگار و در دسترس در سطح ملی باشد. بعضی از این مناطق اطلاعات در دسترسی از تحقیقات قبلی یا شوراهای محلی داشتند و تصاویر ماهواره ای نیز اطلاعات مفیدی در مورد پوشش گیاهی در اختیار قرار می دهد.

با این حال ما نیاز به استانداردهای داده های ملی داریم که شهرها را قادر به ارزیابی و نظارت بر پیشرفت آنها در جهت دستیابی به اهداف در راستای بهبود کیفیت زندگی شهرها کند.

شهر سرزنده چیزی فراتر از مجموع بخش های مختلف آن است.

عبارت “سرزندگی شهر” یا شهرهایی با کیفیت زندگی بالا ترکیبی است از خیابان هایی شاخص، ساکنانی شاد که پیاده روی یا دوچرخه سواری کرده یا از حمل و نقل عمومی استفاده می کنند و کودکانی که در پارک های محله خود بازی می کنند. این تصویر، گرچه الهام بخش است، اما برای برنامه ریزان و مسئولانی که در حال تلاش برای ساخت شهرهایی با کیفیت زندگی بهتر هستند کارآمد نیست.

تجزیه شاخص سرزندگی و کفیت زندگی شهری به6 حوزه ای که قابل اندازه گیری بوده و به سلامت و رفاه مرتبط باشد، آنچه را سیاست گذاران و متخصصان نیاز دارند برای آنها فراهم می کند تا مطمئن باشند که ما می توانیم سرزندگی شهرهایمان را در ضمن رشد آن حفظ کرده و بهبود بخشیم.

 

منبع : weforum.com

نظر بدهید