کاهش حوادث رانندگی با کاهش سرعت

ما می توانیم زندگی  افراد زیادی را در سرتاسر جهان نجات دهیم، اگر تنها سرعت خودرو خود را کم کنیم.سالانه بیش از 1.25 میلیون نفر- که بیشتر آنها جوان هستند- در حوادث رانندگی جان خود را از دست می دهند. بخش بزرگی از این تلفات قابل پیشگیری است: حدود یک سوم این اتفاقات به خاطر سرعت بالای خودروهاست. در کشورهای کم درآمد یا متوسط این نسبت به نصف می رسد.

تاثیر سرعت خودرو در تلفات حوادث رانندگی

صرف نظر ازاینکه درکجای دنیا زندگی می کنید، سرعت مشکلی مرگ آفرین است. مطالعات نشان می دهد که دربیشتر جاده ها، در اکثر کشورها، 40 تا 50 درصد اتوموبیل ها در سرعتی بالاتر از حد مجاز رانندگی می کنند. و سرعت داشتن و نداشتن یک اتوموبیل می تواند نقطه تمایز مرگ و زندگی باشد. به عنوان مثال احتمال  مرگ در صورت بروز حوادث رانندگی، برای کسی که با سرعت 120 کیلومتر بر ساعت می راند نسبت به ماشینی که با سرعت 50 کیلومتر بر ساعت حرکت می کند سه برابر بیشتر است.

عبور کودکان از خط کشی عابر

عبور امن کودکان از خیابان با کاهش سرعت خودروها

مطالبی پیشنهادی ما به شما :

 

چگونه در محله ای ناامن در امان باشیم؟

8 راه ساده برای امن تر شدن محله تان

چرا آهسته برانیم؟

روزانه ما برای رسیدن به کار، مدرسه یا دانشگاه و یا شاید تفریح در شهر سفر می کنیم،. سلامت و ایمنی ما در این سفرها به اندازه رسیدن به مقصد دارای اهمیت است.

با کاهش سرعت و توجه به محدودیت های سرعت، می توانیم خیابان ها را برای همه امن کنیم. برای کودکانی که به مدرسه می روند، برای سالمندانی که از خیابان گذر می کنند، برای کارگرانی که به سمت محل کارشان می رانند و برای تمام استفاده کنندگان از خیابان. سرعت عامل اصلی خطر است. هرچه سرعت شما بیشتر باشد احتمال حوادث رانندگی ،خطر تصادف و نیز شدت عواقب آن افزایش می یابد.

سرعت کم، خطر تصادف و حوادث رانندگی را به چند دلیل کاهش می دهد:

احتمال اینکه راننده بتواند کنترل وسیله را حفظ کند بیشتر می شود.

احتمال اینکه راننده بتواند خطر پیش رو را پیش بینی کند بیشتر می شود

هرچه سرعت شما کمتر باشد، مسافتی که در حین تصمیم گیری و اقدام شما برای جلوگیری از برخورد طی می شود کاهش می یابد (فاصله واکنش)

در سرعت پایین، شما شانس بیشتری برای اجتناب از برخورد خواهید داشت.. همچنین، هرقدر شما آهسته تر برانید زمان کمتری برای متوقف کردن خودرو در هنگام ترمز کردن لازم است. (فاصله ترمز)

کاهش مسافت بعد ترمز با سرعت کمتر

نمودار مسافت توقف هنگام ترمز اضطراری در سرعت های مختلف

زمانی که شما با سرعت پایین حرکت می کنید، انرژی حنبشی یا حرکتی خودرو و شما(راننده یا مسافران ) کمتر است. بنابراین هنگام برخورد به خودرو دیگر یا موانع انرژی کمتری آزاد می شود. بخشی از این انرژی آزاد شده توسط اشیا درگیر در تصادف جذب خواهد شد و بخشی بوسیله بدن انسان جذب می شود که منجر به آسیب می شود. بدن ما آسیب پذیر است و در صورت وارد شدن انرژی زیاد آسیب می بیند. بنابراین سرعت کمتر مساوی است با آسیب کمتر.

علاوه بر این سرعت کمتر خطر حوادث رانندگی و صدمات ناشی از آنرا برای گروههای آسیب پذیرتر، یعنی عابران و سرنشینان وسایل نقلیه سبک مثل موتورسیکلت و دوچرخه، می کاهد. مطالعه ای که اخیرا صورت گرفته نشان می دهد خطر مرگ عابران بزرگسال در برخورد با خودرویی با سرعت 60 کیلومتر در ساعت 20% است و بهترین شانس عابران برای زنده ماندن، در تصادف با سرعت های زیر 30 کیلومتر بر ساعت است. یکی دیگر ازدلایلی که نشان می دهد باید آهسته برانیم!

تابلوی کاهش سرعت

کاهش سرعت و امنیت بیشتر جاده ها

اقدامات لازم برای کاهش سرعت

اگر سرعت رفت و آمد در شهر 50 کیلومتر در ساعت یا کمتر تعیین شود و اجازه دهیم مسئولان حدود سرعت را در اطراف مدارس یا مناطقی که جریان پیاده در آن بیشتر است کاهش دهند، می توانیم زندگی های زیادی را حفظ کنیم. مایه خوشحالیست که 47 کشور در سراسر دنیا هم اکنون این روش را اجرا می کنند. اما نیاز است که بیشتر به گسترش این اقدامات بپردازیم و اطمینان حاصل کنیم دولت های بیشتری آنرا اتخاذ می کنند.

جای تعجب نیست که کشورهایی نظیر هلند، سوییس و انگلستان که رویکرد جامعی برای ایمنی جاده ها به کار بسته اند، بیشترین موفقیت را در کاهش نرح مرگ و میر و آسیب های ناشی از تصادفات رانندگی داشته اند. این کشورها اولویت بالایی برای کاهش نرخ سرعت در شهر درنظر گرفته اند و گامهایی مثبت  برای بهبود ایمنی جاده ها، وسایل نقلیه، رانندگان و تمام افراد دیگری که از جاده ها و خیابان ها استفاده می کنند، مثل موتورسوارها و عابرین پیاده، برداشته اند.

به عنوان مثال، کشورهای پیشرو در این زمینه  عناصر و ویژگی هایی برای جاده های و خیابان ها ساخته اند که ترافیک را آرام کند، مثل میدان. همچنین محدودیت های سرعت متناسب با شرایط خیابان ها و جاده های محلی تنظیم کرد اند و در عین حال اقدامات شدیدتری برای کاهش تخلفات ترافیکی  و حوادث رانندگی انجام داده اند. آنها همچنین شروع به اجباری کردن تکنولوژی های حفظ جان سرنشینان،مثل ترمز اضطراری خودکار، برای خودروهای جدید کرده اند.

رهبران شهری در سراسر جهان، از آدیس آبابا تا بمبئی و بانکوک، نقش کلیدی در اجرای این اقدامات داشته اند. اقداماتی که نه تنها جان افراد را نجات می دهد، بلکه شهرهای آنها را به طرق مختلف سالمتر می سازد. خیابان های ایمنتر مردم بیشتری را به قدم زدن و دوچرخه سواری ترغیب می کند، بنابراین منجر به کاهش آلودگی هوا می شود که ارتباط مستقیمی با بیمارای مزمن تنفسی، سرطان، و بسیاری از بیماری های دیگر دارد.

هفته جاده های امن در ایران

رویدادهایی برای ترویج شعار “سرعت کمتر، حفظ جان افراد ” در ایران

بر مبنای این دستاوردها، سازمان بهداشت جهانی و موسسه بشردوستانه بلومبرگ و سایر شرکا با رهبران شهری همکاری می کنند تا داده های مورد نیاز برای شناسایی مشکلات مناطق به شکل کارآمدتری جمع آوری شود. بر مبنای این داده ها آنها می توانند مناطق مناسبی را تعیین کنند که در آن با منابع محدود خود بیشترین پیشرفت و بهبود را حاصل کنند. ما نیز می توانیم مقامات محلی را حمایت کنیم تا کمپین هایی با هدف افزایش آگاهی مردم به کار بیاندازند و حمایت های مردمی برای قوانین جدید ایمنی جاده ها و مجازات های شدید تر بوجود آید.

افزایش ایمنی جاده ها و خیابان ها یکی از بهترین فرصت هاییست که ما برای نجات جان انسان ها در سراسر دنیا داریم. و خبر خوب این است که با شروع از راه حل های گفته شده، ما اکنون می دانیم که چگونه این کارها را انجام دهیم.

کاهش سرعت خودرو ها و افزایش ایمنی خیابان ها باعث می شود کودکان با خیال راحتتری در این فضاهای شهری بازی کنند که این حضور تاثییرات مثبت زیادی در رفتار آن ها داشته که می توانید برای آگاهی از آن ها مطلب ” طراحی شهرهایی بهتر برای کودکان ” را مشاهده فرمایید.

جهانی که در آن افراد بسیار کمی جان خود را به خاطرتصادفات خودرویی از دست می دهند ممکن و کاملا قابل دستیابی است. این به ما بر می گردد که چگونه آنرا به واقعیت تبدیل کنیم.

چنانچه شما از خیابان های محل زندگی خود اعتراض دارید و تصادف های زیادی در این مکان ها شکل میگیرد می توانید با در سایت جارجو این مسئله را به اشتراک بگذارید تا اطرافیانتان آن را مشاهده کنند و مشکلاتتان حل شود. منبع : weforum   و    unroadsafetyweek

نظر بدهید