راه های حل مشکلات شهر و محله – قسمت اول

همه دوست داریم محل زندگی آرام و بی‌دردسری داشته‌باشیم، ولی همیشه مشکلات ریزودرشتی وجود دارد که ممکن است ما را خسته و عصبی کند. برای این مشکلات راه حل هایی وجود دارد که می تواند تا حد زیادی عملکرد شهر را بهبود بخشد و محیط آن را بهتر کند. وقت آن است که خود شما تغییر ایجاد کنید و شروع به حل مشکلات شهر و محله تان کنید. از نبودن کتابخانه یا پارک گرفته تا مشکلات ساختاری و ترافیکی، همه و همه را می توان با پیگیری حل کرد.

در این مطلب ما برای شما شرح می دهیم که چطور می توانید به حل مشکلات شهر و محله تان پردازید و مراحل  و راه حل آن را برای شما توضیح می دهیم. مراحلی که در این مطلب دو قسمتی خواهید خواند شامل 3 بخش ایده دادن برای حل مشکلات شهر و محله ، بیان حرف ها و مشکلات و  پیگیری درخواست هایتان است که در قسمت اول این مطلب بخش ایده دادن برای حل مشکلات شهر و محله را خواهید خواند.

برای بهتر کردن محله و شهر لازم است قبل از هر چیز از خودتان شروع کنید. شاید تا به حال به این موضوع فکر نکرده باشید، اما کارهای زیادی هست که می توانید خودتان به تنهایی انجام دهید و تا حد زیادی محله تان را بهتر کنید.

 برای آشنایی با این موضوع مطلب ” چگونه می توانید خودتان محله تان را بهتر کنید ”  را به شما پیشنهاد می کنیم .

مراحل ایده دادن برای حل مشکلات شهر و محله

مشکل  را بررسی کنید

شما بدون این که مشکل و علت های احتمالی آن را پیدا کنید نمی توانید مسائل آزار دهنده و نامناسب محیط زندگیتان را حل کنید پس اولین قدم برای حل مشکل شهر و محله تان شناسایی و بررسی مشکل و مسائل منطقه تان است.

اول تحقیق کنید که آیا مشکل مد نظرتان، یک اتفاق است یا موضوعی ریشه ای. قبل از اینکه قدم‌های بعدی را بردارید به دفتر شهرداری بروید، مقالات و اخبار محلی را بخوانید تا بفهمید چه کاری در شهر در حال انجام است، یا چه تصمیماتی مورد تایید قرار گرفته است. اگر منابع خبری محلی مناسبی نداشته یا به آن‌ها دسترسی ندارید، به وبسایت شهرداری یا منطقه مراجعه کنید. در وبسایت ها ممکن است بتوانید اطلاعاتی در مورد جلسات مختلف با موضوع بهبود یا تغییرات در شهر بدست بیاورید.

برای مثال، می‌توانید به شهرداری بروید و پرس‌وجو کنید که آیا قصد دارند تغییراتی در محله‌تان انجام دهند یا نه. یا آیا قرار است در محدوده زندگیتان ساختمانهای فرهنگی، آموزشی یا … ساخته شود؟

حل مشکلات شهر و محله

یررسی مشکلات شهر

 

مشکلات را مستند کنید و بنویسید

اگر مشکلی مورد توجهتان است باید آن را ثبت کنید. لازم است تا جای ممکن اطلاعات جمع‌آوری کنید تا بتوانید به شکل درستی به حل مشکلات شهر و محله تان بپردازید. اطلاعاتی که شما ارائه می‌کنید ممکن است مخلتف و متفاوت از هم باشند، با اینکار میتوانید به موضوع اشراف بیشتری داشته باشید.

آدرس و مکان و حتی زمانی که مشکل رخ می دهد را ثبت کنید، اگر مشکلاتان مربوط به حادثه‌ای است، اظهارات افرادی که در آن محدوده زندگی می‌کنند را بشونید و جست‌وجو کنید چه چیزهایی می‌تواند درباره آن به شما کمک کند .

به عنوان مثال، اگر در خیابان محله‌تان دائما ترافیک وجود داشته باشد ، باید ببینید این ترافیک چقدر طول می‌کشد ، ماشین‌ها از کجا وارد می‌شوند و به کجا می‌روند. به طورکلی باید بدانید که مشکلات شهر چگونه بر محیط تاثیر می‌گذارد.

مستند کردن مشکلات

شناسایی علت های احتمالی

سعی کنید بفهمید علت مساله چیست. شاید یک مشکل به خاطر برنامه‌ریزی قبلی شهر ، خط قرمزها یا عدم وجود بودجه اتفاق بیفتد.

یک راه دیگر برای پیدا کردن علت ایجاد ترافیک، یافتن منبع ایجاد مشکل است. به سمت انتهای خیابان خود راه بروید تا ببینید آیا مسبب آن چراغ راهنمایی است یا نه، و یا به جهت مخالف بروید تا ببینید آیا ماشین‌ها به دلیل رویدادی مثل تصادف اتومبیل یا حتی بزرگراه به سمت پایین خیابان حرکت می‌کنند یا خیر. حالا آنچه را که مشاهده می‌کنید یادداشت کنید تا بعدا بتوانید یادداشت خود را بررسی کنید.

با انجام برخی تحقیقات اولیه در مورد اصول طراحی برای یک تقاطع براساس الگوهای ترافیک ، یک قدم جلوتر بروید. برای مثال ممکن است با بررسی تعداد خودروهای در تردد به راه حل‌هایی مانند نصب چراغ راهنمایی یا تغییر طراحی چهارراه یا تقاطع برسید.

بسیاری از مشکلات شهر ممکن است با کمک همسایگان قابل‌حل باشند و نیازی نباشد درخواست ها و زمان زیادی صرف آن کنید. برای آشنایی با این مشکلات و راه حل هایشان نگاهی به مطلب ” بهتر شدن محله از طریق ارتباط با همسایگان  ” بیاندازید.

حل مشکلات شهر و محله

شناسایی علت های احتمالی

پیشنهاد یک راه حل

تشخیص مشکل تنها بخشی از فرآیند است و حتما باید راه‌ حل مناسبی برای مشکل پیشنهاد کنید. این مرحله می‌تواند شامل تجسم تغییراتی باشد که می‌خواهید به وجود بیاید و این که در گذر زمان چگونه بر جامعه تاثیر خواهند گذاشت.

 اگر بودجه کافی برای انجام کار وجود ندارد به دنبال یک سرمایه‌گذار باشید و برای او برنامه‌های خود را توضیح دهید .او را قانع کنید که حل مشکل شهر علاوه بر محله و شهری بهتر برای او صرفه اقتصادی خواهد داشت. اگر سرمایه‌گذار مناسبی پیدا نکردید کمپینی در محله خود راه بیاندازید تا بتوانید برای حل مشکل شهر و محله تان بودجه کافی را جمع‌آوری کنید.

اگر دنبال ایده‌های خلاقانه برای محله یا شهر خود هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم مطلب ” 10 راه خلاقانه برای بهتر کردن محله ”  را مشاهده کنید.

حل مشکلات شهر و محله

پیشنهاد یک راه حل برای حل مشکل

ایده خود را طراحی کنید.

اگر راه حلی برای حل مشکلات شهر دارید آن را طراحی کنید و بررسی کنید چه تاثیری بر محیط خواهد گذاشت. اگر ایده شما درباره پیشنهاد تغییر طرح خیابان است، می‌توانید انواع جریان ترافیک موجود را بررسی کرده و نقاطع ها و مسیر ها را مطالعه و مقایسه کنید. یک جستجوی اینترنتی ساده ، منابع زیادی در اختیار شما قرار می دهد و پس از آن شروع به طراحی و ارائه راه حل کنید.

به طور کل شما باید زمان را در نظر داشته باشید تا مشخص کنید چه مدت طول می کشد تا تغییرات مورد نظرتان اعمال شود. همچنین باید به هزینه عملیاتی ایده‌تان و شخصی که مسئول انجام آن است  توجه کنید و تاثیرات ایده را بر شهر یا محله در کوتاه‌مدت و بلندمدت مورد بررسی قرار دهید. برای مثال اگر محله یا شهرتان هزینه نگهداری پارک را به سختی فراهم می کند شما نمی توانید درخواست یک مجموعه ورزشی بزرگ را از شهردار منطقه خود داشته باشید.

حل مشکلات شهر و محله

طراحی ایده

 

منبع : wikihow

نظر بدهید