چرا شهرنشینی را دوست داریم؟

اگر طبیعت و زندگی در آن خوب است پس چرا بیشتر ما شهرنشینی را به زندگی در روستا ترجیح می­‌دهیم؟ اگر واقعا به دنبال زندگی آرام و کم­‌استرسی هستیم چرا شهرها را با وجود استرس و تنش بالا برای زندگی انتخاب می­‌کنیم؟

مطالب پیشنهادی:
تأثیر شهر بر فشارخون افراد
تأثیرات فضای شهری مناسب بر سلامت انسان

صحبت از شهرنشینی که می شود، به سرعت لیستی بلندبالا از مشکلات در ذهنمان نقش می­بندد؛ خصوصا اگر ساکن شهرهای بزرگی مثل تهران باشیم همیشه از هزینه­‌های بالا، ترافیک و شلوغی و سروصدا و آلودگی گله مندیم. با این توصیف جای شگفتیست که همچنان تعداد آدم­هایی که شهر را برای سکونت انتخاب می‌کنند و در آن می­‌مانند نسبت به کسانی که قصد دور شدن از آن را دارند بیشتر است. موضوعی که  آمارهای جهانی هم آنرا تأیید می­‌کنند. در حال حاضر 55% جمعیت جهان ساکن شهرها هستند و طبق پیش بینی سازمان ملل تا سال 2050 این عدد به 68% خواهدرسید.

شهرها به ساکنین آنها انرژی می‌­دهند!

یکی از علت های این موضوع را می­توان در نیازها و انتظارات انسان امروزی از محیط اطرافش جست­‌و­جو کرد. حتما برای شما هم پیش آمده که برای مدتی از شهر فاصله گرفته­‌ و به روستا یا دل طبیعت رفته­‌اید. اما معمولا بعد از چند روز از این فضا خسته شده و اصطلاحا حوصله‌تان سر میرود. در واقع کسانی که در شهر بزرگ شده­‌اند و به زندگی شهری خو گرفته­‌اند به سبک زندگی پر جنب و جوش تر (از نوع شهری آن) عادت دارند.

واکمن مدیر برنامه مطالعات شهری در آمریکا در این باره می­‌گوید که در این کشور همواره یک نگاه ضدشهری وجود داشته که طبیعت و محیط طبیعی را راه‌حلی برای تمام مشکلات زندگی می­‌داند. اما واقعیت این است که انسان هزاره جدید به زندگی اجتماعی پربارتری بیرون از خانه خود نیاز دارد. او می­خواهد در محله­‌های شهر بگردد، شبها را در رستوران‌ها و کافه­‌های شلوغ شهر بگذراند و از طریق شبکه­‌های اجتماعی با دیگران ارتباط برقرار کند.

حمل­‌و­نقل آسانتر در شهر، شرایط فرهنگی متفاوت، وجود مکانهای مختلف برای تفریح و غذا­خوردن، جمعیت متنوع و گروه‌­های مختلف اجتماعی شهرها را به مکانهای پر انرژی تبدیل می­‌کند.

رویدادهای خیابانی در زندگی شهری

موسیقی خیابانی و زندگی جاری در شهر

گرچه برای برخی از مردم این انرژی بالا شهری نمودی جز سر­وصدای آزاردهنده و صدای بوق تاکسی­‌ها و آژیر پلیس و آتش‌­نشانی ندارد، اما بسیاری دیگر از شهروندان از فعالیت و جنب­‌وجوش شهر، زندگی شبانه جاری در شهرها بعد از غروب آفتاب، تئاترها و رستوران­ها و میدان­‌هایی که محل تجمع و ایستادن مردم است انرژی می­گیرند.
 ویلیام هلمریچ جامعه شناسی که تحقیقاتی در­رابطه با تجربه زندگی شهری در نیویورک انجام داده معتقد است کسانی که در شهرها به دنیا می­‌آیند، توانایی کنترل اوضاع را در خود دارند. برای این افراد شهرنشینی آرامش‌بخش است. آنها می­‌توانند در متروهای شلوغ آرام گیرند، بدون توجه به صدای موسیقی های خیابانی راه خود را رفته و با وجود تمام سر­‌و­صداها آرامش خود را حفظ کنند.   

تست : زندگی در کجا برای شما مناسبتر است؟

امکانات بیشتر، فرصت­‌های بهتر

به نظر می­رسد مهمترین چیزی که مردم را در شهرها خصوصا شهرهای بزرگ با وجود تمام مشکلات نگه‌می­دارد، امکانات بیشتر آن است. مکانهای بیشتر برای تفریح، امکانات بیشتر برای حمل­‌ونقل عمومی، مراکز خدماتی بیشتر و تنوع فعالیت­‌ها قطعا مردم بیشتری را به خود جذب خواهدکرد.

 علاوه‌­بر­این شما در شهر فرصت­‌های شغلی بیشتر و متنوع­‌تری دارید. با گروه­ها و تفکرات متنوع‌­تر و بیشتری در­ارتباطید و همین موضوع فرصت­‌های بیشتری برای شما بوجود می­‌آورد.

شلوغی در بازار بزرگ تهران

ازدحام و شلوغی در کنار فرصت ها و امکانات بیشتر در شهر

 شرکت Zipcar که در زمینه خودروهای اجاره‌­ای فعالیت می کند تحقیقی روی ساکنین شهرها در آمریکا و احساس آنها در رابطه با جنبه های مختلف شهرنشینی انجام داده است. تلاش آنها یافتن پاسخ برای این موضوع بوده که چرا مردم زندگی در شهرهای بزرگ را ترجیح می‏‌­دهند در حالی که میتوانند هر جای دیگری زندگی کنند؟!

امکانات بیشتر، نزدیکی به افراد بیشتر، حمل و نقل سریع‌تر و راحت‌تر، شیوه زندگی پرتحرک و فعال و سطح فرهنگی بالاتر به ترتیب بیشترین علل تمایل این افراد به شهرنشینی بوده­‌است.

55% افراد شرکت­‌کننده در این نظرسنجی نمی­خواهند در جایی غیر از شهر زندگی کنند و در مقابل 16% می­خواهند برای زندگی در روستا یا شهرک‌های حاشیه­‌ای اقدام کنند. 92% از ساکنین شهرها، شهر را فضای مناسبی برای رشد خانواده می­‌دانند. جالب است که مردان بیشتر از زنان تمایل دارند که فرزندانشان را در شهرک ها و شهرهای کوچک اطراف شهرها، بزرگ کنند.

شهرنشینی هزینه بیشتری دارد اما 71% درصد شرکت­‌کنندگان در این نظرسنجی معتقدند این تفاوت هزینه ها در مقابل سایر مزایا ارزش دارد. مسکن، خوراک و حمل­‌ونقل به ترتیب مهمترین دغدغه های مالی برای این افراد بوده­‌است.

بیشترین مشکلات شهرنشینی از دیدگاه ساکنین شهرها در این نظرسنجی به ترتیب: بی‌خانمانی ، جرائم شهری، زباله، گرانی مسکن، مدارس نامناسب، دسترسی به حمل و نقل عمومی، نبود امکان پیاده­‌روی و در نهایت نبود مسیرهای ویژه دوچرخه بوده است. بیش‌­از نیمی از ساکنین شهرها معتقدند که سرعت بالای شهرنشینی باعث شده شهرها شخصیت و هویتشان را از­دست­‌بدهند و کارآیی کمتری داشته­‌باشند.

نظرسنجی شهرنشینی در آمریکا

مشکلات شهر نشینی از دید ساکنین شهرهای آمریکا

با وجود هزینه های بالا و زندگی پراسترس شهری، بسیاری از شهرنشینان معتقدند که در جای درست و مناسبی زندگی می کنند. مطمئنا شهر جای مناسبی برای سکونت همه نیست اما اگر می­توانید با وجود چراغ­های همیشه روشن شهر، فشار و شلوغی خیابان­ها و متروها و سر­و­صداهای بی اندازه خیابان همچنان با انرژی روزهای خود را بگذرانید پس در جای مناسبی قرار دارید.

 

منابع مورد استفاده:
headspace.com
zipcar.com

 

نظر بدهید