در شهرهای آینده چه شغل‌هایی خواهیم داشت؟

بسیاری ازشغل‌هایی که امروزه به آن مشغولیم در گذشته وجود نداشته، پس دور از ذهن نیست که در شهرهای آینده نیز مردم شغلهایی داشته باشند که در حال حاضر وجود ندارند. در کمتر از چند دهه آینده، بسیاری از دانشجویان امروز به چنین مشاغلی سرگرم خواهند‌بود. این پنج نمونه نشان می دهد که چگونه تغییرات در تکنولوژی و جامعه منجر به ایجاد فرصت‌ها و شغل های جدیدی برای متخصصان فردا خواهد شد.

مطالعه این مطالب را به شما توصیه می‌کنیم:
5 ایده خلاقانه شهری
ایده های متفاوت برای فضای سبز در شهرهای جهان

شغل های آینده

کشاورزان روی بام!

فعالیتی که درابتدا به شکل یک حرکت گروهی و محلی در شهرهای زیادی از دنیا شروع شد، اکنون تبدیل به یک فرصت کسب‌وکار جدی شده‌است. “کشاورزی شهری” تولید محصولات غذایی را به مصرف کننده‌ها نزدیکتر کرده‌است و درنتیجه باعث کم‌شدن هزینه حمل‌ونقل و همچنین کاهش تولید گاز Co2 شده‌است.

هدف بسیاری از متخصصان این است که شهرهای آینده “خوداتکا” باشند. به همین دلیل شهرهایی مثل آمستردام و نیویورک درحال استفاده از بروزترین فناوری‌ها برای تولید بیشترمحصولات غذایی کشاورزی در داخل خود شهر هستند. اما ما با چالش کمبود فضا در شهرها روبرو هستیم ، چالشی که فعالان این حرکت را به استفاده خلاقانه و نوآورانه از فضاها وادار کرده: مزرعه های عمودی، مزرعه های روی بام ساختمان های بلندمرتبه و تکنولوژی های کشاورزی پایدار مثل کشاورزی باتکیه بر آبزیان و گیاهان.

کشاورزی روی بام

کشاورزی در شهرها و فرصتهای شغلی جدید در شهرهای آینده

هتلی تازه تأسیس در آمستردام اولین جاییست که یک کشاورز تمام وقت برای مزرعه روی بام ساختمانش استخدام کرده است. او مسئول ساخت گلخانه ای روی بام هتل است تا بتواند نیاز روزانه ماهی، سبزیجات و گیاهان رستوران هتل را تأمین کند.
با افزایش تقاضا برای تولید غذاها به صورت محلی، نیاز به چنین شغلی در آینده نزدیک دور از ذهن نیست.

قصاب گوشتهای آزمایشگاهی!

تولید تنها یک تکه استیک به غیر از آب و زمین، منابع زیادی را صرف می‌کند. در کنار این موضوع، موج جهانی شهرنشینی برابر است با شکم‌های بیشتری در شهرها که باید سیر شوند.

اما به نظر میرسد در آینده انسانها این شانس را داشته‌باشند که برای تولید لبنیات و گوشت به حیوانات وابسته نباشند! استارت آپی در سیلیکون ولی به نام Memphis Meats مأموریتی جدی را به عهده گرفته‌است: آوردن کوفته‌های خوراکی آزمایشگاهی از سلولهای بنیادی به سر سفره‌های غذای ما! شرکت لبنیات Perfect Day هم شیری تولید می‌کند که از نظر طعم و ظاهر شبیه به نمونه واقعیست، گرچه به جای گاو از آزمایشگاه آمده‌است!

گوشت خوراکی آزمایشگاهی

گوشت‌های آزمایشگاهی و قصابهایی متفاوت در شهرهای آینده!

در شهرهای آینده باید قصابهایی را در محله‌تان تصور کنید که لباس آزمایشگاه پوشیده‌اند و به جای چاقو یک شیشه آزمایشگاه دست‌گرفته‌اند.

مدیر سکونتگاه اشتراکی

سبک زندگی پرتغییر و تحرک و افزایش مهاجرت در شهرها، انسانها و خصوصا جوانان را بیش از پیش تنها کرده‌است. اما انسانها نیاز دارند که به جایی تعلق داشته‌باشند. شهرنشینان به دنبال حس تازه ای از تعلق در محل زندگیشان می گردند.

مکانهای سکونت اشتراکی امروزه در شهرهای زیادی در سراسر جهان در حال گسترش هستند و حتما در شهرهای آینده تعداد بیشتری از آنها را خواهیم‌دید. این مجموعه‌های زندگی اشتراکی نه‌تنها نیازهای خاص دانشجویان و متخصصان را به عنوان مکانی برای اقامت در شرایط انعطاف‌پذیر فراهم می‌کنند، بلکه از نیازهای اجتماعی ساکنان هم مراقبت می‌کنند.

مدیریت سکونتگاههای اشتراکی

سکونتگاه‌های اشتراکی شکل جدیدی از تعاملات اجتماعی را در شهرهای آینده بوجود می آورند.

این روند، فرصت شغلی جدیدی را برای فعالان اجتماعی فراهم کرده است.چنین مجموعه هایی قطعا نیاز به مدیریت مناسب دارد. مدیران چنین مجموعه‌هایی باید بتوانند شرایطی ایجاد کنند که فرد تازه‌وارد به سرعت احساس کند که به آن فضا تعلق دارد و آنجا را مثل خانه خود بداند. این مدیران رویدادها اجتماعی را تدارک می‌بینند تا آدمهای داخل این مجموعه‌ها را به هم نزدیک کنند. وجود فردی حرفه‌ای که بتواند تعاملات اجتماعی را در چنین مجموعه هایی ساماندهی کند لازم است.

خلبان پهباد

حتما شما یا یکی از نزدیکانتان در کودکی رویای خلبان شدن داشته‌اید.اما با توجه به استانداردها و تمرینات سخت، تعداد محدودی موفق به رسیدن به این رویا می‌شوند.

اما خیلی چیزها بالای سرمان در حال تغییر است.انقلاب پهبادها فرصت شغلی جدیدی را برای عاشقان خلبانی بوجود آورده‌است- البته تا زمانی که آنها به بودن در سطح زمین قانع باشند! پهبادهای نظافتچی، پهبادهایی برای تعمیر توربینها‌های بادی و حتی پهبادهای آتش‌نشان امروزه در بازار وجود دارند.

پهباد برای سرویسهای خدمات شهری

خلبان پهبادهای خدماتی، شخلی جدید در شهرهای آینده

در آینده‌ای نزدیک، نظافتچی و آتشنشنان و پستچی مورد اعتماد شما، ممکن است در حال هدایت این پهبادها برای به سرانجام رساندن مأموریتهایشان در شهرهای آینده باشند.

جمع کننده زباله

ساکنین شهرها روزانه حجم عظیمی از زباله تولید می‌کنند و چالش شهرهای آینده ما کاهش تولید زباله و تغییر سیستم خطی به سیستم چرخشی در استفاده از منابع خواهد‌بود.(اگر بخواهیم بشکلی ساده این دو سیستم را مقایسه کنیم، در سیستم خطی مواد خام اولیه برای ساخت محصول مورد استفاده قرار میگیرند و بعد از مصرف دورریخته میشوند، اما در سیستم چرخشی همه چیز دوباره بازیافت شده و به چرخه تولید و مصرف برمیگردد.)  در سراسر جهان بازارهای آفلاین و آنلاین چرخشی زیادی در حال ظهور است.

یک گروه نوآور در هلند با توجه به همین دیدگاه، مواد دورریز، که قبلا زباله شناخته می شدند، را به دست صاحبان جدیدی که می‌توانند از آن استفاده کنند می‌رساند. یک معمار آلمانی پا را از این فراتر گذاشته‌است . کتابخانه آنلاین او به هر مصالحی که در ساختمان استفاده میشود شناسه منحصر بفردی می دهد. بنابراین آن قطعه همیشه قابل شناسایی بوده و می تواند برای کاربرد دیگری مورد استفاده قرار گیرد.

بازیافت پلاستیک

استفاده دوباره از مواد دورریز در سیستم چرخشی

یک طراح هلندی نیز امیدوار است بتواند برای از بین‌بردن زباله‌های پلاستیکی به مردم سرتاسر جهان کمک کند تا بتوانند پلاستیک را به محصولی باارزش و جدید تبدیل کنند. او مجموعه ای از ماشین های آسان‌ساخت نیز به عنوان قالب طرح توسعه داده‌است.

در آینده ای نزدیک مدیران جریان زباله و متخصصان سیستم چرخشی ضایعات شغلهایی پرتقاضا خواهند بود.

 

برگرفته از  smart-magazine.com

نظر بدهید