نمونه هایی از ایده خلاقانه شهری

ابتکارات و خلاقیت شهری باعث می شود تا زندگی در شهر راحت تر شود، با ایجاد فعالیت هایی باعث ارتباط ما با محیط می شود و  لذت حضور در شهر را افزایش می دهد.در ادامه 7 ایده خلاقانه شهری را برای شما بیان می کنیم که می تواند شهر شما را تغییر دهد.

———————

مطالب پیشنهادی : 

♦  ایده های متفاوت برای فضای سبز در شهر های جهان

♦  بهترین ایستگاه های مترو در دنیا

———————

رایان سوانسون معتقد است که هنر باید در بازی ها وجود داشته باشد. موسس کمپانی فلوریدایی قصد دارد تا فضاهای شهری را زنده کند تا مردم با آن ها تعامل داشته باشند.

به گفته وی وجود فضاهای شهری برای بازی در شهر بسیار مهم است. وقتی مردم با یکدیگر به بازی کردن می پردازند ارتباط بین آن ها شکل خواهد گرفت و این مسئله هیچ ربطی به طبقه اجتماعی انسان ها و وضع اقتصادیشان ندارد. تنها چیزی که اتفاق می افتد بازی کردن و آموختن و اعتماد کردن به همدیگر است.

با رشد جمعیت شهر نشین، نیاز است تا یکنواختی شهری از بین برود. تحقیقات نشان می دهد که معماری کسل کننده و بی کیفیت تاثیرات منفی بر سلامت روان  می گذارد. فشار های ناشی از زندگی در شهرهای مدرن باعث می شود تا ما کمتر با جامعه ارتباط برقرار کنیم.

در همین راستا شرکت آیکیا رویدادی را ترتیب داد و باغ گیاهان خوراکی را در شهرایجاد کرد تا مردم با یکدیگر تعامل بیشتری داشته باشند که برای مطالعه آن می توانید مطلب ” 

باغ گیاهان خوراکی در شهر ” را مشاهده کنید.

در این مطلب ما نمونه هایی از ایده خلاقانه شهری را برای شما معرفی می کنیم که باعث شده مردم حس بهتری نسبت به شهر خود داشته باشند و با یکدیگر بیشتر ارتباط برقرار کنند.

ایده خلاقانه شهری

اجرای موسیقی در پارک ها با نیمکت موزیکال

نیمکت های شهر، وسایلی هستند که ما روی آن ها مینشینیم، غذا می خوریم یا چای می نوشیم. چقدر در هنگام انجام اینکارها با یک غریبه شروع به صحبت می کنیم؟ ایده خلاقانه شهری نیمکت موزیکال باعث خواهد شد شما با افراد به مکالمه بپردازید.

این نیمکت شبیه به بلز یا سنتور است و با تماس کلید هایش صدا می دهد. این نیمکت امکان این را می دهد تا شما با یک فرد غریبه شروع به نواختن یک موسیقی کنید و تجربه خاص و جدیدی را به شما انتقال می دهد. این طراحی زمان های خاطره انگیزی را برای شما در کنار یک فرد دیگر خواهد ساخت.

نواختن موسیقی با نیمکت

سازی به شکل نیمکت

 

طراحی نیمکت خلاقانه

نیمکتی به شکل ساز

 

میز پینگ پنگ در شهر

ایده خلاقانه شهری دیگری که در شهر می توان از آن بهره برد استفاده از میز پینگ پنگ در پارک هاست.این طراحی تنها یک بازی نیست. رنگ خاص و متفاوت آن هر عابر پیاده ای را به خود می کشاند و با اجاره دادن توپ و راکت می توان به اقتصاد محله کمک کرد.

اولین میز در منطقه “دونتون فلوریدا”  نصب شد و با شعار ” بیا بیرون و بازی کن ” مردم را به حضور در شهر تشویق می کرد.

طراحی میز پینگ پنگ خلاقانه

میز پینگ پنگ رنگی

 

پاداش برای بازیافت

پس از اجرای طرح هایی برای سرگرمی مردم و کسب درآمد به کمک آن ها وقت این رسیده طرح هایی اجرا شود تا به پاکیزگی شهر کمک کند زیرا تمام امکانات و سرگرمی های شهری تنها زمانی لذت بخش است که در محیطی سالم قرار بگیرند.

برای مثال در آمستردام پروژه ای اجرا شد که مردم در ازای بازیافت پاداش دریافت می کردند به این ترتیب که ساکنین در ازای تحویل پلاستیک پول مجازی دریافت می کنند که می توان آن ها را برای چای ، دوچرخه سواری و مواد غذایی خرج کرد.

این ایده خلاقانه شهری باعث می شود تا افراد نسبت به محله خود حس مالکیت پیدا کنند و در شکل گیری آینده خود نقش داشته باشند.

بلوک ساختمان ساخته شده از پلاستیک

بازیافت پلاستیک شهر

 

طراحی سطل زباله خلاقانه برای بازی

این سطل آشغال با کمک سنسور هایی که داخل خود دارد و زباله هایی که مردم داخل آن می ریزند نوعی بازی به وجود آورده که مانند بازی خانه سازی( tetris ) است وباعث می شود مردم با آن ارتباط برقرار کنند.این سطل با کمک صفحه نمایشی که در بدنه خود دارد بازی را نمایش می دهد و رهگذران با انداختن زباله داخل آن یک حرکت از بازی را می توانند انجام دهند . چنین وسیله ای برای برنامه ریزان شهری می تواند بسیار مفید باشد از این نظر که دریابند مردم هرمنطقه بیشتر چه نوع زباله هایی را داخل سطل ها می ریزند. همچنین این طرح به پاکیزگی شهر بسیار کمک خواهد کرد.

طراحی خلاقانه سطل آشغال

سطل آشغال هوشمند شهری

 

ارتباط خلاقانه با ساختمان های شهری

ایده خلاقانه شهری دیگری مربوط به بازی ترتیس برای ساختمان ها اجرا شد به این شکل که بدنه ساختمان  و نمای آن از 480 ال ای دی پوشیده شد و به کمک آن 3000 متر مربع پوشش داده شد. روبه روی ساختمان دکمه هایی برای بازی کردن تعبیه شدند که می توان با انها خانه های نمایش داده شده روی نمای ساختمان را جابه جا کرد. به این ترتیب هرعابر پیاده می تواند در شهر چنین بازی را بر روی صفحه نمایشی به اندازه بدنه ساختمان انجام دهد و با دیگران مسابقه دهد.

طراحی خلاقانه نمای ساختمان

طراحی بازی در بدنه ساختمان

 

طراحی سرگرم کننده

بازی مار که در گوشی های نوکیا وجود داشت بسیار معروف است.حال یک فضای شهری با نام میدان گراناری با الهام از آن بازی  طراحی شده است.بعد از دانلود اپلیکیشن طراحی شده برای این میدان 8 نفر همزمان می توانند باهم در این فضا بازی کنند . هر کس کنترل یک خط از آب های رنگی را داشته که نقش مار را دارد و باید در روال بازی مراقب باشد که به مار دیگری برخورد نکند.

طراحی خلاقانه فضای شهری

بازی مار در فضای شهری

طراحی فضای شهری به کمک تکنولوژی

بازی مار یا اسنیک در فضای شهری

 

 

ساختن وسایل به کمک یکدیگر

بازی هایی مانند تتریس و ماربازی به مشارکت و جمع شدن مردم در فضای عمومی شهر کمک می کند. اما ایده خلاقانه شهری دیگری به نام JAP (just add people)  پا را فراتر گذاشته و مردم شهر را به کار گروهی و تخیل تشویق می کند.

JAP ابزاری سرگرم کننده است برای جست جوی رابطه ما با محیط شهری است. این پروژه که در برلین اجرا شده، و می تواند در رویدادهای شهری و فستیوال ها بکارگرفته شود، به گروه های بازی کننده این امکان را می دهد که با کمک چوب ها و گوی های رنگی سازه هایی تخیلی بسازند. این اشکال و اشیا تخیل مردم شهر را بر می انگیزاند و باعث می شود آنها سازه های شهری به گونه ای دیگر ببینند. در این سرگرمی  افراد در چالشی معمارانه قرار می گیرند و برای رسیدن به راه حل باید به کار گروهی و ارتباط با یکدیگر بپردازند.

ایده های جالبی که خلاقیت و سرگرمی را در شهر افزایش می دهند منتظر ما هستند تا کشفشان کنیم و در شهرهایمان آنها را بکار گیریم.

چنانچه اطراف شما چنین ایده های وجود دارد و بسیاری از مردم محله را به دور خود جمع می کند می توانید در سایت جارجو به اشتراک بگذارید تا افراد بیشتری آن ها را ببینند.

بازی طراحی شده در فضای شهری

مشارکت مردم در فضای شهری

 

مشارکت مردم در فضای شهری

مفصل وسیله طراحی شده در فضای شهری

 

منبع : smart magazine

 

۲ نظر

  1. لباس فرم برای پسماند کارها
    زباله گردی یا زباله خوری بزرگترین انگی است که دشمن به رژیم جمهوری اسلامی می زند در حالیکه زباله گردی مافیای بین المللی است و نقش پاکستان و افغانستان مخصوصا اشرف غنی در ان هویدا است زیرا اشرف غنی می گوید آب مجانی نمی دهد! لذا نشان می دهد برنامه ها در سر دارند که از طریق زباله گردی دنبال می کنند. اولین ماموریت زباله گردها جاسوسی است یعنی بدانند مردم ایران چه چیزی مصرف می کنند و چه مقدار از ان را دور می ریزند تا اگر تبلیغ کردند در ایران صف مرغ است همه باور کنند در حالیکه ایران 205میلیون تن تولیدات مرغ دارد ولی جوسازی آنها طوری عمل شد که مجبور شدند 50میلیون تن وارد کنند. پس پوشش خبری سطح شهر و تحلیل آن برای انجام حرکت تبلغی و جنگ روانی اولین ماموریت آنها است. دومین ماموریت دزدی است آنها با اطلاع کامل از محله ها و منزل های تهران هرنوع اقدام پلیس امنیت را بی اثر می کنند. لذا می بینیم با تمام همتی که ناجا دارد باز دربین مردم شایع است که بچه دزدی زیاد شده! سرقت موبایل و کیف قاپی فراروان است زیرا که کار همین ها است ولی بعد از دستگیری مظلوم نمایی می کنند که نفهمیدیم و فکر کردیم ریخته بیرون .! سومین ماموریت اینها فساد اخلاقی است زیرا که از دختران بدحجاب و بسیار استفاده می کنند بطوریکه آنها خود را به منظور گدایی یا گرفتن فال و غیره به جوانان می چسبانند. برخی از انها به بهانه فروش کیک تک تک مسافران را چک می کنند. چهارمین موضوع تبلیغات ضد مردمی است که از طریق کودکان کار دنبال می کنند. ناجا خجالت می کشد کودکان را بگیرد! ولذا از این نقطه استفاده کرده در زباله گردی و گدایی از کودکان بسیار زرنگ که بتوانند ماموریت خود را انجام دهند استفاده می کنند. و بالاخره کل دارایی های کسب کرده را به خارج منتقل می کنند! اگر 4میلیون زباله گرد باشند و هرکدام روزی ده دلار در امد داشته باشند و آن را برای بستگان خود در افغانستان یا پاکستان بفرستند روزانه 40میلیون دلار از ایران تخلیه می کنند که در ماه بیش از یک میلیارد دلار و در سال بیش از بودجه دولت می شود. لذا سازماندهی انها برای رفع هرگونه شبهه و ضرر به نظام لازم است. شهرداری ها میتوانند آنها را داری شناسنامه کنند و به پوشیدن لباس فرم مجبور نمایند و کسانی که اجرا نمی کنند باید دستگیر و جریمه شوند و در صورت تکرار به کشورها خودشان فرستاده شوند

  2. لباس فرم برای پسماند کارها

نظر بدهید