تاثیر شهر بر فشار خون افراد

تحقیقات نشان می دهد که ارتباط قابل توجهی بین شهرهای پیاده محور و فشار خون و خطرات آن در مردمی که آنجا زندگی می کند وجود دارد. در این مطلب به این موضوع و تاثیر شهر بر فشار خون افراد می پردازیم.

محققان می گویند، این تحقیق که به عنوان بزرگترین مطالعات در رابطه با طراحی شهر برای افراد پیاده ( شهر پیاده محور ) و فشار خون صورت گرفته است و جز موارد نامشهود در طراحی شهری محسوب می شود می تواند در دراز مدت سلامت مردم را بهبود بخشد.

مطالعه ای بین 430،000 نفر 38 تا 73 ساله و ساکن در 22 شهر انگلستان صورت گرفت که نشان می دهد، ارتباط قابل توجهی بین افزایش پیاده محوری شهر و کاهش فشار خون و خطرات ناشی ازآن وجود دارد.

نتایج حتی پس از اصلاح متغیرهای اجتماعی ، شیوه زندگی و محیط فیزیکی ثابت ماندند، و در مواردی میان شرکت کنندگان بین 50 تا 60 ساله، زنان و کسانی که در تراکم بالاتری و محله های محروم زندگی می کردند، نتایج رابطه بیشتر و مشخص تری نشان می دهد.

شما می توانید در مورد سلامت و شهر مطالب زیر را مشاهده فرمایید.

تاثیر کاشت درختان در شهر ها

پنج راه برای بهتر کردن هوای شهرمان

تمیزترین شهر های جهان در سال 2017

مقاله ای در مجله بین المللی بهداشت و محیط زیست این هفته منتشر شد. در این مقاله محققان دانشگاه هنگ کنگ و دانشگاه آکسفورد دست یافته اند که فشار خون بالا عامل اصلی خطر برای بیمارهای مزمن و به ویژه بیماری های قلبی عروقی هستند. این یافته ها نشان می دهد که در طراحی شهری رعایت بهداشت عمومی و توجه به تأثیرگذاری آن ضروری است.

دکتر Chinmoy Sarkar، پروفسور آزمایشگاه دانشگاه هنگ کنگ در حیطه تراکم شهری و سرپرست این دانشگاه، می گوید: ” افزایش سرعت و رشد شهرنشینی و تغییر جمعیت جوان رو به سالخوردگی، آسیب رسانی به بیماری های مزمن را تشدید می کند.” از همین رو در طراحی شهری می بایست این نکات در نظر گرفته شود.

وی در ادامه می گوید : ما هزینه های زیادی را صرف جلوگیری از بیماری های قلبی و عروقی می کنیم اما اگر سرمایه گذاری مناسبی در ایجاد شهر های سالم داشته باشیم و به طراحی های محله های توجه کنیم و این فضاها را بیشتر پیاده محور کنیم در این صورت صرفه جویی قابل توجهی در مخارج بهداشت دولت خواهیم داشت.

رستوران و کاربری های متفاوت در پیاده رو

فضایی شهری طراحی شده برای پیاده در برایتون انگلیس

در همین راستا برای اندازه گیری میزان فعالیت یک محله محققین شاخصی را تعریف کردند که از چندین ویژگی مانند شاخصه های مسکونی ، تجاری ، حمل و نقل ، عبور و مرور در خیابان و دسترسی به کاربری ها تشکیل شده است و از همین طریق کیفیت یک محله شهری را می سنجند.

فضاهای شهری فعلی ما به طور کلی فعالیت پیاده روی و جسمانی را مهار می کنند و شیوه زندگی آرام را ترویج می دهند؛ همچنین برای تعاملات اجتماعی زیان آور بوده  به همین ترتیب سلامت روانی و تندرستی شخص را از بین ببرد.

به گفته sarkar ، از آنجا که ” پیاده محور بودن شهر قابلیتی زیربنایی در شهر است و از اصول طراحی شهری می باشد”، باید  تغییرات شهرها یا طراحی جدید فضاها بر اساس آن صورت گیرد به همین دلیل و برای دستیابی به آن بهتر است تشویقاتی برای رعایت کردن این اصول در نظر گرفته شود. چنین سرمایه گذاری هایی در طراحی شهری در دراز مدت سود آور خواهد بود همچنین این شهر ها برای همیشه پایدار می مانند و همیشه مکانی مناسب برای زندگی می باشند.

مجموعه داده های گسترده و متنوع این مطالعه همچنین فرصتی برای بررسی اثرات پیاده روی بر فشار خون زیر گروه های خاصی از مردم ارائه داد، که، به گفته sarkar، می تواند بینش ارزشمندی در مورد نحوه مدیریت و تغییرات جمعیتی ارائه دهد.

وی همچنین می گوید جمعیت جهان روبه رشد است و به میزان افراد شهرنشین اضافه خواهد شد و بیش از نیمی (54.5 درصد)  ازجمعیت کل جهان در حال حاضر در شهرها زندگی می کرد.این خود نشان دهنده آن است که باید در طراحی فضاهای شهری و محله ای توجه بیشتری به مردم و ساکنین شود.

فقط در کشور انگلستان تخمین زده شده است که بیش از 7 میلیون نفر تحت تاثیر بیماری های قلبی عروقی قرار گرفته اند که تقریبا به 160،000 مرگ و میر سالانه  منجر خواهد شد و 19بیلیون پوند صرف هزینه های بهداشتی و درمان و مراقبت از این نوع بیماران خواهد شد.

بنابراين طراحی و تکمیل شهرها برای ترویج سبک زندگی فعال و پویا می تواند پیامدهای قابل توجهی را برای سلامت جمعیت شهری و هزینه های مربوط به دولت در سرتاسر جهان داشته باشد. به گفته sarkar  “شهرهایی که امروزه طراحی می شوند، شهر های سالم فردا خواهند بود.”

چنانچه محله شما طراحی مناسبی برای افراد پیاده نشده و یا برعکس از قدم زدن در آن منطقه لذت می برید می توانید با ثبت نام در جارجو این موضوع را با اطرافیان خود در میان بگذارید و در مورد آن ها با افراد محله تبادل نظر کنید.

منبع : روزنامه گاردین

نظر بدهید