ارتباط بین امواج آنتن های موبایل در شهر با سرطان

آنتن های تلفن همراه چگونه کار می کنند ؟

آنتن های تلفن همراه ممکن است دارای برج‌های بلند باشند یا بر روی سازه‌هایی مانند درختان، تانک‌های آب، یا ساختمان‌های بلند نصب شوند. این آنتن‌ها باید به اندازه کافی بالا باشند تا به خوبی منطقه را پوشش دهند. ایستگاه‌های اصلی معمولا از 15 تا 60 متر ارتفاع دارند.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

مطالب مرتبط

 تاثیر امواج آنتن های موبایل شهری BTS بر سلامت انسان

 آلودگی صوتی در شهر های جهان

 

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

 

 آنتن های تلفن‌های همراه  عمدتا از طریق امواج radiofrequency ارتباط برقرار می‌کنند که شکلی از انرژی در طیف الکترومغناطیسی بین امواج رادیویی موج اف ام و مایکرویو است.این امواج مانند امواج رادیویی اف ام، مایکروویو و نور مریی  بدون تشعشع هستند. این بدان معنی است که آن‌ها مستقیما به DNA درون سلول‌ها آسیب نمی‌رسانند، اما امواجی مانند اشعه‌های ایکس، اشعه‌های گاما و اشعه ماورا بنفش ( UV ) قویترند و قادر به ایجاد سرطان هستند.

امواج RF می‌توانند بافت‌های بدن را حرارت دهند. اما سطح انرژی مورد استفاده توسط تلفن‌های همراه و برج‌ها بسیار پایین‌تر از حد خطرناک است.

گسترش امواج آنتن های تلفن همراه

آنتن های موبایل ( bts ) در شهر

مردم چگونه در معرض امواج آنتن های تلفن همراه قرار دارند ؟

 

زمانی که افراد از تلفن‌های همراه برای برقراری تماس‌ استفاده می‌کنند، سیگنال‌ها به ایستگاه مبنا ارسال می‌شوند. امواج RF که در ایستگاه مبنا تولید شده، به محیط فرستاده می‌شوند. بنابراین افراد می‌توانند در معرض آن‌ها قرار بگیرند.

انرژی از یک آنتن تلفن همراه، مانند آنتن‌های دیگر مخابرات، به سمت افق ( موازی با زمین )، با پراکندگی رو به پایین هدایت می‌شود. آنتن‌های ایستگاه مبنا ، از توان بالاتری نسبت به دیگر انواع آنتن های تلفن همراه استفاده می‌کنند، اما از میزان انرژی امواج ایستگاه‌های پخش رادیویی و تلویزیونی کمترند. با افزایش فاصله از این آنتن‌ها، میزان انرژی به سرعت کاهش می‌یابد. در نتیجه، این میزان در سطح زمین نسبت به محل نزدیک به آنتن ها کمتر می شود.

احتمال قرار گرفتن در معرض امواج رادیویی آنتن‌های ایستگاه تلفن همراه به چند دلیل ناچیز است.1 –  میزان انرژی نسبتا پایین است. 2-  آنتن‌ها بالای سطح زمین نصب شده‌اند و سیگنال‌ها به طور متناوب انتقال پیدا می کنند و مداوم نیستند.

در سطح زمین نزدیک ایستگاه‌های موبایل، مقدار انرژی هزاران بار کم‌تر از مقدار تعیین شده و ایمن توسط کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات‌متحده ( FCC ) و دیگر مراجع نظارتی است. بسیار بعید است که یک فرد بیش از حد در معرض این انرژی قرار بگیرد مگر اینکه در نزدیکی این آنتن ها حضور داشته باشد.

زمانی که یک آنتن موبایل روی سقف ساختمانی نصب می شود چنانچه فردی در جلوی آنتن بایستد یا در نزدیک آن قرار داشته باشد در معرض امواج آن است. بنابراین نیاز است دسترسی به مناطق نزدیک آنتن محدود شود.

سطح انرژی در داخل ساختمان‌هایی که در آن یک ایستگاه مبنا نصب می‌شود معمولا بسیار پایین‌تر از بیرون ساختمان است ، که بستگی به مصالح ساختمانی ساختمان دارد. چوب یا سیمان سطح میزان تشعشع RF را 10 برابر کاهش می‌دهد. سطح انرژی پشت یک آنتن ، صدها تا هزاران برابر کمتر از رو به روی آن است. بنابراین، اگر آنتنی بر روی یک ساختمان نصب شده ‌باشد، سطح انرژی در اتاق و در پشت دیوار، معمولا پایین‌تر از محدوده تشعشع است.

آیا آنتن های تلفن همراه باعث سرطان می‌شوند ؟

 

برخی افراد ابراز نگرانی کرده‌اند که زندگی، کار کردن ، یا رفتن به مدرسه در نزدیکی یک برج تلفن همراه ممکن است خطر ابتلا به سرطان یا دیگر مشکلات سلامتی را افزایش دهد. درحال حاضر، شواهد کمی برای اثبات این ایده وجود دارد اما به طور نظری دیدگاه ها و بحث های مهمی در میان است که نشان دهد این آنتن ها باعث سرطان می شوند.

چندین عامل باعث می شود تا این امواج خطرناک نباشند :

اول اینکه میزان انرژی امواج آنتن های موبایل نسبتا پایین است و  برای شکستن پیوندهای شیمیایی در مولکول‌های DNA کافی نیست، تا بتواند منجر به سرطان شود.

مساله دوم مربوط به طول‌موج است. امواج موبایل یا RF دارای طول‌موج‌های طولانی هستند. این امر باعث می‌شود که انرژی این امواج به اندازه کافی متمرکز نباشد تا بر سلول‌های تکی در بدن تاثیر بگذارد.

سوم حتی اگر این امواج قادر به تاثیر گذاری باشند  در سطح زمین این میزان کاهش می یابد  و در محدوه توصیه شده قرار دارد. به طور کل سطوح انرژی امواج موبایل با میزان انرژِی امواج رادیو و تلویزیون برابر است و تفاوت چندانی ندارند.

ارتباط بین امواج تلفن همراه و سلامت مغز

تاثیر امواج موبایل بر سلامت انسان

مطالعه روی مردم

تعداد کمی از مطالعات انسانی به طور خاص بر روی برج‌های تلفن همراه و خطر سرطان تمرکز کرده‌اند.

در یک مطالعه بزرگ، محققان انگلیسی 1000 خانواد‌ه دارای کودک سرطانی را با گروه مشابه خانواده هایی که کودکان سالمی دارند مقایسه کردند. آن‌ها هیچ ارتباطی بین قرار گرفتن مادر با آنتن های موبایل در طول دوران بارداری و خطر ابتلا به سرطان در اوایل دوران کودکی پیدا نکردند.

اما در مطالعه ای دیگر، محققان گروهی از ۲۶۰۰ کودک مبتلا به سرطان را با گروهی از کودکان مشابه بدون سرطان مقایسه کردند. آن‌ها دریافتند که کسانی که در شهری زندگی می‌کنند که ممکن است آن‌ها را در معرض بیش از حد متوسط امواج آنتن ‌های تلفن همراه قرار دهد، احتمال دارد بیشتر به سرطان مبتلا شوند.

پژوهشی نیز به دنبال نشانه‌هایی از DNA و آسیب سلولی در سلول‌های خونی به عنوان یک شاخص احتمالی از پتانسیل ایجاد سرطان است. آن‌ها دریافتند که خسارت در افرادی که در نزدیکی یک آنتن تلفن همراه زندگی می‌کنند، در مقایسه با آن‌هایی که نزدیک آنتن ها نبودند، بدتر و بیشتر است.

حدود ۳۰ مطالعه در مورد ارتباط احتمالی بین استفاده از تلفن همراه و تومورها در مردم انجام شده است. اکثر مطالعات تا به امروز ارتباطی بین استفاده از تلفن همراه و گسترش تومور پیدا نکرده اند، اگرچه برخی از این مطالعات محدودیت‌های مهمی ( مانند منافع سیاسی یا اقتصادی ) داشته‌اند.

مطالعات انجام‌شده در آزمایشگاه

مطالعات آزمایشگاهی به دنبال این موضوع است که آیا انواع امواج آنتن های مورد استفاده در ارتباط تلفن همراه می‌تواند موجب آسیب DNA شود یا خیر. اکثر این مطالعات این موضوع را نشان می دهد که امواجی که از طریق تلفن همراه و آنتن ها خارج می‌شوند ، انرژی کافی برای آسیب زدن به DNA ندارند. به همین دلیل مشخص نیست که چه میزان تلفن همراه و برج‌ها قادر به ایجاد سرطان هستند، اما تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

برخی دانشمندان گزارش داده‌اند که امواج آنتن ها ممکن است اثرات دیگری را در سلول‌های انسان بگذارد که ممکن است به تومورها کمک کند. با این حال، این مطالعات تایید نشده اند و این اثرات روی سلول‌های خونی مردمی که در نزدیکی یک برج تلفن همراه زندگی می‌کنند دیده نشده است.

در کنار آن مطالعاتی روی آثار امواج آنتن های موبایل روی موش ها انجام شده و تحقیق شده که آیا این امواج بر گسترش تومور آن ها اثر گذار است یا خیر . اما تا به حال ارتباطی بین آن ها پیدا نشده است. با این حال، نتایج این مطالعه نشان می دهد که سیگنال‌های استفاده ‌شده در تلفن همراه ممکن است به طور بالقوه بر سلامت انسان تاثیر بگذارد.

با این حال، نتایج این ایده را تقویت می‌کنند که سیگنال‌های استفاده‌شده در ارتباط تلفن همراه ممکن است به طور بالقوه بر سلامت انسان تاثیر بگذارند.

گفته های آژانس های تخصصی

کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات‌متحده ( FCC ) این موضوع را در مورد برج‌های تلفن همراه نزدیک خانه‌ها یا مدارس اعلام کرده‌است:

میزان انرژِی تشعشعات امواج از آنتن‌هایی که برای شبکه‌های تلفن همراه مورد استفاده قرار می‌گیرد در سطح زمین و محل حضور مردم به میزان ناچیزی است و  معمولا هزاران بار زیر محدودیت‌های ایمنی قرار دارند. این محدودیت‌های ایمنی توسط FCC براساس توصیه‌های سازمان‌های تخصصی است و توسط آژانس‌های دولتی بهداشت و سلامت فدرال تایید شده است. بنابراین، هیچ دلیلی وجود ندارد که باور کنیم این برج‌ها می‌توانند خطری برای سلامتی ساکنان یا دانشجویان ایجاد کنند.

آژانس بین‌المللی تحقیقات در زمینه سرطان ( IARC ) امواج آنتن های موبایل را تحت عنوان ” دارای احتمال سرطان‌زا بودن برای انسان‌ها ” طبقه‌بندی کرده‌است که براساس شواهد محدودی افزایش احتمالی خطر سرطان مغز در میان کاربران تلفن همراه و انواع دیگر سرطان را نشان می دهد.

آژانس حفاظت از محیط ‌زیست ( EPA ):

انرژی امواج موبایل خطرناک است. آن ها می‌توانند به سرعت بافت‌های بدن را گرم کند. با این حال، چنین میزان انرژی تنها در نزدیکی تجهیزات خاصی، مانند فرستنده‌های دوربرد یافت می‌شوند. اما امواج آنتن های موبایل باعث ایجاد گرما در بافت های بدن انسان نمی شوند. به علاوه، انرژی امواج به تناسب فاصله اش از آنتن کاهش می یابد.

برخی از مردم نگران اثرات امواج روی سلامتی بخصوص مغز و بدن کودکان هستند. برخی مطالعات نشان می‌دهند که استفاده طولانی‌مدت از تلفن همراه می‌تواند اثرات منفی داشته باشد. مطالعات دیگر هیچ گونه عوارضی را از کاربرد تلفن همراه نشان نمی دهد. مطالعات بلند مدت بر روی حیواناتی که در معرض شبکه‌های بی‌سیم بودند  تاکنون هیچ ارتباطی را ثابت نکرده است. اما دانشمندان همچنان به تحقیقات خود ادامه می دهند.

اگر من در معرض برج‌های تلفن همراه قرار گرفته‌ام، باید چه کار کنم ؟

هیچ آزمایشی برای اندازه‌گیری این که آیا شما در معرض تشعشع امواج  آنتن های تلفن همراه قرار گرفته‌اید ، وجود ندارد. اما همانطور که در بالا اشاره شد ، اغلب محققان و مراجع نظارتی بر این باورند که برج‌های تلفن همراه تحت شرایط عادی ریسک‌هایی برای سلامتی فرد ایجاد می کنند. اگر نگران این موضوع هستید حتما راجع به عوارض احتمالی با پزشکتان صحبت کنید.

 

منبع : انجمن سرطان آمریکا

۱ نظر

  1. مطلب خوبی بود

نظر بدهید