شهروندانی کتابخوان و پررونق‌ترین کتابخانه‌های جهان

آخرین باری که به یک کتابخانه در محله و شهرتان رفتید و کتابی به امانت گرفتید کی بوده؟ درحالی که کتاب و کتابخوانی در کشور ما کم رونق‌تر از همیشه شده و کتابخانه‌ها تنها قشر محدودی از جامعه را به خود میبینند ، انجمن فرهنگی شهرهای جهان ( WCCF )براساس آمار تعداد کتابهایی که به‌امانت گرفته شده، لیستی از پررونق‌ترین کتابخانه‌ها در شهرهای دنیا منتشر کرده‌است. با هم ببینیم محبوب‌ترین کتابخانه‌های جهان و کتابخانه‌های عمومی پنج شهر اول این لیست چه ویژگی‌های خاصی دارند.

مطالعه این مطالب را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

مناسب ترین شهرهای دنیا برای پیاده روی
بهترین ایستگاه‌های مترو در دنیا
زیباترین پاییزهای شهرهای جهان

لیست برترین شهرها با کتابخانه‌های پررونق

پررونق‌ترین کتابخانه‌های جهان در کدام شهرهاست؟

لس‌آنجلس

کتابخانه‌ای با فضای سبز

در پنجمین رتیه این لیست شهر لس‌آنجلس با تعداد 42 میلیون کتاب به‌امانت گرفته شده در سال قرار دارد. کتابخانه عمومی این شهر، سومین کتابخانه مرکزی بزرگ در ایالات متحده است. این کتابخانه 2.8 میلیون جلد کتاب ، 5000 نسخه مجله، بیش از سه میلیون عکس بعلاوه امکانات آموزش زبان و چندرسانه ای دارد.

سالن اجتماعات 235 نفری، سرویس غذا و همچنین باغهای کنار این ساختمان عظیم آنرا به چیزی بیشتر از یک کتابخانه ساده تبدیل کرده است. یک پارک یک و نیم هکتاری هم چسبیده به این کتابخانه قرار دارد و مردم را تشویق میکند که در کنار قرض کردن کتاب از طبیعت و فضای سبز هم لذت ببرند.

کتابخانه عمومی شهر لس آنجلس پنجمین شهر لیست

کتابخانه عمومی شهر لس آنجلس

هنگ کنگ

امکاناتی خاص برای کودکان

هنگ کنگ در جایگاه چهارم این لسیت دیده میشود. کتابخانه مرکزی هنگ کنگ بزرگترین کتابخانه این شهر هست و جای تعجب نیست که بیشترین تعداد کتابهای امانتی در سال را هم دارد. این کتابخانه مجموعه بزرگی از کتابهای انگلیسی و چینی و همچنین منابع گسترده چندرسانه ای را در خود جای داده است.
کتابخانه هنگ‌کنگ با معماری مدرن خود امکانات زیادی برای کودکان دارد. امکاناتی مثل کتابخانه مخصوص کودکان، اتاق فعالیت کودکان و کتابخانه اسباب بازی! حتی اتاقی برای نگهداری نوزادان نیز در آن قرار گرفته است. این امکانات باعث شده کودکان بتواند در معرض محیط های محرک یادگیری قرار بگیرند و در عین حال والدین هم زمان مفیدی را با کودکان خود بگذرانند.

فضای داخلی کتابخانه مرکزی هنگ کنگ

کتابخانه مرکزی هنگ کنگ

برای نوجوانان و جوانان هم  در کنار منبع عظیم هشتاد هزار جلدی کتاب انگلیسی و چینی، فضاهای گفت‌وگو و تجهیزات الکترونیکی درنظر گرفته‌شده‌است. فضای داخلی این کتابخانه باشکوه و در عین حال کاربردیست و بازدیدکننده‌ها را ترغیب میکند که مدت طولانی در آن بمانند و چند جلد کتاب خوب به امانت بگیرند.

نیویورک

کتابخانه‌ای جذاب حتی برای کتاب نخوان‌ها !

نیویورک شهر تعدادی از بهترین و برجسته ترین کتابخانه‌های جهان است. یکی از این بهترین‌ها ، شعبه اصلی کتابخانه عمومی نیویورک است. در ابرشهری با تنوع نیویورک، مردم از گروه های مختلف اجتماعی میتوانند از رفتن به این کتابخانه و قرض کرفتن کتاب، شرکت در رویدادها و یا پیوستن به کارگاه‌های این کتابخانه لذت ببرند.

کتابخانه عمومی نیویورک از جذابترین کتابخانه‌های جهان

کتابخانه عمومی نیویورک

حتی اگر علاقه ای هم به کتاب خواندن نداشته باشید، بازدید از این کتابخانه میتواند برایتان لذت‌بخش باشد . گرچه فضای داخلی این کتابخانه همه را شگفت‌زده میکند ، اما نمیتوان از کنار بعضی کتابهای آن هم به سادگی گذشت. این کتابخانه مجموعه بزرگی از کتابها و آرشیو ها را دارد و شما به راحتی میتوانید آنچه به دنبالش هستید پیدا کنید.

سالن مطالعه و تحقیق کتابخانه عمومی نیویورک

فضای داخلی کتابخانه عمومی نیویورک از محبوبترین کتابخانه‌های جهان

شانگهای

بلندترین و بزرگترین کتابخانه چین

کتابخانه شانگهای با ساختمانی 106 متری یکی از بلندترین کتابخانه‌های جهان است. این کتابخانه همچنین انستیتو علوم و فناوری اطلاعات شانگهای را هم درخود جای داده‌است. کتابخانه شانگهای علاوه بر اینکه یکی از بلندترین کتابخانه‌هاست، بزرگترین کتابخانه عمومی در چین نیز است و دور از انتظار نیست که با بیش از 86 میلیون کتاب امانت گرفته شده در سال، جایگاه دوم پررونق ترین کتابخانه‌های جهان را به خود اختصاص دهد.

نمای بیرونی کتابخانه شانگهای چین

کتابخانه شانگهای ، بلندترین و بزرگترین کتابخانه چین

این کتابخانه مکان مناسبی برای مطالعه در محیطی آرام است. مجموعه‌ها ، کتابها و دست‌نوشته های با ارزشی از چین باستان در این کتابخانه نگهداری میشود . استفاده از گیاهان و مبلمان زیبا باعث شده فضای این کتابخانه باز و آرامشبخش باشد. اینترنت رایگان همه جای کتابخانه عرضه میشود و کافه ای هم برای خوردن قهوه و کیک در آن فعال است.

توکیو

کتابخانه‌ای برخاسته از فرهنگ ژاپن

در صدر این لیست شهر توکیو جای گرفته و با تعداد بیش از 111 میلیون کتاب امانی در سال گذشته ، شانگهای را پشت سر گذاشته است. یکی از کتابخانه‌های عالی این شهر کتابخانه Hibiya است.

این کتابخانه شبیه شاهکارهای معماری شهرهای دیگر این لیست نیست. با تبعیت از فرهنگ ژاپنی، این کتابخانه هم مکانی زیبا و ساده است که شما میتوانید یک بعد از ظهر را در آن بگذرانید. علاوه بر کتابخانه، در این محل موزه ای قرار دارد که نمایشگاههای دائمی خیره کننده ای در آن برپا میشود.

کتابخانه ای ساده و مجبوب در ژاپن

توکیو در صدر لیست شهرهای جهان با پررونق‌ترین کتابخانه‌ها

نکته جالب این است که این کتابخانه ها تنها ساختمانی برای نگهداری کتابها و آرشیو ها نیستند. بلکه در میان هیاهوی شهرهای شلوغ، فضایی آرام بوجود آوردند تا مردم در آن آرامش پیدا کنند، عضو آن شوند و یاد بگیرند.

 

جای فضاهای اینچنینی که شهروندان بتوانند در کنار مطالعه از فضایی آرام و راحت با امکانات کافی لذت ببرند در شهرهای ما خالیست. نظر شما چیست؟ شما برای مطالعه از کتابخانه‌های شهرتان استفاده می کنید؟

 

برگرفته از سایت : citi.io

نظر بدهید