وضعیت آتش نشانی مناطق تهران

در فاجعه پلاسکو تهران ، یک ساختمان ۱۷ طبقه  بر روی آتش نشانان آوار شد و۱۶ آتش‌نشان در حین انجام‌وظیفه جان خود را از دست دادند. یادآوری این حادثه بهانه ایست تا نگاهی به وضعیت آتش نشانی مناطق تهران بیندازیم.

اولین آتش نشانی ایران و تهران

درسال 1221 شمسي مأموران روسيه تزاري براي تأمين امنيت و حفظ منافعي كه درتبريز داشتند امكاناتي را به امر آتش‌نشاني اختصاص داده بودند، كه ازچند پمپ دستي دو طرفه، ‌از جنس برنز و مس براي پمپاژ آب تشكيل مي‌شد.

‌درسال 1303 شمسي، ‌بلديه تهران يك دستگاه اتومبيل آب پاش براي آب پاشي خيابان‌هاي خاكي شهر خريداري كرد . وجود همان ماشين آب پاش، ‌مقدمه‌اي براي شكل گيري نهادي براي مقابله با آتش‌سوزي درتهران شد. به‌اين ترتيب كه چند متر لوله، ‌يك سر لوله و چند شير به آن ماشين افزودند تا براي اطفاء حريق‌هاي احتمالي نيز كارآيي داشته باشد. شما می توانید تاریخچه کامل را در سایت سازمان آتش نشانی مطالعه کنید.

 

آشنایی با سازمان آتش نشانی تهران

سازمان آتش‌نشانی تهران پیشرفته‌ترین و جدید ترین دپارتمان حریق در ایران را دارد. تهران با جمعیت بیش از ۱۰ میلیون نفر شهری پویا است که با سرعت زیادی در حال توسعه بوده و در سال جاری بسیاری از ساختمان‌های مسکونی، تجاری، صنعتی و بلندمرتبه در حال ساخت هستند.

این افزایش چشمگیر در توسعه و جمعیت باعث شده‌است که آتش‌نشان‌ها با خطرات و چالش‌های جدیدی روبرو شوند که قبلا مورد توجه شان نبوده است. اداره آتش نشانی تهران طی این سالها سعس داشته خود را با دستگاه های پیشرفته، وسایل و تجهیزات آتش نشانی، مجهز کند تا چالش های جدیدی را که از طریق شهر سازی و رشد عظیم مطرح می شود، ردیابی کند اما همچنان راهی سخت پیش روی آن است تا به بتواند سطح حفاظت لازم را برای مردم در برابر حوادث مختلف آتش سوزی فراهم کند.

در راستای این پیشرفت، بخش آتش نشانی تهران در حال حاضر دارای 123 ایستگاه آتش نشانی ( 117 عدد در منطقه و 6 عدد خارج از منطقه ) است اما برای مطابقت با استانداردهای NFPA (انجمن حفاظت از حریق ) برای شهری مثل تهران این ایستگاه ها باید به 125 عدد برسند. شما می توانید اخرین رویداد ها و حوادث تهران را در خبر های سایت آتش نشانی مشاهده کنید.

سازمان آتش نشانی تهران

سازمان آتش نشانی تهران

وضعیت آتش نشانی های مناطق تهران

در 22 منطقه تهران به طور کل 117 ایستگاه آتش نشانی وجود دارد که بیشترین ایستگاه ها در منطقه 4 قرار گرفته که تعداد آن به 11 عدد می رسد و بیشترین مساحت اختصاص داده شده به ایستگاه های آتش نشانی در منطقه 1 دیده می شود. اما نکته عجیب و قابل تامل اینجاست که منطقه 9 با مساحت 8/19 کیلومتر مربع و با جمعیتی حدود 174 هزار نفر که 58 هزار خانواده را تشکیل می دهند تنها 1 عدد ایستگاه آتش نشانی دارد که با توجه به تراکم شهرسازی و وجود فرودگاه مهرآباد این تعداد ایستگاه جای سوال دارد.

برای آشنایی با تعداد ایستگاه های آتش نشانی دیگر مناطق جدول زیر را مشاهده فرمایید.

 

تعداد ایستگاه های آتش نشانی مناطق شهر تهران

تعداد ایستگاه های آتش نشانی مناطق شهر تهران

مقایسه تعداد ایستگاه های آتش نشانی مناطق تهران

گروه تحقیقاتی جارجو با بررسی این جدول و مقایسه آن با تعداد خانوارهای هر منطقه به آنالیز این موضوع پرداختند که کدام منطقه از تهران از خدمات آتش نشانی کمتری بهره میبرد و در خطر بیشتری است.

در این بررسی و پس از محاسبات داده ها ضریبی بدست آمد که نشان دهنده میزان توان خدمت رسانی آتش نشانی در منطقه است و هرچه این ضریب بیشتر باشد وضعیت خدمت رسانی بدتر بوده است ( به این معنی که تعداد کافی ایستگاه آتش نشانی در منطقه وجود ندارد. )

در جدول زیر می توانید شرایط مناطق را مشاهده کنید.

سازمان آتش نشانی تهران

بدترین و بهترین مناطق تهران از نظر تعداد ایستگاه های آتش نشانی

همانطور که انتظار می رفت مناطق 10 و 9 جز بدترین مناطق از این نظر هستند و به ترتیب با 2 و 1 ایستگاه وضعیت مناسبی نسبت به دیگر منطقه ها ندارند. اما از سوی دیگر 22 و 11 بهترین شرایط را دارند و با 7 و 9 ایستگاه جز مناطق خوب در به این زمینه به حساب می آیند.

این در حالی است که منطقه 22 از نظر میزان حوادث بسیار مشابه به منطقه 10 بوده اما تعداد ایستگاه های آن نزدیک به چهار برابر می باشد یا میزان حوادث منطقه 11 سه برابر منطقه 9 بوده اما تعداد ایستگاه های آن نه برابر است. در ادامه می توانید میزان حوادث هر منطقه را ببینید.

حوادث آتش سوزی در منطقه های شهر تهران

تعداد حریق در مناطق مختلف تهران

 

برای آشانی با بهترین و بدترین مناطق تهران از نظر کیفیت هوا مطلب ” آلوده ترین و تمیزترین هوای مناطق تهران ” را بخوانید.

همچنین در مطلب ” آلودگی صوتی در کدام نقطه تهران بیشتر است؟ ” با آلودگی صوتی مناطق تهران آشنا می شوید.

 

مشکلات پیش روی سازمان آتش نشانی

یکی از مشکلات اساسی حفظ ایمنی ساختمان ها و بررسی موارد ایمنی است. بسیاری از ساختمان ها برای دریافت گواهینامه ایمنی آتش نشانی بسیاری از نکات را رعایت می کنند اما پس از دریافت مجوز تمام موارد انجام شده در ساختمان را حذف می کنند که اکثر این موارد بخاطر سود مالیست.

مشکل دیگر شهرسازی با تراکم بالا است. به عبارت دیگر، بخش هایی از شهر وجود دارد که در آن ساختمان های پرجمعیت با بیش از 6 طبقه در مسیری بسیار باریک ساخته شده است که دسترسی به آن تقریبا به هیچ وجه برای وسایل آتش نشانی و هر سیستم هیدرولیکی وجود ندارد.

با نگاهی اجمالی به چالش های ذکر شده در بالا، می توانیم انتظار داشته باشیم که مشکلات ممکن است کاهش یابد و یا حل شود، اگر بیشتر بر آموزش عمومی و افزایش آگاهی مردم از جنبه های ایمنی در زندگی شان تأکید کنیم. از سوی دیگر، اگرچه اداره آتش نشانی تهران پیشرفت زیادی کرده است اما برای تامین امنیت مردم کافی نیست. به همین دلیل باید از کشورهای پیشرفته تر کمک بگیرد تا بتواند خطرات و تلفات را تا حد زیادی کاهش دهد.

 

منبع : سازمان آتش نشانی – آمارنامه شهر تهران – apfmag

نظر بدهید