شهرهای مناسب افراد معلول چگونه هستند

شهرها بیشتر و بیشتر به دنبال آن هستند که به مکان هایی مناسب برای افراد معلول تبدیل شوند و ارتباط و زندگی را برای ساکنین خود راحت تر کنند.

یک محیط شهری می‌تواند دو حالت بسیار متفاوت را با توجه به اینکه چه کسی در حال عبور از آن است ، نشان دهد. حالت اول عابری که بدون مشکل و معلولیت در این محیط حرکت می کند، بدون مشکلی از جایی به جایی دیگر می رود و به سختی متوجه موانع می شود. او از پله‌ها بالا و پایین می‌رود و بدون دور زدن موانع از آن روی آن ها عبور می کند.

در نقطه مقابل، افراد دارای معلولیت در همان محیط، راهی پر پیچ‌وخم دارند و در اکثر موارد به دلیل وجود محدودیت ها و موانع شهری نمی توانند فعالیت های خود را انجام دهند.

برنامه‌ریزی شهری مختلف که توسط دولت‌های محلی اجرا می‌شود نه به موانع شهری توجه می کند و نه قابلیت دسترسی کامل و راحت به معلولین را در شهر می دهد. با این حال انطباق شهر با نحوه زندگی معلولین جز شاخصه های اصلی پایداری یک شهر محسوب می شود.

 

مطالب مرتبط 

راه هایی برای ساختن شهرهایی بهتر

حمل و نقل شهرى با دوچرخه از آمستردام تا تهران

 

میزان دسترسی معلولین در شهرها چگونه اندازه گیری می شود ؟

وقتی سطح دسترسی شهرها را آنالیز کنیم ، چند نشانه وجود دارد. برای مثال کمیسیون اروپا از سال ۲۰۱۰ جایزه ای برای ” شهر قابل دسترس ” تعیین کرده است که رقابتی را بین شهر های این قاره برای طراحی بهتر در این زمینه ایجاد می کند و برای خود شاخص هایی را ملاک قرار داده است . این جایزه  شاخص های زیر را در بر می‌گیرد:

محیط ساخته‌شده و فضاهای عمومی

حمل و نقل و زیرساخت مربوطه

اطلاعات و ارتباطات، از جمله فن‌آوری‌های جدید ( ICT )

امکانات و خدمات عمومی

شهرهایی مانند آویلا ( اسپانیا )، سالزبورگ ( اتریش )، برلین ( آلمان ) و گوتنبرگ ( سوئد ) در پنج سال گذشته این جایزه را به خود اختصاص داده اند و به عنوان قابل دسترس ترین شهرهای اروپا برای معلولین انتخاب شدند.

 

طراحی مناسب اتوبوس برای انتقال افراد استفاده کننده از ویلچر

حمل و نقل آسان با اتوبوس برای افراد معلول در گوتنبرگ سوئد

توجه به جامعه: عاملی کلیدی در طراحی شهر ها

مهم است که توجه داشته باشیم شهر تنها با سازگاری ساختارهای آن با انواع افراد قابل دسترس نمی شود. توجه به جامعه و افراد آن باعث خواهد شد تا ساکنین شرایط یکسانی برای زندگی در شهر داشته باشند.

موارد زیادی وجود دارد تا یک شهر را برای همه قابل دسترس بنامیم.به عنوان مثال این که يك فرد معلول چگونه می تواند صاحب شغل شود و آن شغل را ادامه دهد جز موارد مهم در بررسی شهر های قابل دسترس است.به گزارش کمیسیون اروپا یک ششم ساكنين اروپا كه سن  مناسبی برای کار کردن دارند، دارای معلولیت هستند، اما میزان اشتغال این افراد به شدت پایین می باشد.

از سوی دیگر، صرفنظر از حذف موانع معماری، مهم است که شرایط آب و هوایی را در نظر بگیریم: برای مثال استفاده از صندلی چرخدار بر روی هر یک از مسیرهای خشک، مرطوب یا برفی شرایط متفاوتی دارد.

همچنین تعداد و سرانه مراکز تناسب اندام برای معلولین، درمانگاه های توانبخشی و مراکز بهداشتی تخصصی در شهر شاخصى مهم است

در لیستی که اخیرا توسط گروه سنجش جهانی ( به نام  Dealing with Different ) منتشر شد با توجه به شاخص های گفته شده و دیگر شاخص ها، نانتز (فرانسه)، استکهلم (سوئد)، پامپلونا (اسپانیا)، آلبوکرکی (نیومکزیکو)، اورلاندو (فلوریدا) و شیکاگو (ایلینوی)، به عنوان شهرهای قابل دسترس و مناسب برای افراد معلول معرفی شده است.

ارتباط بین شهرهای قابل دسترس و گردشگری

شهرهایی که محیطشان نه تنها برای ساکنان خود، بلکه همچنین برای تورسیت ها مناسب است، در اين زمينه مورد توجه ویژه ای قرار ميگيرند. Lingua Planet، کتاب معتبر کتاب راهنمای مسافرت، لیستی از مقاصد مناسب از این نظر را معرفی کرده و مکان هایی را نام می برد که تمام مسافرین می توانند به راحتی از آثار تاریخی، پیاده روی در شهر و پارک ها و .. لذت ببرند. شهر هایی مانند میلان( ایتالیا)، برلین ( آلمان )، گالاپاگوس و آمازون (اکوادور)، بارسلونا (اسپانیا)، سیسیل (ایتالیا)،دنور ( آمریکا )، ملبورن (استرالیا) یا لیوبلیانا (اسلوونی) از جمله این مقاصد گردشگری هستند.

 

طراحی مناسب تاکسی ها برای حمل و نقل افراد استفاده کننده از ویلچر

سوار کردن افراد معلول تورسیت در تاکسی های بارسلونا

نکته قابل تامل و تاسف برانگیز این است که تهران جز شهر های نامناسب در این زمینه محسوب می شود و عليرغم صحبتهاى مدیران شهری نشانه های كمى از توجه به این موارد در شهر ديده ميشود.

وجود موانع در پیاده رو های شهری و جلوگیری از عبور معلولین

مشکلات شهر تهران برای افراد معلول

به نظر شما، چه عواملی باعث می شود یک شهر به محیطى قابل دسترس و فراگیر تبدیل شود؟ با ما در مورد آن صحبت کنید و با نظرات خود شرکت کنید.

همچنین اگر در نقطه از شهر شما این موارد رعایت شده یا برعکس مشکلات زیادی را برای افراد معلول ایجاد کرده است می توانید با عضویت در جارجو و انتشار و جار زدن آن باعث بیشتر دیده شدن آن شوید.

 

منبع : activesustainability.com

نظر بدهید