چگونه در شهر پیاده روی کنیم؟

پیاده روی در شهرهای بزرگ کاری پراسترس است. ترافیک سنگین، خیابانهای شلوغ و سروصدا میتواند تجربه های ناخوشایند ما از پیاده روی در شهر باشد. با این وجود گاهی پیاده‌روی در شهر سرگرم کننده و جالب و کاری پراز چالشهای جذاب است.

اگر کمی نگاهمان را به شهر تغییر  دهیم می‌توانیم تجربه‌ای بهتر و لذت‌بخش‌تر از گشتن در شهر با پای پیاده داشته باشیم.

پیشنهاد هایی برای یک پیاده روی خوب در شهر

شهر را بشناسید.

اگر با شهر آشنا نباشید نمیتوانید از گشتن در آن لذت ببرید. درست است که گاهی قدم گذاشتن در ناشناخته ها جذاب است، اما اگر مسیرمان را گم کنیم، یا در تشخیص مسافت ها و مسیرها اشتباه کنیم، پیاده روی در شهر تبدیل به کاری خسته کننده و طاقت فرسا می شود.

پس یک روز تعطیل یا آخر هفته را به شناختن مسیرها و خیابانهای اطراف اختصاص دهید. نقشه گوشیتان را روشن کنید، مسیرها را به خاطر بسپارید و نشانه های مهم محیط و محله را یاد بگیرید. مثلا یه کتابفروشی خاص در مسیر یا یک بیلبورد بزرگ. شاید لازم باشد بعضی از این نشانه ها را یادداشت کنید. از تجربه گشتن در محله های دورتر نترسید. مکانهای خوب و بد اطراف را بشناسید و دور مکانهایی که در آنها احساس ناراحتی می‌کنید خط قرمز بکشید.

اما مناسب ترین شهر ها برای پیاده روی کجاست ؟ آیا آن ها را میشناسید ؟ برای آشنا شدن با آن ها مطلب ” مناسب‌ترین شهرها برای پیاده روی ” را مشاهده کنید.

نقشه شهر در تلفن همراه

هنگام پیاده روی در شهر همیشه نقشه داشته باشید.

مناطق مورد علاقه تان را مشخص کنید.

بعد از اینکه تصویری درست از راههای ارتباطی شهر در ذهنتان شکل گرفت سعی کنید جاهای مورد علاقه تان را شناسایی کنید و در نقشه مشخص کنید، یک پارک آرام، یک رستوران با غذاهای جالب یا گوشه ای دنج در خیابانی شلوغ میتواند نقطه های مطلوب ما در شهر باشد. مسیری را برای خودتان تعریف کنید که از این مکانها بگذرد. مسیر همیشگی کارتان را تغییر دهید تا بتوانید حداقل از یکی از این نقاط جذاب عبور کنید.

یک موسیقی برای پیاده روی انتخاب کنید.

برای رهایی از همهمه شهر و سرو صداهای ناخوشایند هدفونهایتان را در گوش بگذارید و به موسیقی گوش دهید. لیستی خاص از آهنگهای مورد علاقه تان برای پیاده روی آماده کنید. آهنگهای اختصاصی و آهنگهایی با ریتم مناسب گوش دهید و به پیاده رویتان موسیقی متن اضافه کنید.

گوش دادن به موسیقی در خیابانهای شلوغ

به پیاده رویتان موسیقی متن اضافه کنید

پیاده روی خیال‌پردازانه!

به پیاده‌رویتان مثل صحنه ای از یک فیلم نگاه کنید. حین پیاده روی تصور کنید شخص دیگری هستید با خصوصیاتی دیگر. مثلا تصور کنید قدتان بلندتراست، چهره دیگری دارید، رنگ موهایتان فرق دارد یا شغلی خاص دارید. وانمود کنید که الان شما آن شخص خیالی هستید و با آدمهای اطرافتان وارد بازی شوید.

به جزییات توجه کنید.

در هر شهری جزییات منحصربفرد اما کوچکی وجود دارد که آنرا جذاب میکند. صندوق پست قدیمی، چراغهای خیابان، بچه های بادکنک به دست یا دست‌فروشی با گاری قدیمی. چیزهای زیادی از این دست وجود دارند که شهر را بیش از برجها و مرکز خریدها وبزرگراه های عظیم آن میسارند. چیزهایی که به شهر و زندگی شهری شخصیت میبخشند.

با محیط یکی شوید.

به اطرافتان نگاه کنید، هم چیزهایی که از آن لذت میبرید و هم چیزهایی که آزارتان میدهد این محیط را میسازند. به این اتفاقات مثل سناریو زندگیتان نگاه کنید. به جای اینکه تمام طول مسیر به خاطر مشکلات و چیزهای آزاردهنده عصبی شوید و با آنها درگیر شوید، سعی کنید از بیرون به مسائل نگاه کنید و عبور کنید. خیلی از این چیزهای آزاردهنده واقعا پیش پاافتاده هستند و ارزش عصبانیت ندارند. محیط اطرافتان را بپذیرید و سعی کنید احساسات و هیجاناتتان را مدیریت کنید تا بتوانید به شکلی منطقی مشکلات را حل کنید.

آیا می دانستید پیاده روی و شهری که زندگی می کنید روی سلامت شما هم تاثیر می گذارند ؟ مطلب ” شهرهای پیاده محور و تأثیر شهر بر فشارخون شهروندان ” شما را با این موضوع به شکل جدیدی آشنا می کند.

هنر روی درختان شهری

به جزئیات کوچک در شهر دقت کنید.

به مقصد فکر نکنید.

اگر میدانید به کجا میروید و مسیرتان را نیز بلدید لازم نیست تمام مسیر به مقصد فکر کنید. آرامش داشته باشید و تمرکزتان را معطوف به پیاده رویتان کنید. به کارهایی که بعد از رسیدن به مقصد قرار است انجام دهید فکر نکنید و به خاطر حجم کارهای پیش رو استرس نداشته باشید. به اطرافتان نگاه کنید، به داشته هایتان توجه کنید و به این واقعیت که در حال گشت زدن در شهر هستید تمرکز کنید.

به شهر عشق بورزید.

شاید به نظرتان عجیب و بی معنی باشد، اما چنین حسی واقعا پیاده روی در شهر را دلچسبتر خواهد کرد. شهر فقط جایی برای اقامت نسیت. شهر برای ماست و ما هم باید واقعا خودمان را وقف آن کنیم. ما به شهر مدیونیم و شهر به ما مدیون است. این حس را نسبت به شهرتان حفظ کنید.

بی دلیل پیاده روی کنید

قرار نیست همیشه برای رفتن از نقطه آ به ب در شهر راه برویم. پیاده روی در شهر میتواند خودش سرگرمی و تفریح باشد. اگر در خانه‌اید و احساس ناراحتی میکنید، بیرون بزنید، در محله تان بگردید و غروب خورشید را روی پیاده روهای شهرتان ببینید.

تجربه هایتان از پیاده روی در محله های مختلف شهر را در جارجو با دیگران به اشتراک بگذارید.

 

 

نظر بدهید