آلوده ترین و تمیزترین هوای مناطق تهران

در سال 96 کیفیت هوای تهران دستخوش تغییرات زیادی بود و نسبت به سال پیش از آن وضعیت بدتری داشت. وضعیت آلودگی هوای نواحی تهران با توجه به موقعیت در نقشه و کاربری های موجود در هر محدوده با دیگر نواحی متفاوت است. در این مطلب برای شما  بیان می کنیم آلوده ترین و تمیزترین هوای مناطق تهران کدام هستند.

در سال 79 شهر تهران اقدام به نصب اولین ایستگاه سنجش کیفییت هوا در محدوده نوبنیاد  کرد و پس از آن شروع به گسترش این استگاه ها در مناطق مختلف تهران کرده است به طوری که در حال حاضر تعداد این ایستگاه ها به 23 عدد رسیده است. البته لازم به ذکر است که در حال حاضر تعدادی از آن ها اطلاعات مربوط به هوا را نمی دهد و تعداد ایستگاه های درست  17 عدد است.

تیم مطالعاتی جارجو با کمک این ایستگاه ها و شاخص کیفیت هوا لیستی از آلوده ترین و تمزین ترین مناطق تهران تهیه کرده است اما بهتر است قبل از آن با مفهوم ” شاخص کیفیت هوا یا AQI ” آشنا شوید.

نقشه قرار گیری ایستگاه های کنترل هوای مناطق تهران

محل قرارگیری ایستگاه های سنجش کیفیت هوا در تهران

شاخص کیفیت هوا چیست ؟

ایستگاه ها قادر به سنجش فاکتورهای مختلفی مانند مونوکسید کربن (CO) ، ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون (pm2.5)،  دی اکسید گوگرد (SO2)،  ذرات معلق کمتر از ده میکرون (pm10)، دی اکسید نیتروژن (NO2) ، ازن (O3) و به طور کل شاخص کیفیت هوا می باشند.

شاخص کیفیت هوا ( AQI ) عددی است که توسط آژانس دولتی برای درک مردم مورد استفاده قرار می‌گیرد تا نشان دهد هوا چه مقدار آلوده است یا در روزهای آتی چقدر قرار است آلوده باشد. همانطور که AQI افزایش می‌یابد، درصد بالایی از جمعیت مردم به احتمال زیاد در معرض آثار مخرب آلودگی هوا قرار می گیرند و به سلامتیشان آسیب می رساند. شاخص کیفیت هوا بر سلامت مردم تمرکز دارد و اثرات مربوط به تنفس هوای بررسی شده بر روی بدن انسان را بیان می کند. کشورهای مختلف شاخص‌های کیفیت هوایی خود را دارند که مطابق با کیفیت هوای ملی تنظیم شده است.

این شاخص معیاری است که بین 0 تا 500 قرار دارد. هر چه شاخص آلودگی هوا یا AQI بالاتر باشد سطح آلودگی هوا بیشتر است و نگرانی ها نسب به ضررهای زندگی و تنفس در چنین هوایی افزایش می یابد.

خطرات آلودگی هوا در AQI های متفاوت

جدول آشنایی با شاخص کیفیت هوا

به عنوان مثال اگر AQI  برابر 50 باشد نشان دهنده آن است که کیفیت هوا خوب است و خطر کمی برای سلامت انسان دارد ولی اگر AQI برابر 300 باشد یعنی هوا آلوده بوده و بسیار خطرناک است.

مقدار  100 = AQI  به طور کلی مربوط به حد مجاز استاندارد کیفیت هوا است ، که این عدد حداکثر سطح برای حفظ سلامت انسان تنظیم شده‌است. مقادیر AQI زیر ۱۰۰ به عنوان سطحی رضایت‌بخش تلقی می شود. هنگامی که مقدار AQI بالاتر از ۱۰۰ قرار می گیرد، کیفیت هوا در ابتدا برای افراد گروه‌های حساس مضر است و رفته رفته با بالاتر رفتن این عدد، هوا به گروه بیشتری از مردم ضرر می رساند.

آشنایی با اعداد شاخص کیفیت هوا ( AQI )

هدف از AQI این است که به شما کمک کند درک کنید که کیفیت هوای محلی چگونه است و به چه معناست. برای ساده‌تر کردن موضوع این کیفیت به شش دسته تقسیم می‌شود وهر دسته مربوط به سطح متفاوتی از خطرات سلامتی است.

 شش سطح مربوط به سلامت و مفهوم آن‌ها عبارتند از :

دسته ” خوب “که AQI  آن بین 0 تا 50 است. کیفیت هوا رضایت‌بخش در نظر گرفته می‌شود و آلودگی هوا هیچ خطری ندارد.

دسته ” متوسط ” که AQI  آن بین ” ۵۱ تا ۱۰۰ است. کیفیت هوا قابل‌قبول است؛ با این حال، برای برخی افراد ممکن است آلاینده‌ها خطراتی را به وجود آورئ. برای مثال، افرادی که نسبت به اوزون حساس هستند ممکن است علائم تنفسی داشته باشند.

دسته ” خطرناک برای گروه های حساس ” که AQI  آن بین  ۱۰۱ تا ۱۵۰ است. اگرچه عموم مردم در معرض خطر آلودگی هوا در این محدوده  قرار نمی گیرند اما افراد مبتلا به بیماری‌های ریه، افراد مسن‌ و کودکان در معرض خطر بیشتری هستند و ممکن است اوزون هوا به بدنشان آسیب برساند.

دسته ” ناسالم ” که AQI  آن بین ۱۵۱ تا ۲۰۰ است. در این هوا هر کس ممکن است بعضی از عوارض را داشته باشد همچنین بر روی گروه‌های حساس، تاثیرات جدی تر و بیشتری می گذارد.

دسته ” خیلی ناسالم ” که AQI  آن بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ است و هشداری برای سلامتی محسوب می شود ،خطر زیادی برای عموم مردم دارد.

دسته ” خطرناک ” که AQI  آن بیش از ۳۰۰ است . در این وضعیت شرایط اضطراری می شود و کل مردم به شدت تحت تاثیر آلودگی هوا قرار خواهند گرفت.

سطح AQI هوا و تاثیر بر سلامت انسان

جدول میزان خطر آلودگی هوا در شاخص های مختلف کیفیت هوا

بررسی آلودگی مناطق تهران

برای پیدا کردن میزان آلودگی مناطق با توجه به ایستگاه های کنترل کیفیت هوا و سایت شرکت کنترل هوای تهران تعداد روزهای سالم ، متوسط ، خطرناک و ناسالم هر منطقه بررسی و استخراج شد. این ایستگاه ها داده هایی مانند تعداد روزهای هر دسته و کل روزهای کنترل شده را محاسبه می کنند.

سپس برای مقاسیه مناطق با یکدیگر هر دسته ضریب به خصوصی گرفته و در نهایت با توجه به روز های بررسی شده امتیازی برای هر منطقه محاسبه شد. دقت کنید این امتیاز مبنای مطالعات گروه تحقیقاتی جارجو بوده است.

امتیاز به طور کلی بین 730 تا 730- می باشد و هرچه این عدد نزدیک به 730 وبیشتر باشد به این معنی است که هوای منطقه آلودگی کمتری داشته است. همچنین اگر امتیاز نزدیک به 730-  و کمتر باشد یعنی هوای منطقه آلوده تر است.

مقایسه کیفیت هوای مناطق تهران و تعداد روز های پاک و سالمشان

جدول بررسی میزان کیفیت هوای مناطق مختلف تهران

آلودترین و پاکترین هوا در مناطق تهران

رتبه بندی آلوده ترین هوای مناطق تهران

آلوده ترین و تمیزترین هوای مناطق تهران

با توجه به بررسی ها و تحقیقات انجام شده معلوم شد که منطقه 13 و  18  به ترتیب دارای آلوده ترین هوا در شهرتهران هستند و همچنین مناطق 16 و 19 آلودگی هوای کمتری نسب به دیگر مناطق تهران دارند.

توجه داشته باشید که این مطالعه در بین ایستگاه های موجود در شهر تهران انجام شده است و در بعضی از مناطق تهران چنین ایستگاه هایی وجود ندارد. بنابراین نتیجه این بررسی مربوط به 16 ایستگاه از شهر تهران می باشد.

پاکترین هوای تهران در مناطق 16 و 19

مناطق تهران با بیشترین و کمترین آلودگی هوای تهران

۱۵ نظر

 1. مسخره ترين و چرت ترين تحقيق بود

 2. مسخره ترين و چرت ترين تحقيق بود

 3. شمال شرق تهران عالی

 4. همه میدونن پاک ترین منطقه یکه تو تهرون و تو منطقه یک هم سوهانک از همه تمیز تره

  1. الان منطقه یک کلا الودست حتی لواسون هم آلوده و سیاهه
   سوهانک که افتضاحه

   1. چطور ممکن است منطقه ۱۸ و ۱۹ که همسایه هستند پاکترین و آلوده ترین مناطق باشند؟

 5. منطقه ۱۶به علت پارک خزانه که بزرگترین پارکه هوای تمیزی داره

  1. چه حرف چرتی! منطقه ۱۳ سرخه حصار داره، منطقه ۴ یاس فاطمی بزرگترین پارک جنگلی، بوستان های بزرگ تر از خزانه هست نهج‌البلاغه و غیره ربطی به پارک نداره…

  2. من که سی و پنج سال منطقه ۱۶ و ۱۹ زندگی کردم دو ساله که به امید هوای پاک و غیره اومدم منطقه ۲ میشینم . با توجه به این نمودار برگردم همونجایی که اومدم🤣🤣🤣🤣

 6. منطقه ۳ در لیست شما نیست؟

 7. واقعا مسخره بود این تحقیقات.
  یارو خونه خودشونو با دوست دخترشو سبز کرده

 8. منطقه 5 کو پس؟!

  1. باحال بودی🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

 9. چقدر عجيب
  منطقه ١٦ كه وسط شهره كمترين آلودگي رو داره

  1. منطقه ۱۶ که وسط شهر نیست بهتره که نقشه رو با دقت بیشتری نگاه کنید

نظر بدهید