بیشترین بازارهای میوه و تره بار متعلق به کدام منطقه است ؟

شهرداری تهران برای آسودگی خرید روزمره شهروندان در نواحی مختلف تهران فضاهایی به این منظور اختصاص داده است. اما بیشترین بازارهای میوه و تره بار متعلق به کدام منطقه است ؟

طبق آخرین آمار رسمی شهرداری تهران که در سال 95 منتشر شده است در بین 22 منطقه تهران روزانه حدود 3152 تن میوه و مواد غذایی توزیع میشود تا در بازار و میادین سطح شهر و محله پخش شده و به دست شهروندان تهرانی برسد و سالانه حدود 500 هزار خانوار از این بازار ها خرید می کنند.

تعداد کل میادین میوه و تره بار شهر تهران 18 عدد است و در کنار آن 161 بازار روز و 47 بازار روز محله ای وجود دارد که در کل از 2056 غرفه تشکلیل شده و همه میوه جات و مواد غذایی در این مکان ها پخش می شوند. اما آیا تمام این بازار ها به شکل مناسبی در سطح شهر پخش شده است ؟ آیا با توجه به جمعیت هر منطقه مساحت کافی برای این کاربری مهم در شهر وجود دارد ؟

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

مطالب مرتبط : 

بیشترین زباله در کدام منطقه تهران تولید می شود؟

آلوده ترین و تمیزترین هوای مناطق تهران

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

وضعیت بازار های مناطق تهران

در مناطق مختلف تهران بازار روزها و میادین میوه و تره بار بسیاری وجود دارد که بین این 22 منطقه بیشتر مساحت اختصاص داده شده برای این منظور متعلق به منطقه 13 با 67000 متر مربع و کمترین آن مربوط به منطقه 19 با 1710 متر مربع می باشد

متاسفه اکثر بازار های مختلف نواحی تهران حداقل ویژگی های خدمت رسانی مانند پارکینگ ، چرخ دستی ، خودپرداز و سرویس بهداشتی را ندارند. این در حالی است که این شرایط برای راحتی حال شهروندان و مردم تهرانی لازم است. بازارهایی مانند علامه در جنت آباد ، استاد نظر در پونک  ، بازار اکباتان و 10 ها بازار دیگر که در مناطق مختلف تهران پخش شده اند هیچ یک از ویژگی های رفاهی را ندارند. در بین مناطق نیز مناطق 1 ، 2 ، 10 ، 22 جز بدترین منطقه ها از این نظر هستند و کمتر بازار میوه و تره باری را می توان در بین آن ها پیدا کرد که ویژگی های مناسبی برای شهروندان داشته باشد. دلیل این موضوع را میتوان تراکم در شهرسازی و سیاست های اشتباه شهرداری در بعضی از این مناطق و یا عدم رسیدگی به این میادین میوه و تره بار دانست.

تعداد بازارهای خوب در تهران به تعداد انگشتان دست هم نمی رسد و تنها 8 بازار از بین 208 بازار موجود در تهران حداقل 3 ویژگی ( ویژگی هایی مانند پارکینگ ، چرخ دستی ، خودپرداز و سرویس بهداشتی ) را دارند و نکته قابل توجه تر این که تنها 1 بازار همه ویژگی های رفاهی را داراست.

بازار پیروزی یکی از این بازار های نسبتا مناسب تهران و بزرگترین آن هاست که دارای پارکینگ، خودپرداز و سرویس بهداشتی است و مساحت آن حدود 65000 متر مربع می باشد. محصولات عرضه شده در این بازار شامل لبنیات، میوه و سبزیجات، مواد پروتئینی، حبوبات،خشکبار و آجیل، مواد بهداشتی، پوشاک، صنایع دستی و نیز برخی کالاهای خانه می باشد

بزرگترین بازار میوه و تره بار در تهران

بازار میوه و تره بار میدان پیروزی

اما تنها بازاری که دارای همه ویژگی های رفاهی ذکر شده است میدان میوه و تره بار سهرودی است که در خیابان مطهری،بعد از چهارراه مطهری قرار گرفته است. این مجموعه با داشتن پارکینگ ، خودپرداز، چرخ دستی  و سرویس بهداشتی محل مناسبی برای خرید مردم منطقه 7 می باشد. این فضا دارای 5200 متر مربع مساحت می باشد. البته با توجه به نظر مردم میوه های درجه یک در این بازار کم پیدا می شود اما قابل جداکردن هستند. بخش های مختلف این بازار به این شرح است : مواد غذایی و لبنیات,مواد پروتئینی,میوه و سبزیجات ، نان، مواد ارگانیک، آشپزخانه,بازیافت,جایگاه تک محصولی,خرید غیر حضوری,تاکسی سرویس

امکانات مناسب میدان تره بار سهروردی

بازار میوه و تره بار سهروردی

مغازه های میدان تره بار سهروردی

بازار میوه و تره بار سهروردی

شما می توانید در سایت مربوط به بازار و میادین شهرداری تهران اطلاعات تکمیلی و موقعیتشان در نقشه مشاهده کنید.

بررسی بازار های میوه و تره بار با توجه به جمعیت منطقه

در 22 منطقه موجود در تهران بازار هایی برای میوه و تره بار با مساحت های مختلف ایجاد شده که هدفشان خرید آسان تر مردم است اما آیا فضای این میادین و بازار ها  با توجه به جمعیت هر منطقه پاسخگوی شهروندان می باشد ؟

با توجه به بررسی های انجام شده مشخص شد که بسیاری از مناطق با توجه به جمعیتشان بازارهایی با مساحت کمی را در اختیار دارند که جوابگوی نیازهای آن ها نمی باشد. در این بررسی، تراکم بازار نسبت به  جمعیت در بین مناطق مختلف با هم مقایسه شده و مشخص شد که این تراکم در مناطقی مانند 19 و 12 بسیار کم است. این به معنی است که با توجه به جمعیت مردمی که در این نواحی زندگی می کنند بازار کمی برای خرید میوه و تره بار وجود دارد.

در نقطه ی مقابل مناطق 13 ، 16 و 6 جز مناطق خوب از این نظر هستند و علیرغم جمعیت زیاد بازار های وسیعی برای اهالی این مناطق ایجاد شده است و با اختلاف زیاد نسبت به دیگر مناطق در وضعیت خوبی قرار دارند. در ادامه می توانید جدول مساحت بازار ها و میزان تراکمشان نسبت به جمعیت هر منطقه را مشاهده فرمایید.

تراکم بازار میوه و تره بار نسب به جمعیت منطقه های تهران

جدول مقایسه بازار میوه و تره بار مناطق مختلف تهران

 

 

نظر بدهید