رشد گیاهان خوراکی در شهر

گزارشات سال 2016 نشان می دهد جمعیت شهر نشینی رو به افزایش است و بسیاری از افراد از مناطق روستایی به شهرها مهاجرت می کنند.این موضوع منجر به افزایش تعداد مسکن شده است. با توجه به این یافته ها آیکیا تصمیم به ایجاد رویدادی با هدف غذاخوردن جمعی و با موضوع رشد گیاهان خوراکی در شهر کرد. شرکت آیکیا در استرالیا تصویری از جامعه پایدار آینده را به نمایش گذاشت و مردم شهر سیدنی را به این رویداد درفضایی دعوت کرد که گیاهان بالای سر آن ها رشد کرده اند.

تجربه متفاوت غذا خوردن با رشد گیاهان خوراکی در شهر

هدف این شرکت از این رویداد، که پیش از این درکشور دانمارک برگزارشده بود، به اشتراک گذاشتن غذای سالم می باشد. به گفته ایکیا این فضا یک مزرعه شهری است که در آلاچیق هایی قرار دارند و نشان می دهد چطور شهر ها می توانند خودشان با کمک ساختمان ها غذای خود را تامین کنند ، با قدم زدن در باغ هایی پر از گیاهان خوراکی آن ها را بچینند و نیاز های خود را بر طرف کنند.

با توجه به منزوی شدن مردم جهان به دلیل تکنولوژی و تنهاتر شدن افراد، فضای طراحی شده علاوه بر اینکه کمک کرده تا انسان ها را از محیط کار و تکنولوژی دور کند و با طبیعت ارتباط  دهد ، محیطی را فراهم  خواهد کرد تا جوامع در کنار هم به غذا خوردن بپردازند و رفتارهای اجتماعی را در خود پرورش دهند.

طراحی آیکیا برایی غذاخوری دسته جمعی در سیدنی

رویداد غذاخوری آیکیا و رشد گیاهان خوراکی در شهر

مطالب مرتبط

تست : زندگی در کجا برای شما مناسب تر است؟ روستا یا شهر

ایده های متفاوت برای فضای سبز در شهر های جهان

 

اتاق رشد گیاه

آلاچیق رشد گیاه جایی است که می توان غذای خود را در آن پرورش داد به طوریکه همیشه در اختیار باشد. فضایی به ابعاد 2.4 متر در 2.4 متر که توسط شرکت آیکیا طراحی شده است و قابل ساخت در هر مکانی است. به این دلیل که نقشه قطعات آن را می توان دریافت کرد و با برش CNC چوب با توجه به آن نقشه، فضای مورد نظر را ساخت. بنابراین اکثر مردم می توانند برای خود اتاق رشد گیاه داشته باشند.

از شهر تایپه تا هلسینکی و ریو دجانیرو تا سانفرانسیکو، مردمان این شهر ها این اتاق های رشد گیاه را برای خود ایجاد کرده اند.انجام چنین کاری به نظر منطقی می رسد به این دلیل که انتقال مواد غذایی از کشور های تولید کننده بسیار هزینه بر است و باعث افزایش قیمت آن می شود و به جای آن مردم به رشد گیاهان خوراکی در شهر خود اقدام می کنند و در اطراف خود به تولید گیاهان مورد نظر می پردازند. امروزه با کمک تکنولوژی ساخت سه بعدی و تولید قطعات در هر جای زمین و سر هم کردنشان می توان چنین آلاچیق هایی را ساخت.

متریال :

13 ورق چوبی  2440mm x 1220mm x 18mm

4 ورق چوبی 2440mm x 1220mm x 4mm

500 پیچ استیل

دستگاه مورد نیاز برای برش : دستگاه CNC برش چوب

ابزار : پیچ کوشتی، دریل، چش

چنانچه مایل به ساخت این مجموعه هستید، می توانید از اینجا دستور ساخت آن را مشاهده کنید.

 

برش CNC چوب برای قطعات پاویون

قطعات آلاچیق رشد گیاه

 

رشد گیاهان خوراکی در شهر

رشد گیاهان خوراکی در شهر می تواند جایگزین جدی برای خرید مواد غذایی از فروشگاه ها باشند به این ترتیب که فاصله ها را کاهش داده و همیشه موادی تازه در اختیار مردم قرار می گیرد. مردم خود می توانند مواد غذایی با بالاترین کیفیت و بهترین مزه تولید کنند.

مشکل اصلی در مزرعه داری سنتی در شهر کمبود فضا بوده است. اما طراحی چنین آلاچیقی این مشکل را برطرف کرده، زیرا مساحت کمی را اشغال می کند و به جای آن از فضای عمودی استفاده کرده است. این طراحی باعث می شود که مردم همیشه با گیاهان در تماس باشند و با طبیعت ارتباط برقرار کنند. طرح این آلاچیق به شکل کروی بوده تا در هر فضایی خود را تطبیق دهد و علاوه بر کارایی مناسب زیبا باشند. نور و آبرسانی این مجموعه به شکلی است که نیاز به کمترین دخالت از سمت مردم است و به طور اتوماتیک باعث رشد گیاهان در همه طبقات می شود.

 

پاویون چوبی برای رشد مواد غذایی

اتاق رشد گیاه

رویداد آیکیا

این مجموعه آیکیا در استرالیا به مدت 2 روز ادامه دارد و مردم می توانند با رزرو  و ورود به این مجموعه به مواد غذایی مورد نیاز خود دست پیدا کنند.

زمان : 16 ام و 17 اگوست

مکان : هیکسون رود،  سیدنی،  استرالیا

هزینه : رایگان

وبسایت : آیکیا

طراحی آیکیا برایی غذاخوری دسته جمعی در سیدنی

رویداد غذاخوری آیکیا

چنانچه شما نیز در شهر خود به مناظری برخوردید که باعث زیبایی شهرتان شده و یا مشکلی را برایتان به وجود آورده است و یا خبر هایی در محله تان رخ داده است در جارجو به اشتراک بگذارید تا بیشتر دیده شود و اطرافیان خود را در جریان بگذارید.


 

منبع : cityofsydney و space10

نظر بدهید