راهکارهای تولید زباله کمتر در خانه

تابحال به میزان تولید زباله در خانه تان دقت کرده اید؟  توجه کرده اید که چند بار در روز سطل زباله خانه تان را خالی می کنید؟

زندگی پرمشغله امروزی ما را وادار به انتخاب سریعترین گزینه ها برای انجام کارهای روزمره مان می کند. باوجود زمان کم بین قرارهای کاری، یک قهوه سریع و یک ساندویچ فست فود به ما کمک می کند تا در زمان کوتاهی انرژی خود را بازیابی کنیم. اما این سبک زندگی پیامدی قابل تأمل دارد: تولید زباله فراوان ناشی از بسته بندی مواد مصرفیمان!

وقتی صحبت از مشکلات زباله در شهر می شود، بیشتر ذهنها به سمت بازیافت زباله، دفع و تفکیک زباله یا شیوه های جمع آوری آن می رود. اما قدم اول تولید زباله کمتر است. با هم این چند راهکار ساده ولی مهم را بخوانیم تا ببینیم چطور میتوانیم با تولید زباله کمتر و سطلهایی خالی تر از زباله به محیط زیستمان کمک کنیم.

مطالعه این مطالب نیز می تواند برای شما مفید باشد:
بیشترین زباله در کدام منطقه تهران تولید می شود؟
برای داشتن محله ای پاکیزه از خودتان شروع کنید!

قمقمه و فلاسک کوچک همیشه همراهتان باشد!

در فصول گرم باید همیشه مقدار کافی آب به بدنمان برسانیم. در نتیجه معمولا وقتی بیرون از خانه هستیم با خرید بطری های پلاستیکی و یکبار مصرف آب یا آبمیوه تشنگیمان را رفع می کنیم. اما گزینه های جایگزین زیادی برای بطری های پلاستیکی آب وجود دارد که دوستدار محیط زیست باشد: ظروف شیشه ای یا چند بار مصرف که زیبا و کاربردی هستند و علاوه بر این طعم نوشیدنی های مورد علاقه شما را نیز تغییر نمی دهند. می توانید آب و یخ و تکه های میوه را داخل این بطری ها بریزید و از تابستان متفاوتتان لذت ببرید.

بطری نوشیدنی شیشه ای

بطری های شیشه ای چندبار مصرف برای تولید زباله کمتر

علاوه براین برای نوشیدن چای و قهوه نیز سعی کنید لیوانها و فلاسکهای کوچک همراهتان داشته باشید. با اینکارعلاوه بر اینکه کمک می کنید زباله کمتری تولید شود، پلاستیک کمتری وارد محیط زیست کرده و خطرات مصرف پلاستیک برای سلامتیتان را نیز کاهش خواهید داد.

سفارش غذا از بیرون را کم کنید!

بعد از یک روز خسته کاری وقتی روی مبل خانه تان لم می دهید، وسوسه می شوید که یک همبرگریا پیتزا سفارش دهید. اما اجازه دهید صادق باشیم! واقعا نیازی نیست که این حجم از زباله را بعد از هر وعده غذایی از خودمان به جا بگذاریم.غذاهایی که از بیرون سفارش می دهیم معمولا چند لایه بسته بندی شده اند و پر از ظروف یک بار مصرف و پلاستیکی هستند. در عوض به آشپزخانه بروید! تهیه یک غذای ساده می تواند هم سرگرم کننده تر و سالمتر باشد و هم زباله کمتری تولید کند. در نهایت اگر زمانی برای آشپزی ندارید سعی کنید بیرون بروید و از غذا خوردن در رستوران لذت ببرید.

غذای سالم خانگی

غذای خانگی برای کاهش تولید زباله از بسته بندی ها

بسته بندی هوشمندانه برای نگهداری مواد غذایی

خیلی اوقات بعد از تهیه غذا بخشی از خوراکی های ما باقی می ماند و ازانجایی که بیرون ریختن آنها اقتصادی و درست نیست معمولا روی آنها پلاستیک یا فویل می کشیم و در یخچال می گذاریم. اما همانطور که خیلی از شما می دانید امروز ظروف بسته بندی چندبار مصرف و به صرفه تری وجود دارد که نه تنها به شما کمک می کند تولید زباله را کاهش دهید، بلکه مواد غذاییتان را تازه تر و طولانی تر نگه می دارد.

تولید پلاستیک کمتر با ظروف چندبار مصرف

بسته بندی های جندبار مصرف برای نگهداری مواد غذایی

به جای خرید از فروشگاهها از مغازه های محل خرید کنید!

رفتن به میوه فروشی محل می تواند کاری سرگرم کننده و در عین حال حرکتی دوستدار محیط زیست باشد. به جای میوه ها و سبزیجات بسته بندی شده در پلاستیک از میوه ها و سبزی های تازه استفاده کنید. علاوه بر این در میوه فروشی های محلی می توانید میوه ها را امتحان کنید و از کیفیت و طعمشان مطمئن شوید . فراموش نکنید که حتما با خودتان کیسه پارچه ای ببرید تا مجبور نباشید از فروشنده ها تعداد زیادی کیسه پلاستیکی بگیرید.

مزرعه های محلی سبزیجات

خرید از میوه فروشی های محلی برای تولید زباله کمتر

پیک نیک بدون ظروف یکبار مصرف!

اهل پیکنیک در پارک یا طبیعت هستید؟ اینبار پیش از اینکه لیستی بلندبالا از بشقاب و چاقو و لیوان یکبار مصرف مورد نیازتان تهیه کنید کمی فکر کنید. آیا این همه مواد دورریختنی که به طبیعت آسیب جدی وارد می کنند برای یک روز خارج از خانه لازم است؟؟ به جای اینکار ظرفهای چینی و لیوانهای شیشه ای و قاشق و چنگالهای معمولیتان را به سادگی لای یک پارچه بسته بندی کنید و همراهتان به پیکنیک ببرید. با اینکار وعده غدایی بیرون از خانه تان هم ظاهر بهتری خواهد داشت و هم بعد از تمام شدن آن هیچ زباله ای باقی نمی ماند.

پیک نیک بدون پلاستیک در طبیعت

تولید زباله کمتر با استفاده نکردن از پلاستیک در پیک نیک

کمتر پرینت کنید!

اگر می خواهید برای مراسم، کنسرت یا قطار بلیط تهیه کنید، آنرا آنلاین خریداری کنید و در گوشی همراهتان ذخیره کنید. خیلی از اوقات لازم نیست مدارک و اطلاعات مورد نیازمان را پرینت بگیریم و می توانیم آنها را در ایمیل شخصی یا حافظه گوشیمان ذخیره کنیم.

بلیت آنلاین در تلفن همراه

ذخیره مدارک در تلفن همراه برای مصرف کمتر کاغذ

آنلاین خرید نکنید!

تصور کنید از یکی از فروشگاه های آنلاین یک فلش مموری کوچک خریدید. زمانی که بسته به دستتان می رسد چه می بینید؟ بسته بزرگی که با محتویات درونش تناسبی ندارد و بعد از باز کردن هم بعد از گذشتن از انبوه بسته بندی ها و محافظ ها به وسیله خریداری شده تان می رسید! گرچه تمام این کارها برای محافظت از محصول از سمت فروشنده انجام شده، اما در نهایت شما می مانید و انبوهی از پلاستیک و کاغذهای غیر قابل بازیافت. پس چرا به جای اینکار به نزدیک ترین مغازه در اطرافمان نرویم تا هم وزن بارمان کمتر شود هم  تولید زباله کمتری داشته باشیم.

یونیولیت بسته بندی محصولات الکتریکی

بسته بندی ها یونولیتی و تولید زباله های تجزیه ناپذیر

یک نکته!
اگر نمی توانید از خرید آنلاین چشم بپوشید، سعی کنید این محافظ هاو پلاستیک های بسته بندی را جایی نگهدارید تا زمانی که خواستید بسته ای برای کسی بفرستید یا وسیله جابجا کنید و اسباب کشی کنید از آنها دوباره استفاده کنید!

تولید زباله پلاستیکی کمتر با شامپوها، لوسیونها و کرمهای دست ساز

پدربزرگ ها و مادربزرگهای ما برای شست و شو و بهداشتشان از مواد گیاهی و دوستدار طبیعت استفاده می کردند. شاید این راهکار برای امروز و زندگی های پرمشعله ما کمی سخت و ناممکن بنظر برسد. اما تأثیری که می تواند روی محیط زیست و کاهش مصرف پلاستیک داشته باشد ارزشش را دارد. با یک سرچ کوچک در اینترنت می توانید انواع روشهای ساخت مواد بهداشتی و ماسک ها وشوینده های دست ساز را ببینید و تا جایی که می توانید آنرا جایگزین محصولاتی که در انواع بسته بندی های پلاستیکی غیر قابل تجزیه قرار دارند کنید.

صابون و لوسیون خانگی

مواد بهداشتی طبیعی و دستساز برای تولید زباله پلاستیکی کمتر

آیا شما هم می توانید برای داشتن زمینی پایدارتر و محیط زیستی پاکتر کمی از دایره آسایش خودتان بیرون بیایید؟

شما هم چالش تولید زباله کمتر را از خانه تان شروع کنید و ببینید به چند مورد از راهکارهای بالا می توانید عمل کنید. اگر ایده های دیگری دارید برای ما بنویسید و نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

منبع: smart-magazine.com

نظر بدهید